Τρίτη, 19 Μαρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΟΦΗ – ΑΕΚ 2-1

Το πρώτο του “τρίποντο” στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΟΦΗ, που επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 2-1.

ΛΗΞΗ αγώνα

90+2′ Κίτρινη κάρτα στον Γουναρίδη

87′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κουρδάκης στη θέση του Ιωαννίδη.

84′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Λαμπρόπουλος αντί του Μπανούση.

82′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Πολύ καλή κεφαλιά του Γιάγκο, έδιωξε με υπερένταση ο Γουναρίδης

80′ Κίτρινη κάρτα στον Χαριτωνίδη

76′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Νικολιάς στη θέση του Κατσικοκέρη

75′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σίσιτς αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πέρασε και τον Αραμπατζή αλλά ο Κοντοές έδιωξε πάνω στη γραμμή.

73′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Καπουράνης εκμεταλεύθηκε το λάθος του Γιάγκο, έπιασε ανενόχλητος το δυνατό σουτ λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και ανάγκασε τον Αραμπατζή να κάνει μία σημαντική επέμβαση

72′ Εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο, η κεφαλιά του Φουρτάδο στα χέρια του Γουναρίδη

66′ Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη

65′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο από αριστερά, ο Κατσικοκέρης προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Χαριτωνίδης παρενεβλήθη κι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σίσιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Κουτρουμπής απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

57′ Αδύναμο πλασέ του Φουρτάδο μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Γουναρίδη

56′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Καπουράνης στη θέση του Κουτσιανικούλη

52′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Σίσιτς, ο Αραμπατζής σε κόρνερ

47′ Κίτρινη κάρτα στον Φουρτάδο

Έναρξη δευτερου μέρους

Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Ο Κατσικοκέρης στη θέση του Φούντα και ο Γκερέιρο στη θέση του Κορδέρο

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

43′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1. Συρτό σουτ του Κατίδη από το ημικύκλιο, ο Φουρτάδο από το ύψος της μικρής περιοχής άλλαξε την πορεία της μπάλας με τακουνάκι και την έστειλε στα δίχτυα του Γουναρίδη.

42′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ, 2-0. Ο Ιωαννίδης νίκησε τον Αραμπατζή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία και ψηλά

41′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Σίσιτς μπήκε στην περιοχή από δεξιά και ανατράπηκε από τον Αρκούδα

39′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Ρίκκα από τα δεξιά, ο κατίδης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα να περάσει πάνω αό το οριζόντιο δοκάρι του Γουναρίδη

36′ Σουτ του Φούντα έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχίσει τον Γουναρίδη

28′ Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Μετά από κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Αραμπατζής βγήκε από την περιοχή και έδιωξε προ του Κουτσιανικούλη, αλλά ο Μπανούσης που προσπάθησεί να εκμεταλλευτεί την επαναφορά της μπάλας, τη έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

22′ Σέντρα του Γροντή από δεξιά, ο Φούντας στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με προβολή τη μπάλα άουτ

17′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ, 1-0. ΟΣίσιτς έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Αραμπατζή και άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ.

16′ Πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ. ο Κορδέρο ανέτρεψε τον Ιωαννίδη

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων

7′ Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου για μαρκάρισμα στον Αραμπατζή.

4′ Ωραία ενέργεια από τον Σίσιτς, που βρήκε μέσα στην περιοχή τον Κουτσιανικούλη, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Αραμπατζής