ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Ντόρτμουντ 3-1

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρώτη τους νίκη στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και ελπίζουν πλέον σε πρόκριση.  Ο Χολέμπας στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ αλλά ο Λεβαντόφσκι απάντησε στο 26′. Ο Τζιμπούρ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους ερυθρόλευκους ενώ ο Μοντέστο έγραψε στο 78′ το τελικό 3-1.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού έστειλαν και πολιτικό μήνυμα αφού μετά το τρίτο γκολ τραγουδούσαν στους Γερμανούς: Έτσι… νικάνε όσοι σας χρωστάνε.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Μιραλάς.

85′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Τζιμπούρ.

82′ Ο Γκροσκρόιτς στη θέση του Γκέτσε.

82′ Μακρινό αλλά άστοχο σουτ του Χολέμπας.

78′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το φάουλ, ο Μοντέστο ακούμπησε όσο έπρεπε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

72′ Ο Μανιάτης στη θέση του Μακούν. Ο Μοντέστο ανέβηκε στα χαφ δίπλα στον Ορμπάιθ.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Μπλαστσικόσκι έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

65′ Ο Μπλαστσικόσκι στη θέση του Καγκάβα.

62′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, κεφαλιά του Μοδέστο την οποία μπλόκαρε ο ΒεΙντενφέλερ.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Σμέλτσερ.

56′ Ο Λάιτνερ στη θέση του Γκουνογκαν.

52′ Εξαιρετική αντίδραση του Κοστάντσο, που βγήκε μακριά από την εστία του και πρόλαβε τον Λεβαντόφσκι που έφευγε μόνος του.

49′ Ωραίο μακρινό σουτ του Χολέμπας πέρασε λίγο άουτ.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Στο άλλο ματς του ομίλου Μαρσέιγ και Άρσεναλ είναι στο 0-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

Τα υπόλοιπα ματς της ημέρας:

Μίλαν – Μπάτε 1-0 (33′ Ιμπραίμοβιτς)

Μπαρτσελόνα – Πίλζεν 1-0 (10′ Ινιέστα)
Πόρτο – ΑΠΟΕΛ 1-1 (13′ Χουλκ – 19′ Αίλτον)
Σαχτάρ – Ζενίτ 2-1 (15′ Γουίλιαμ, 45′ Λουίς Αντριάνο – 33′ Σιρόκοφ)
Τσέλσι – Γκενκ 4-0 (8′ Ραούλ Μεϊρέλες, 11′,27′ Τόρες, 42′ Ιβάνοβιτς)
Λεβερκούζεν – Βαλένθια 0-1 (24′ Ζόνας)
Χορταστικό πρώτο μέρος στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με την Ντόρτμουντ να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού στη μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει την ουσία. Ο Χολέμπας που παίζει ως αριστερός εξτρέμ άνοιξε το σκορ στην πρώτη επίθεση των ερυθρόλευκων αλλά οι Γερμανοί απάντησαν με τον Λεβαντόφσκι στο 26′. Μετά το 35′ ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και στο 40′ ο Τζιμπούρ με εξαιρετική κίνηση έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραία σέντρα του Μιραλάς, γυριστό του Τζιμπούρ που πέρασε λίγο άουτ.

40′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Εξαιρετική κίνηση μέσα στην περιοχή του Τζιμπούρ που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους ερυθρόλευκους.

37′ Η απάντηση του Ολυμπιακού. Ο Ιμπαγάσα έκανε τη σέντρα, ο Μιραλάς μόνος του την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Πέρισιτς έκανε την κούρσα, βρέθηκε απέναντι στον Κοστάντσο αλλά ο Αργεντινός τον νίκησε.

31′ Σέντρα σουτ του Καγκάβα, μπλόκαρε ο Κοστάντσο.

29′ Μακρινό αλλά άστοχο σουτ του Καγκάβα.

26′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ. Οι Γερμανοί βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Λεβαντόφσκι με ωραίο σουτ νίκησε τον Κοστάντσο.

23′ Ατομική προσπάθεια του Γκέτσε, με τον Μέλμπεργκ να σώζει τον Ολυμπιακό κάνοντας εκπληκτικό τάκλιν.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τζιμπούρ γύρισε από δύσκολη θέση αλλά η κεφαλιά του Μιραλάς από κοντά έφυγε άουτ.

15′ Ο Καγκάβα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοστάντσο αλλά ο Λεβαντόφσκι άπλωσε το πόδι του ενώ ήταν σε θέση οφσάιντ.

8′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μαρκάνο έκανε τη σέντρα και ο Χολέμπας που βρέθηκε σε θέση φορ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Οι Γερμανοί έχουν μπει πολύ δυνατά στο ματς και ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου τη μπάλα.

5′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Καγκάβα πήρε τη μπάλα από την κεφαλιά πάσα του Λεβαντόφσκι, αλλά το πλασέ του από καλή θέση ήταν άστοχο.

4′ Σουτ του Πέρισιτς, ο Κοστάντσο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

3′ O Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα αλλά η σέντρα του Τζιμπούρ κόπηκε από τους αμυντικούς της Ντόρτμουντ.

1′ Στην πρώτη της επίθεση η Ντόρτμουντ βρέθηκε με τον Καγκάβα στην περιοχή του Κοστάντσο αλλά το σουτ του βρήκε στα σώματα.

Ο Μαρκάνο παίζει ως αριστερός μπακ και ο Μοντέστο δεξιά.

Σέντρα στον αγώνα.

Ολυμπιακός: Κοστάντσο, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Μοντέστο, Ορμπάιθ, Μακούν (72′ Μανιάτης), Ιμπαγάσα, Τζιμπούρ (85′ Πάντελιτς), Μιραλάς (90′ Φετφατζίδης)

Στον πάγκο: Μέγιερι, Μανιάτης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Φετφατζίδης, Αμντούν, Πάντελιτς

Ντόρτμουντ: Βεϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίστζεκ, Σμέλτζερ, Γκέτζε (82′ Γκρόσκροϊτς), Γκουνογκάν (56′ Λάιτνερ), Μπέντερ, Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι, Καγκάβα (65′ Μπλαστσικόσκι).

Στον πάγκο: Λάνγκερακ, Λόουβε, Σαντάνα, Κεχλ, Λέιτνερ, Μπλατσικόφσκι,Γκρόσκροϊτς

Διαιτητής: Νόιχαους (Ολλανδός)

Ο Βαλβέρδε επέλεξε να ξεκινήσει για πρώτη φορά στην ενδεκάδα τον Μακούν.

Οι δύο ομάδες έχουν βγει στο Γ. Καραϊσκάκης για την προθέρμανση τους.

ΦΩΤΟ NEWSIT.

Το σεντόνι στρώθηκε στο κέντρο του γηπέδου.

Ο Ολυμπιακός καλείται μπροστά στον κόσμο του να δώσει το κρισιμότερο ματς ως τώρα. Οι ερυθρόλευκοι αν θέλουν να έχουν ελπίδες για να συνεχίσουν στην Ευρώπη και μετά τον Δεκέμβρη πρέπει να νικήσουν την ανεβασμένη Ντόρτμουντ.

Οι αποστολές των δύο ομάδων έφτασαν χωρίς πρόβλημα στο γήπεδο.

Στο άλλο ματς του ομίλου η πρωτοπόρος Μαρσέιγ υποδέχεται την Άρσεναλ.