Σάββατο, 27 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΟΦΗ – Ξάνθη 0-0

“Λευκή” ισοπαλία στην Κρήτη ανάμεσα στον ΟΦΗ και την Ξάνθη, για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

ΤΕΛΙΚΟ

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

84′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπούρμπος στη θέση του Μονιάκη.

81′ Σουτ του Μαρσελίνιο από αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Ζορμπά

61′ Δυνατό μακρινό σουτ του Ντάνι, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γουναρίδη.

54′ Δυνατό σουτ του Μάνταλου από αριστερά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γουναρίδη.

53′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ονουάτσι στη θέση του Πλατέλλα.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Κρήτη

42′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι

39′ Σέντρα του Μαρσελίνιο από αριστερά, ο Μαρκόβσκι στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

35′ Σέντρα του Μαρσελίνιο από αριστερά, σουτ στην κίνηση του Μαρκόβσκι από το ύψος του πέναλτι, ο Γουναρίδης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

31′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Βιβιανί αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία της Ξάνθης.

24′ Ο Μαρσελίνιο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γουναρίδη.

23′ Μακρινή μπαλιά του Μαρσελίνιο από αριστερά, κεφαλιά του Μαρκόβσκι από το ύψος του πέναλτι, ο Γουναρίδης μπλόκαρε

14′ Δυνατό σουτ του Κουτσιανικούλη από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Βιβιανί με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

8′ Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκι

5′ Σουτ του Ζορμπά από το ημικύκλιο, ο Βιβιανί μπλόκαρε

3′ Άστοχο μακρινό σουτ του Μάνταλου

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Γούναρης, Βερόν, Χαριτονίδης, Μπανούσης, Μονιάκης, Ζορμπάς, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου, Βάντο, Ζαχαράκης, Σόουζα

Ξάνθη (Ουζουνίδης):
Βιβιανί, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Βάλλας, Ντάνι, Γκλέισον, Πλατέλλας, Μάνταλος

Σε 21 παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο τον ΟΦΗ, οι Κρητικοί έχουν πανηγυρίσει 14 νίκες, η Ξάνθη 5 ενώ δύο αγώνες έχουν λήξει ισόπαλοι.