ΤΕΛΙΚΟ: Λεβάντε – Ολυμπιακός 3-0

ΦΩΤΟ REUTERS.

Ο πολύ κακός Ολυμπιακός έχασε με το βαρύ 3-0 από τη Λεβάντε στο πρώτο ματς για τη φάση των “32” του Europa League. Με δέκα παίκτες από το 29′ οι ερυθρόλευκοι λόγω αποβολής του Αμπντούν. Έχασαν πέναλτι οι Ισπανοί. Δύο δοκάρια είχαν οι πρωταθλητές Ελλάδος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94′ Μεγάλη ευκαιρία για την Λεβάντε. Ο Μπαρκέρο σούταρε, ο Μέγιερι έδιωξε και στην επαναφορά ο Βάλντο ήταν έτοιμος να πνηγυρίσει αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μεγάλη επέμβαση.

93′ Δυνατό σουτ του Μανιάτη, ο Νάβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

88′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Τζιμπούρ έκανε ατομική ενέργεια, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Νάβας.

82΄Ο Ακουαφρέσκα στη θέση του Μάρτινς.

80′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίτσελ, μπλόκαρε εύκολα ο Μέγιερι.

75′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Μασάντο.

73′ Ο Μάρτινς από πλάγια έκανε το σουτ αλλά ο Μέγιερι έδιωξε.

67′ Ο Βάλντο στη θέση του Ρίος.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Τζιμπούρ.

60′ Ο Μίτσελ στη θέση του Ντιόπ.

59′ Ο Μήτρογλου στη θέση του Βλαχοδήμου.

59′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Μετά από κόρνερ ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά αλλά αυτή βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

58′ Η καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς. Ο Φέισα με σουτ σημάδεψε τη γωνία του Νάβας αλλά ο τερματοφύλακας της Λεβάντε απέκρουσε.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν.

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΒΑΝΤΕ. Ο Μάρτινς ξέφυγε από την άμυνα του Ολυμπιακού και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μέγιερι.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για την Λεβάντε. Ο Ρίος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Ο Γκρέκο στη θέση του Μοντέστο.

Ο Ολυμπιακός κάνει τραγική εμφάνιση, έχει να αντιμετωπίσει και τα λάθη του διαιτητή και έχει, πλέον, πολύ δύσκολο έργο αφού χάνει με 2-0 και παίζει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αμπντούν. Η Λεβάντε κάνει τα απαραίτητα και θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο προβάδισμα αν ο Μάρτινς δεν έχασε το πέναλτι-δώρο του Γκρέφε.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ, χάνει το ματς του Γ. Καραϊσκάκης.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για θέατρο.

41′ Σουτ του Ρίος έξω από την περιοχή το οποίο έφυγε άουτ.

40′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΒΑΝΤΕ. Ο Μπαρκέρο ευστόχησε από τα 11 βήματα.

39′ ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και κίτρινη κάρτα στον Χολέβα. Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού ανέτρεψε τον Πέδρο Λόπεθ και ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών.

30′ ΑΟΥΤ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Μάρτινς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

29′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΛΕΒΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΑΜΠΝΤΟΥΝ. Ο Αλγερινός προσπάθησε να σταματήσει τον Πέδρο Λόπεθ, ο διαιτητής είδε πέναλτι, αν και από το ριπλέι δεν φαίνεται να έχει κάνει κάτι ο Αμπντούν και έδειξε τη δεύτερη κίτρινη στον παίκτη του Ολυμπιακού.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Μοντέστο.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπντούν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωθρά το ματς, η Λεβάντε το εκμεταλλεύτηκε και πήρα από νωρίς το προβάδισμα.

10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΒΑΝΤΕ. Ο Μπαρκέρο έδωσε κάθετη πάσα στον Ρίος ο οποίος αφού έκανε την τρίπλα, πλάσαρε τον Μέγιερι και άνοιξε το σκορ.

5′ Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς. Ο Ρίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Μέγιερι.

Σέντρα στον αγώνα

Λεβάντε (Χουάν Ιγκνάθιο Μαρτίνεθ): Νάβας, Ναβάρο, Ρόντας, Χουανφράν, Πέδρο Λόπεθ, Μπαρκέρο, Ιμπόρα, Ρίος (67′ Βάλντο), Ντιόπ (60′ Μίτσελ), Ρούμπεν Γκαρθία, Μάρτινς (82′ Ακουαφρέσκα).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Μανιάτης, Κοντρέρας, Μανωλάς, Χολέβας, Μοντέστο (46′ Γκρέκο), Φέισα, Μασάντο (75′ Φετφατζίδης), Αμπντούν, Βλαχοδήμος (59′ Μήτρογλου), Τζιμπούρ.

Διαιτητής: Μάνουελ Γκρέφε (Γερμανός)

Ο Μίτσελ αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τον Μέγιερι κάτω από τα δοκάρια, Χολέβα, Μανιάτη, Κοντρέρας και Μανωλά στην άμυνα και τους Φέισα, Μοντέστο, Μασάντο στη μεσαία γραμμή. Βλαχοδήμο και Αμπντούν στα πλάγια και τον Τζιμπούρ στην κορυφή της επίθεσης.

– Ολυμπιακός και Λεβάντε θα βρεθούν για πρώτη φορά αντιμέτωπες αφού οι Ισπανοί φέτος έκαναν το ντεμπούτο τους στην Ευρώπη.

– Οι ερυθρόλευκοι έχουν βρει 24 φορές απέναντί τους Ισπανικές ομάδες και μετρούν 5 νίκες, 8 ισοπαλίες και 11 ήττες. Επί Ισπανικού εδάφους δεν έχουν νικήσει ποτέ (2 ισοπαλίες και 10 ήττες).

– Μπαγεστέρος, Ναβάρο και Ιμπαγάσα ήταν συμπαίκτες στη Μαγιόρκα ενώ Κοντρέρας και Χουανφράν έπαιξαν μαζί στη Θέλτα.

Ερωτευμένος… με την πρόκριση – Λεβάντε-Ολυμπιακός (20:00)