25oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Άρσεναλ 3-1

ΦΩΤΟ NEWSPORTS
– Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Άρσεναλ με 3-1 στο “Γ. Καραϊσκάκης”, αλλά τελικά θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ
– Η Μαρσέιγ επικράτησε εκτός έδρας της Ντόρτμουντ με 3-2 και πήρε την πρόκριση στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ
– Τζιμπούρ, Φουστέρ και Μοντεστό τα γκολ για τους “ερυθρόλευκους”
ΛΗΞΗ του αγώνα

ΓΚΟΛ για την Μαρσέιγ, νικάει στην Γερμανία 3-2. Με αυτο το σκορ μένει έξω από το Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός και πάει στο Γιουρόπα

89′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό, 3-1. Εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς από δεξιά, κεφαλιά του Μέλμπεργκ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μανόνε, ο Μοδέστο πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία διαμόρφωσε το 3-1

ΓΚΟΛ για την Μαρσέιγ, 2-2.

85′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με σουτ του Μιραλάς και μετά προσπάθεια του Τζιμπούρ ενώ οι Πειραιώτες φώναξαν και για χέρι στην ίδια φάση.

84′ Γύρισμα του Μοδέστο από δεξιά, σουτ του Μιραλάς στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Μανόνε τον σταμάτησε

81′ Κίτρινη κάρτα στον Τσάμπερλεϊν για τράβηγμα στον Παπαδόπουλο

80′ Έξαλλοι στον πάγκο του Ολυμπιακού με τον Μιραλάς, ο οποίος από δύσκολη γωνία επέλεξε να “τελειώσει” μόνος του την φάση και όχι να δώσει στον Τζιμπούρ που ερχόταν

76′ Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μανόνε

75′ Ο Μέγιερι έσωσε τον Ολυμπιακό από το 2-2, στο πλασέ του Ροζίτσκι

66′ Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Ροζίτσκι στη θέση του Κοκλέν

64′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμπντούν στη θέση του Φουστέρ

59′ Κίτρινη κάρτα στον Φρίμπονγκ

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από γύρισμα του Τζιμπούρ ο Μοντέστο πρόλαβε στην έξοδο τον Μανόνε με την κεφαλιά, η οποία πέρασε για λίγο άουτ

57΄ ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ, 2-1. Σέντρα του Μικέλ από αριστερά, κατέβασμα του Σαμάκ με το στήθος, κεραυνός του Μπεναγιούν στην κίνηση από αριστερά και μέσα στην περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι

51′ Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Μιγκέλε στη θέση του Σάντος

ΦΩΤΟ Newsports

50′ Ο Μιραλάς μπήκε στην περιοχή της Άρσεναλ, προσποιήθηκε, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε κόρνερ

49′ Ο Σάντος ζήτησε αλλαγή καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει

47′ Εκτέλεση κόρνερ του Μιραλάς από δεξιά, κεφαλιά του Μέλμπεργκ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μανόνε

47′ Λάθος διώξιμο του Σάντος, η μπάλα έφτασε στον Μοδέστο, που σούταρε πάνω στον Μανόνε.

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΓΚΟΛ για την Μαρσέιγ, 2-1

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Φάληρο

45+2′ Σουτ του Μανιάτη από καλή θέση, ο Μανόνε είπε όχι.

42′ Κόρνερ από αριστερά, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ο Τζιμπούρ, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στον Σαμάκ και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

39′ Εξαιρετική κούρσα του Τοροσίδη από δεξιά που πέρασε όποιον βρήκε από δεξιά, γύρισε στον Φουστέρ το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε

37′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ορμπάιθ στη θέση του Χολέμπας που αποχώρησε με πρόβλημα

37΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛ για τον Ολυμπιακό, 2-0. Τραγικό λάθος του Μανόνε που βγήκε εκτός περιοχής για να απομακρύνει με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Φουστέρ που με μακρινό σουτ σε σχεδόν άδεια εστία έκανε το 2-0

ΓΚΟΛ για την Ντόρτμουντ με πέναλτι, 2-0

Πολλές διακοπές για τραυματισμούς, έχει χαλάσει ο ρυθμός του ματς

32′ Πολύ καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Σέντρα από τα δεξιά, ο Μπεναγιούν έπιασε το σουτ (προ του Αρσάβιν) και έστειέ την μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μανόνε

Μικρή διακοπή καθώς ο Κοκελίν βρίσκεται στο έδαφος και σφαδάζει από τους πόνους

27′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέβας

ΓΚΟΛ για την Ντόρτμουντ, ιδανική εξέλιξη για τον Ολυμπιακό

25′ Αναγκαστική αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Μανόνε στην θέση του Φαμπιάνσκι, που τραυματίστηκε στην τελευταία φάση με την προβολή του Τζιμπούρ

23′ Ωραία κίνηση του Μιραλάς από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Τζιμπούρ δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα

22′ Μακρινό σουτ του Μιραλάς που είδε εκτός θέσης τον Φαμπιάνσκι, ο γκολκίπερ της Άρσεναλ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ

21′ Σουτ του Αρσάβιν λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα μακριά από το αριστερό δοκάρι του Μέγιερι

16′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0. Κάθετη μπαλιά του Φουστέρ στην πλάτη της άμυνας της Άρσεναλ, ο Τζιμπούρ πέρασε τον Φαμπιάνσκι και σε κενή εστία από πλάγια θέση και αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

15′ Γύρισμα του Σαμάκ από δεξιά, ο Φρίμπονγκ έπιασε το σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγιερι

13′ Ο Σαμάκ δεν πρόλαβε να… τσιμπήσει την μπάλα μετά την σέντρα του Σάντος

Ο Ολυμπιακός φαίνεται να έχει τον έλεγχο, αλλά πρέπει να αποφύγει τα λάθη, όπως στη φάση με τον Αρσάβιν.

8′ Μεγάλη επέμβαση του Μέγιερι, σε τετ-α-τετ με τον Αρσάβιν. Έπειτα από πολύ καλή συνεργασία Σαμάκ-Αρσάβιν, ο Ρώσος βγήκε φάτσα με το τέρμα, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μέγιερι!

Έντονο το πρέσινγκ από τους ‘ερυθρόλευκους”, αλλά οι Λονδρέζοι έχουν καλή κυκλοφορία

5′ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο. Ο Έλληνας αμυντικός θα χάσει τον επόμενο ευρωπαϊκό αγώνα του Ολυμπιακού

2′ Γύρισμα του Μιραλάς από δεξιά, ο Μοδέστο δεν κατάφερε να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και οι αμυντικοί της Άρσεναλ απομάκρυναν

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μανιάτης, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Χολέβας, Αβραάμ, Μαρκάνο, Τοροσίδης, Φουστέρ, Τζιμπούρ, Μιραλάς

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι, Βερμάλεν, Αντρέ Σάντος, Σκιλασί, Τζουρού, Φρίμπονγκ, Μπεναγιούν, Κοκελίν, Τσάμπερλειν, Αρσάβιν, Σαμάκ

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)

Οι δυο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Score, win and let us dream το μηνυμα που στέλνουν οι φιλοι του Ολυμπιακού με το πανέμορφο κορρεό που σήκωσαν

Οι Κοστάνσο, Παπάζογλου, Φετφατζίδης, Αμπντούν, Πάντελιτς, Ορμπάιθ Ποτουρίδης βρίσκονται στον πάγκο του Ολυμπιακού

Αρχηγός του Ολυμπιακού είναι ο Τοροσίδης και της Άρσεναλ ο Βερμάλεν

Οι εκτός αποστολής του Ολυμπιακού βρίσκονται οι Φέισα, Μακούν, Γέστε, Ιμπαγάσα, Δασκαλάκης, Βαλεριάνος, Ζαραδούκας, Μόνχε και Χαβίτο

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης βράβευσε τον Αρσέν Βενγκέρ. Ο Αλσατός φτάνει τις 200 συμμετοχές με την Άρσεναλ στους ευρωπαϊκούς αγώνες