11oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-2

ΦΩΤΟ REUTERS.

Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ισπανίας πέρασε η Μπαρτσελόνα χάρη στη νίκη της στο Μπερναμπέου. Μεγάλη επιστροφή για τη Ρεάλ αλλά δεν ολοκληρώθηκε.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

91′ Κίτρινη στον Πέπε.

90′ Κίτρινη στον Γκρανέρο.

88′ Αποβολή για τη Ρεάλ. Ο Ράμος έβαλε αντικανονικά το χέρι του στον Μπούσκετς και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

84′ Δυνατό σουτ του Μέσι πέρασε λίγο άουτ.

82′ Καλό φάουλ του Μέσι, λίγο άουτ.

81′ Κίτρινη στον Κοεντράο.

80′ Ο Μασκεράνο στη θέση του Αλέξις.

79′ Ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Μπενζεμά κατέβασε τη μπάλα αλλά ο Πίντο πρόλαβε και έδιωξε.

72′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Μπενζεμά με εκπληκτική προσπάθεια και άψογο τελείωμα έδωσε άγρια ομορφιά στο ματς. Ένα γκολ θέλει ακόμη η Ρεάλ.

70′ Ο Τιάγκο στη θέση του Φάμπρεγκας.

68′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Οζίλ βρήκε τον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος αφού πέρασε τον Πίντο σκόραρε για 30η φορά φέτος.

61′ Μπενζεμά και Καγεχόν στη θέσαη των Κακά και Ιγκουαίν.

54′ Ο Ράμος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το τέρμα δεν μέτρησε διότι ο Ισπανός αμυντικός έσπρωξε τον Άλβες.

52′ Ο Γκρανέρο στη θέση του Ντιαρά.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

45+1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Εκπληκτικό σουτ του Ντάνι Άλβες που… καρφώθηκε στο παραθυράκι του Κασίγιας.

45′ Κίτρινη στον Κασίγιας.

45′ Ένταση μεταξύ των παικτών μετά από ακληρό μαρκάρισμα του Ντιαρά στον Μέσι ο οποίος έχει ήδη κίτρινη κάρτα.

43′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Μέσι κράτησε τη μπάλα, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Πέδρο και ο τελευταίος πλάσαρε σωστά τον Κασίγιας.

35′ Εξαιρετική πάσα του Τσάβι στον Αλέξις, ο Πέπε πρόλαβε και έβαλε σωστά το σώμα του παραχωρώντας κόρνερ.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Ράμος.

30′ Αναγκαστική αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέδρο στη θέση του τραυματία Ινιέστα.

27′ Καταιγιστική η Ρεάλ. Ο Πίντο έκανε λάθος, πάσαρε στον Ιγκουαίν αλλά το πλασέ του Αργεντινού βρήκε στα πόδια του Ισπανού πορτιέρο της Μπαρτσελόνα.

26′ Κίτρινη στον Λασσανά Ντιαρά.

25′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ. Εκπληκτικό σουτ του Οζίλ που βρήκε πρώτα στο οριζόντιο και στη συνέχεια στο κάθετο δοκάρι του Πίντο και χτύπησε έξω από τη γραμμή.

15′ Η πρώτη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι από καλή θέση σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

11′ Kι άλλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Κριστιάνο με το σούταρε από καλή θέση αλλά ο Πίντο απέκρουσε.

6′ Η Ρεάλ έχει μπει πολύ δυνατά στο ματς. Ο Ρονάλτνο έπιασε το αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

3′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ. Εκτέλεση φάουλ από τον Τσάμπι Αλόνσο, ο Ιγκουαίν μόνος του απέναντι στον Πίντο δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο της Μπαρτσελόνα.

1′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ στο 10ο δευτερόλεπτο. Ο Ιγκουαϊν βρέθηκε απέναντι στον Πίντο αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Σέντρα στον αγώνα.

Μπαρτσελόνα (Πέπε Γκουαρντιόλα): Πίντο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ,  Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα (30′ Πέδρο), Φάμπρεγκας (70′ Τιάγκο), Μέσι, Σάντσες (80′ Μασκεράνο).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Κοεντράο, Αρμπελόα, Πέπε, Ράμος, Τσάμπι Αλόνσο, Λασσανά Ντιαρά (52′ Γκρανέρο), Κακά (61′ Καγεχόν), Κριστιάνο Ρονάλντο, Οζίλ, Ιγκουαϊν (61′ Μπενζεμά).

Διαιτητής: Φερνάντο Τεσέιρα