ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1

ΦΩΤΟ REUTERS

Η Μπαρτσελόνα ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ρεάλ στο “Καμπ Νου” και έχοντας νικήσει 2-0 στο “Μπερναμπέου”, πήρε την πρόκριση στον τελικό του Γουέμπλεϊ.

Λήξη αγώνα

90+1′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Αφελάι στη θέση του Πέδρο.

89′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Διπλή αποθέωση αφού στην θέση του αρχηγού Πουγιόλ μπήκε ο Αμπιντάλ, που επέστρεψε στα γήπεδα μετά την εγχείριση για την αφαίρεση όγκου στο συκώτι που του υποβλήθηκε.

85′ Κίτρινη στον Αντεμπαγιόρ.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρτσέλο για τάκλιν στο Μέσι.

73′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Κεϊτά στη θέση του Βίγια.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Τσάμπι Αλόνσο.

63′ ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ, 1-1. Ο Ντι Μαρία μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και έκανε σουτ-κεραυνό, η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Βαλντές, με τον Ντι Μαρία να γίνεται κάτοχός της ξανά και να στρώνει στον Μαρσέλο, ο οποίος με αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

60′ Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Οζίλ στη θέση του Κακά

56′ Κίτρινη στον Ντιαρά για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπουσκέτς.

55′ Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Αντεμπαγιόρ στη θέση του Ιγκουαΐν.

53′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα, 1-0. Κάθετη πάσα του Ινιέστα, ο Πέδρο πλάσαρε στη δεξιά γωνία τον Κασίγιας, ανοίγοντας το σκορ

46′ Ο διαιτητής ακύρωσε γκολ του Ιγκουαΐν ως οφ σάιντ. Ο Αργεντινός βγήκε απέναντι από τον Βαλντές και τον πλασάρει εύστοχα, αλλά νωρίτερα ο διαιτητής είχε δείξει φάουλ, όταν ο Ρονάλντο -ενώ έπεφτε στο έδαφος- έριξε… με τον ώμο κάτω τον Μαστσεράνο.

Έναρξη δευτέρου μέρους

Ο Τζίμι Τζαμπ έκανε την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο του Καμπ Νου, με τους άντρες της ασφάλειας να τον πιάνουν.

45+1′ Λήξη πρώτου μέρους

38′ Αντεπίθεση της Ρεάλ, ο Ρονάλντο βγήκε από τα δεξιά και έβγαλε παράλληλη μπαλιά για τον Ιγκουαΐν, αλλά ο Βαλντές τον πρόλαβε στην έξοδο και καθάρισε τη φάση.

36′ Πάτησε γκάζι η Μπαρτσελόνα. Χαμηλό πλασέ του Μέσι, μέσα απ’ την περιοχή, ο Κασίγιας έπεσε στην αριστερή του πλευρά και έδιωξε τον κίνδυνο

35′ Κι άλλο σουτ από πλευράς Μπάρτσα, ο Πέδρο έστειλε τη μπάλα άουτ!

34′ Η πιο καλή ευκαιρία της Μπάρτσα. Ο Βίγια προσπάθησε να κινήσει τον Κασίγιας με τεχνικό σουτ από αριστερή πλευρά (μέσα απ’ την περιοχή), αλλά ο τερματοφύλακας της Ρεάλ απέκρουσε με το αριστερό χέρι

33′ Νέα ευκαιρία για την Μπάρτσα. Ο Μέσι στόπαρε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή του Κασίγιας, μπήκε στην περιοχή του κασίγιας, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της Ρεάλ

32′ Ο Μέσι έκανε το σουτ λίγο έξω απ’ την περιοχή της Ρεάλ, αλλά ο Κασίγιας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

21′ Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για την Μπαρτσελόνα. Εκτέλεση κόρνερ του Τσάβι, ο Μπουσκέτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Κασίγιας.

20′ Ανεβάζουν ρυθμούς οι δυο ομάδς, χωρίς όμως να μπορεί η μία να διασπάσει την αμυντική γραμμή της άλλης.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Καρβάλιο για μαρκάρισμα στον Μέσι

10′ Η Ρεάλ προσπάθησε να μπει δυνατά, όμως η Μπάρτσα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και πλέον έχε κατοχή και ελέγχει το ματς…