ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-1

– Παρακολουθήστε όλα όσα συμβαίνουν στο “Γ. Καραϊσκάκης”
– Ο Μιραλάς έδωσε το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” στο 20ο λεπτό. Ισοφάρισε ο Λέτο στο 58΄. Ο Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις το 2-1.
– Ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Τοροσίδη στο 45΄οι “πράσινοι” ενώ φωνάζουν και για ακυρωθέν γκολ του Κατσουράνη στο 82΄.

Εισβολή οπαδών στο φινάλε που κινήθηκαν απειλητικά προς τους παίκτες του Παναθηναϊκού

Μετά από 7 λεπτά καθυστερήσεων το ντέρμπι τελειώνει με τον Ολυμπιακό νικητή.

90+5΄Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τοροσίδη για κουτουλιά στον Λέτο. Κίτρινη είδε ο Αργεντινός.

Τρία λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις, βρισκόμαστε ήδη στο 5ο

Ένταση μετά το γκολ. Αποβάλλεται ο Τάσος Μητρόπουλος μετά την γενική σύρραξη.

90+1΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Μετά την σέντρα του Ζαϊρί ο Ντουντού πήρε την κεφαλιά, ο Τζιμπούρ έκανε το κοντρόλ και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

90΄Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς στη θέση του Ριέρα.

82΄Ο Κατσουράνης από κοντά σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Το ριπλέι δεν δικαιώνει τον βοηθό.

81΄Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σιμάο αντί του Καραγκούνη.

80΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Καταπληκτική τρίπλα από τον Ζαϊρί και σέντρα για τον Τζιμπούρ, ο οποίος καθυστερεί και ο Σαριέγκι με προβολήσώζει τον Παναθηναϊκό.

78΄Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί στη θέση του Μιραλάς.

74΄Σουτ στην κίνηση από τον Μοντεστό, η μπάλα άουτ.

72΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά εξαιρετική προσπάθεια ο Λέτο βγάζει τη σέντρα, ο Σισέ μόνος του παίρνει την κεφαλιά ο Πάρντο με την βοήθεια του δοκαριού σώζουν τον Ολυμπιακό.

69΄Μακρινό σουτ του Ριέρα, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τζόρβας

68΄Εξαιρετική κάθετη πάσα του Λέτο βγάζει τετ α τετ τον Σισέ όμως ο Πάρντο θα τον νικήσει.

67΄Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Γκοβού στη θέση του Νίνη.

66΄Ο Παναθηναϊκός βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, ο Σισέ έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αβραάμ και έφυγε πλάγιο.

63΄Δυνατό σουτ του Ριέρα, διώχνει ο Τζόρβας.

Ο Βραζιλιάνος πάει στη θέση του Ιμπαγάσα και ο Αργεντινός πίσω από τον Τζιμπούρ.

61΄Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουντού αντί του Φουστέρ.

58΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτο, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει στα δίχτυα με τον Πάρντο να μην αντιδρά σωστά.

53΄Κάθετη πάσα του Νίνη, ο Σισέ σουτάρει αμέσως υπό την πίεση του Τοροσίδη, η μπάλα φεύγει άουτ.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχουν μπει καλύτερα.

51΄Μακρινό σουτ του Νίνη, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

46΄Έναρξη β΄ ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ένταση στη φυσούνα ανάμεσα σε Βύντρα και Τζιμπούρ.

Ημίχρονο 0-0

45+3΄Εξαιρετικό μακρινό σουτ του Κατσουράνη, η μπάλα φεύγει μόλις άουτ.

45+2΄Σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

44΄Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τοροσίδη μέσα στην περιοχή μετά από κεφαλιά του αμυντικού του Ολυμπιακού. Ο Καλόπουλος έδωσε επιθετικό φάουλ του Νίνη στον Τοροσίδη, ωστόσο δεν υπάρχει καμία επαφή μεταξύ των δύο ποδοσφαιριστών.

39΄Οι παίκτες του Ολυμπιακού “έκρυψαν” τη μπάλα με τον Σπυρόπουλο να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Τζιμπούρ και να παραχωρεί κόρνερ.

38΄Μετά την σέντρα του Βύντρα
ο Κατσουράνης έκανε ωραία κίνηση και πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πάρντο μπλόκαρε.

20 φάουλ , 10 για κάθε ομάδα σε 36 λεπτά.

35΄Πολλά φάουλ στα τελευταία λεπτά.

28΄Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό. Μετά την σέντρα του Βύντρα η αδύναμη κεφαλιά του Σισέ κατέληξε στα χέρια του Πάρντο.

Μετά το γκολ ο Λέτο άλλαξε πλευρά με τον Νίνη, ώστε να πέσει στον Ραούλ Μπράβο.

Νέα κοκορομαχία ανάμεσα σε Τοροσίδη και Σισέ μετά το γκολ. Αν συνεχίσουν έτσι δεν την γλιτώνουν την κάρτα.

20΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ για τον Μιραλάς ο οποίος με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του Ολυμπιακού για τον πανηγυρισμό.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ισορρόπησε αλλά δεν δεν έχει κάνει το συνηθισμένο δυνατό ξεκίνημα στο γήπεδο του.

15΄Καλό διαγώνιο σουτ του Μιραλάς, η μπάλα θα περάσει άουτ.

13΄Νέα νεύρα ανάμεσα σε Τοροσίδη και Σισέ αυτή τη φορά.

12΄Νεύρα ανάμεσα σε Νίνη και Ραούλ Μπράβο.

7΄Κεφαλιά του Μέλμπεργκ μετά το κόρνερ η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια χωρίς να ανησυχήσει ο Τζόρβας.

5΄Αναγνωριστικό το ματς στο ξεκίνημα
με τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκινήσει καλύτερα.

Μετά από 10λεπτη καθυστέρηση το ντέρμπι ξεκινά με τον Ολυμπιακός να βρίσκεται στη σέντρα.

Ο Τζόρβας φεύγει από την εστία του καθώς έπεσαν καποια καπνογόνα εκεί κοντά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ιμπαγάσα, Μοντεστό, Φουστέρ, Μιραλάς, Ριέρα, Τζιμπούρ

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Λέτο, Νίνης και Σισέ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Τρύφωνας (Κέρκυρας)

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στην είσοδο των δύο ομάδων. Καθυστέρηση στην έναρξη λόγω των χιλιάδων δακρυγόνων.

Με δηλώσεις λίγο πριν την σέντρα ο Ντάρκο Κόβασεβιτς τόνισε: “Είμαστε καλύτεροι από τον ΠΑΟ και αυτό θα φανεί στο γήπεδο”.

Η άφιξη του Παναθηναϊκού

Η άφιξη του Ολυμπιακού

Περίπου μία ώρα πριν τη σέντρα δεν πέφτει… καρφίτσα στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Την αποστολή των “πρασίνων” συνοδεύουν οι Βεκρής, Γόντικας και Ησαϊας.

Στο επίκεντρο των συνθημάτων βρίσκεται η φούστα του Σισέ με τον Γάλλο μάλιστα να πηγαίνει με τον ρυθμό του συνθήματος, χωρίς βέβαια να καταλαβαίνει τα λόγια και ούτε εμείς μπορούμε να τα πούμε…

18:20 Πρώτα οι παίκτες του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια αυτοί του Ολυμπιακού έκαναν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο για μία πρώτη βόλτα.

18:14 20 λεπτά μετά την ήρεμη άφιξη της αποστολής του Παναθηναϊκού, έφτασε στο “Γ. Καραϊσκάκης” και η αποστολή του Ολυμπιακού μέσα σε αποθέωση.