13oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Τσέλσι 2-2

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Τσέλσι πήρε ισοπαλία μέσα στο Καμπ Νου από την Μπαρτσελόνα (2-2) και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, στην “Αλιάνζ Αρίνα”.

ΛΗΞΗ

90+2′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Τσέλσι, 2-2. Ο Τόρες έφυγε μόνος του κόντρα στον Βαλντέζ τον προσπέρασε και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Στον τελικό η Τσέλσι!

90′ Σουτ του Μασκεράνο, ο Τσεχ κράτησε την Τσέλσι

88′ Κίτρινη κάρτα στον Μεϊρέλες. Χάνει και αυτός τον τελικο (αν προκριθεί τελικά η Τσέλσι), όπως και ο Ραμίρεζ

83′ ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα. ο Μέσι ελίχθηκε έξω απ’ την περιοχή της Τσέλσι βρήκε λίγο κενό χώρο, αλλά ο σουτ του χτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και έφυγε μακριά

82′ Γκολ για την Μπατσελόνα, αλλά ο Αλβες ήταν οφ σάιντ. ΣΩΣΤΑ ακυρώθηκε

79′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Τόρες στη θέση του Ντρογκμπά

77′ Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

73′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Κεϊτά στη θέση του Φάμπρεγκας.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Μέσι για φάουλ στον Λάμπαρντ.

67′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Τέγιο στη θέση του Κουένκα.

64′ Κόρνερ του Λάμπαρντ, ο Ιβάνοβιτς έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

62′ Ο Τσεχ έβγαλε το τετ-α-τετ του Κουένκα

60′ Κίτρινη κάρτα στον Τσεχ

58′ Αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Καλού στη θέση του Μάτα

56′ Ο Ντρογμπά τα κάνει όλα… αμύνεται και επιτίθεται.  Παίζει ακόμα και δεξιός μπακ και μάλιστα αφού έκοψε τον Κουένκα, βγήκε μόνος μπροστά, πέρασε και τον Πουγιόλ και σούταρε από το κέντρο, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

ΦΩΤΟ Reuters  Το χαμένο πέναλτι του Μέσι στο ξεκίνημα του ημιχρόνου

54′ Νέα ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σέντρα από τον Ντάνι Αλβες, κεφαλιά από τον Σάντσεζ η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Ινιέστα για φάουλ στον Ντρογκμπά.

49΄Ο Μέσι που εκτέλεσε το πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ούτε τώρα δεν μπόρεσε να σκοράρει κατά της Τσέλσι (δεν το έχει κάνει ποτέ).

48΄Πέναλτι για την Μπαρτσελόνα, σε μαρκάρισμα του Ντρογκμπά στον Φάμπρεγκας

47′ Με το… καλημέρα στο δεύτερο 45λεπτο ευκαιρία για την Μπάρτσα. Η μπάλα στρώθηκε στον Ινιέστα, όμως το σουτ που έκανε έφυγε κόρνερ μετά από κόντρα σε αμυντικό.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο “Καμπ Νου”

45+1′ ΓΚΟΛ για την Τσέλσι, 2-1. Ο Λάμπαρντ έκανε την μπαλιά στον Ραμίρες ο οποίος έφυγε ταχύτατα προς την εστία του Βαλντέζ και με λόμπα μείωσε για την Τσέλσι. Οι Αγγλοι έχουν πλέον στα χέρια τους την πρόκριση.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Ραμίρεζ

44′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα, 2-0. Ο Μέσι έδωσε πολύ ωραία στον Ινιέστα κι αυτός δεν αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Τσεχ.

36′ Κόκκινη κάρτα στον Τέρι. Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει η Τσέλσι. Ο Σάντσεζ βρέθηκε ξαφνικά στο έδαφος και όπως έδειξε ο βοηθός τον χτύπησε εκτός φάσεις ο Άγγλος αμυντικός

35′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα, 1-0. Ο Τσάβι εκτέλεσε κόρνερ, έδιωξαν οι αμυντικοί. Ο Ντάνι Αλβες έκανε το γύρισμα και ο Μπουσκέτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Μίκελ

26′ Η προηγούμενη φάση έδειξε πως ο Πικέ έχει πρόβλημα από την σύγκρουσή του με τον Βαλντέζ και ήδη ο Γκουαρντιόλα σήκωσε τον Ντάνι Αλβες για αλλαγή. Ο Πικέ έχει βγει ήδη εκτός αγωνιστικού χώρου και κάθεται στον πάγκο.

25′ Πρώτη μεγάλη φάση για την Τσέλσι. Προσωπική προσπάθεια του Ντρογκμπά, που μπήκε στην περιοχή της Μπαρτσελόνα απ’ τα αριστερά, αλλά αλλά από πολύ πλάγια σούταρε άουτ.

24′ Αλλαγή και για την Μπαρτσελόνα. O Άλβες στη θέση του Πικέ

18′ Εκπληκτική φάση για την Μπαρτσελόνα, με τον Τσεχ να αποκρούει τελικά και να μην επιτρέπει στον Μέσι να πετύχει γκολ, μετά από πάσα-τακουνάκι του Φάμπρεγας

17′ Μετά την σύγκρουση τους, Βαλντέζ και Ντρογκμπά συνεχίζουν τον αγώνα, ο Πικέ βρέθηκε για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου και δέχθηκε τις ιατρικές βοήθειες.

Μετά απ’ αυτή την εξέλιξη ο Μποσίγκουα θα πάει στα δεξιά και ο Ιβάνοβιτς στο κέντρο της άμυνας

12′ Αναγκαστική αλλαγή για την Τσέλσι. ο Μποσίγκουα στη θέση του Κέιχιλ

Η Μπαρτσελόνα ασκεί την γνωστή ασφυκτική της πίεση και οι παίκτες της τσέλσι αμύνονται μαζικά!

Εκτός αγώνα ο Κέιχιλ με πρόβλημα στον δικέφαλο. Ο παίκτης της Τσέλσι δοκίμασε εάν μπορεί να συνεχίσει, αλλά μάλλον θα γίνει αλλαγή με τον Μποσίγκουα

7′ Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Τσέλσι, ο Σάντσες βγήκε με καλές προϋποθέσεις, όμως καθυστέρησε και ο Κέιχιλ τον έκοψε.

3′ Πρώτη σημαντική στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι πήρε την μπάλα από τον Σάντσεζ, μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά το σουτ που έκανε βρήκε στο εξωτερικό των διχτυών του Τσεχ.

Ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Κόουλ έκλεψε την μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση όμως η σέντρα για τον Ραμίρες δεν ήταν καλή και μπλόκαρε ο Βαλδές.

1′ Έναρξη του αγώνα. Η Τσέλσι στη σέντρα

Μπαρτσελόνα (Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Πικέ, Πουγιόλ, Φάμπρεγκας, Τσάβι, Ινιέστα, Μασκεράνο, Μπουσκέτς, Σάντσες, Μέσι, Κουένκα

Στον πάγκο: Πίντο, Άλβες, Τιάγκο, Κειτά, Αντριάνο, Πέδρο, Τέγιο

Τσέλσι (Ντι Ματέο): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Κέιχιλ, Τέρι, Ραμίρεζ, Λάμπαρντ, Μίκελ, Μεϊρέλες, Μάτα, Ντρογκμπα

Στον πάγκο: Τερνμπουλ, Μποσίνγκουα, Εσιέν, Μαλουντά, Τόρες, Καλού, Στάριτζ

Γήπεδο: Καμπ Νου
Διαιτητής: Τσουνιέτ Τσακίρ (Τουρκία)
Βοηθοί: Ντουράν, Ονγκούν,
Γκιοτσέκ, Γιλντιρίμ

* Η Μπαρτσελόνα θέλει να γίνει η πρώτη ομάδα που κατακτά για δύο σερί σεζόν το Τσάμπιονς Λιγκ

* Οι Αγγλοί θέλουν να επιστρέψουν στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά από τέσσερα χρόνια.