Πέμπτη, 18 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Ολλανδία – Δανία 0-1

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ολλανδία ηττήθηκε από την Δανία με 1-0, στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου ομίλου του Euro 2012

ΛΗΞΗ του παιχνιδιού

Με τρεις στην άμυνα πλέον η Ολλανδία, που ψάχνει απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης

84′ Τρίτη αλλαγή για την Ολλανδία. Ο Κάιτ στην θέση του Φαν Ντερ Βιλ

84′ Αλλαγή για την Δανία. Ο Μίκελσεν στη θέση του Ρόμενταλ

81′ Κίτρινη κάρτα στον Κβιστ

78′ Κίτρινη κάρτα στον Πόουλσεν

74′ Τεράστια ευκαιρία για την Δανία. Ο Σνάιντερ έβγαλε τετ α τετ τον Χούντελααρ με τον Άντερσεν, ο τερματοφύλακας της Δανίας βγήκε νικητής και σε αυτή την μάχη

74′ Αλλαγή για την Δανία. Ο Σένε στη θέση του Έρικσεν

71′ Διπλή αλλαγή για την Ολλανδία. Ο Φαν Ντερ Φάαρτ στη θέση του Ντε Γιονγκ και ο Χούντελααρ στη θέση του Αφελάι

70′ Διαγώνιο σουτ του Έρικσεν, ο Στεκέλενμπουργκ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

66′ Στον Φαν Μπόμελ η πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα

51′ Σε πολύ καλή μέρα ο Άντερσεν. “Κεραυνός” του Φαν Μπόμελ έξω από την περιοχή, ο πορτιέρε την Δανίας έδιωξε σε κόρνερ

50′ Ο Φαν Πέρσι σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Άντερσεν μπλόκαρε

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

43′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία. ο Άντερσεν είπε “όχι” στον φαν Πέρσι σε τετ-α-τετ

42′ Σουτ του Κρον Ντέλι έξω απ’ την περιοχή, ο Στεκέλενμπουργκ μπλόκαρε

36′ Δοκάρι για την Ολλανδία σε σουτ του Ρόμπεν από το ύψος της περιοχής

24′ ΓΚΟΛ για την Δανία, 0-1. Ο Κρον Ντέλι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεκέλενμπουργκ

18′ Ο Ρόμπεν μπήκε από δεξιά στην περιοχή των Δανών, αλλά αντί να σουτάρει προτιμησε την πάσα (δεν μπόρεσε κανείς να βγεί στην πορεία της μπάλας) και έτσι έχασε μοναδική ευκαιρία για τους “οράνιε”

7′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Ολλανδούς, με τον Ρόμπεν να γυρίζει την μπάλα από αριστερά και τον Φαν Πέρσι να σουτάρει άστοχα από καλή θέση στην περιοχή

3′ Μακρινό σουτ του Βίλεμ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια του Άντερσεν

2′ Πρώτη ευκαιρία του αγώνα για την Δανία. Ο Στεκέλεμπουργκ μπλόκαρε την μπάλα μετά από κεφαλιά του Άγκερ

Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Ολλανδοί

Ολλανδία (Μαρβάικ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Φλάαρ, Βίλεμς, Φαν Μπόμελ, Ν. Ντε Γιονγκ, Ρόμπεν, Σνάιντερ, Αφελάι, Φαν Πέρσι.

Δανία (Όλσεν): Άντερσεν, Κιάερ, Άγκερ, Σ. Πόουλσεν, Γιάκομπσεν, Κβιστ, Έρικσεν, Ζίμλινγκ, Κρον-Ντελί, Ρόμενταλ, Μπέντνερ.

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Η Ολλανδία κατέκτησε το Euro το 1988 και το 1992 τη διαδέχθηκε η Δανία στον θρόνο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου

Ο Γιέτρο Βίλεμς που θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας των “οράνιε” θα γίνει ο νεότερος παίκτης που θα αγωνιστεί σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, σε ηλικία 18 ετών και 71 ημερών. Ο μικρός “σπάει” το ρεκόρ του Έντσο Σίφο, ο οποίος το 1984 αγωνίστηκε με το Βέλγιο σε ηλικία 18 ετών και 115 ημερών.

Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 29 φορές, με τους «οράνιε» να μετρούν 12 νίκες, 7 ήττες, ενώ 10 ματς έληξαν χωρίς νικητή.