ΤΕΛΙΚΟ: Μαν. Γιουνάιτεντ – Σάλκε 4-1

ΦΩΤΟ REUTERS
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εντός έδρας της Σάλκε με 4-1 και με δυο νίκες στους μεταξύ τους αγώνες πήρε την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου θα συναντήσει τη Μπαρτσελόνα.

Λήξη του αγώνα

91′ Ωραία φάση για την Γιουνάιτεντ, με τον Οουεν να κάνει την κίνηση και τεχνικό δεξί σουτ και τον Νόιερ να αποκρούει

76′ Αλλαγή για την Μάντσεστερ. Ο Όουεν στη θέση του Μπερμπάτοφ

74΄ΓΚΟΛ για την Γιουνάιτεντ, 4-1. Ο Βαλένσια έβγαλε ωραία τον Μπερμπάτοφ στα δεξιά, ο Αντερσον πήρε θέση σέντερ φορ και μετά από πάσα πάρε-βάλε από τον Βούλγαρο, σκόραρε προ κενής εστίας.

74′ Αλλαγή για την Σάλκε. Ο Μάτιπ στη θέση του Φαρφάν.

73′ Αλλαγή για την Μάντσεστερ. Ο Φλέτσερ στη θέση του Σκόουλς

72′ ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ, 3-1. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Νάνι, ο οποίος μπήκε από δεξιά, ο Αντερσον με αριστερό σουτ από το πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ

70′ Αλλαγή για την Σάλκε. Ο Χούντελααρ στη θέση του Χέβεντες

60′ Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Ο Εβρά στην θέση του Ράφαελ

58′ Κίτρινη κάρτα στον Εσκουδέρο

55′ Υπέροχο πλασέ στην κίνηση του Άντερσον μέσα από την περιοχή, ο Νόιερ εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Έναρξη δευτέρου μέρους

Αλλαγή για την Σάλκε. Ο Εντού στη θέση του Μπάουμγιόχαν

Λήξη πρώτου μέρους

42′ Κίτρινη κάρτα στον Άντερσον

38′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόουλς

36′ Κίτρινη κάρτα στον Γκίμπσον

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ, με τον Βαλέντσια να μην πλασάρει εύστοχα.

34′ ΓΚΟΛ για την Σάλκε, 2-1. Σέντρα του Ουτσίντα από τα δεξιά, σύγχυση στο κέντρο της άμυνας της Γιουνάιτεντ, η μπάλα έφτασε στον Χουράδο ο οποίος με δυνατό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Φαν ντερ Σαρ.

31′ ΓΚΟΛ για την Γιουνάιτεντ, 2-0. Ο Άντερσον συνδιάστηκε με τον Βαλένσια μέσα στην περιοχή της Σάλκε, η μπάλα έφτασε στον Γκίμπσον, που με δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε το Νόιερ.

26′ ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 1-0. Κλέψιμο Άντερσον, μαγική κάθετη μπαλιά του Γκίμπσον στον Βαλέντσια, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα το Νόιερ.

(Ο Πεπ Γκουαρντίλα βρίσκεται στις εξέδρες του Όλντ Τράφορντ για να δει ποια από τις δυο ομαδες θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Γουέμπλεϊ)

Λίγες φάσεις στο εικοσάλεπτο, με την Μάντσεστερ πάντως να έχει την πρωτοβουλία.

14′ Ο Μπερμπάτοφ ελίχθηκε στην περιοχή της Σάλκε, έβγαλε την συρτή μπαλιά, αλλά ο Νόιερ πρόλαβε πριν μπει στην πορεία της μπάλας κάποιος παίκτης της Γιουνάιτεντ

9′ Συρτό σουτ του Φαρφάν, λίγο έξω απ’ την περιοχή του Φαν Ντε Σάρ, η μπάλα πέρασε άουτ. Πρώτη καλή στιγμή για τη Σάλκε που δεν έχει φανεί καθόλου στα πρώτα λεπτά.

5′ Η Γιουνάιτεντ έχει πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και πιέζει -μεθοδικά- για να ανοίξει το σκορ.