Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 84-72 (ΦΩΤΟ&VIDEO)

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τη δεύτερη νίκη του στη σειρά των τελικών και θέλει μία ακόμη για να στεφθεί πρωταθλητής. Την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ το τέταρτο ματς της σειράς.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

84-72 Λέι απο του Τσαρτσαρή.

84-70 Με μία βολή του Χάινς.

83-70 Με μία βολή του Μάριτς.

83-69 Με δύο βολές του Σλούκα.

81-69 Τρίποντο του Τσαρτσαρή. 1.30 πριν το τέλος.

81-66 Τρίποντο του Λόγκαν.

81-63 Τρίποντο του Γκετσεβίτσιους.

78-63 Με δύο βολές του Λόγκαν. 8-0 σερί.

78-61 Λέι απ του Καλάθη. 6-0 σερί ο Παναθηναϊκός.

78-59 Νέος αιφνιδιασμός με τον Λόγκαν. 5 λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

78-57 Στον αιφνιδιασμό ο Λόγκαν.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς Μπατίστ, Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους στην τρίτη περίοδο. Ο Ομπράντοβιτς σκέφτεται ήδη το τέταρτο ματς.

78-55 Τρίποντο στον αιφνιδιασμό ο Γκετσεβίτσιους.

75-55 Με δύο βολές του Μάριτς.

75-53 Καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη. 4 φάουλ ο Καϊμακόγλου. Στους 16 ο φόργουορντ του Ολυμπιακού.

73-53 Φόλοου του Τσαρτσαρή.

19 λάθη ο Παναθηναϊκός, 9 έχει ο Ολυμπιακός.

73-51 Στον αιφνιδιασμό ο Πρίντεζης. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

71-51 Καλάθι ο Λο.

ΛΗΞΗ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ.
Το δεκάλεπτο ήταν χωρισμένο στη μέση. Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με πλησίασε στους 8 πόντους. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε πολύ γρήγορα. Τρία συνεχόμενα τρίποντα του επέτρεψαν να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο με +18, όπως δηλαδή ήταν τα πράγματα και στο ημίχρονο.

69-51 Φόλοου κάρφωμα του Πρίντεζη.

67-51 Με δύο βολές του Γιασικεβίτσιους.

67-49 Με μία βολή του Χάινς.

66-49 Τρίποντο του Πρίντεζη. 9-0 σερί με τρία τρίποντα ο Ολυμπιακός.

63-49 Τρίποντο του Λο.

60-49 Τρίποντο του Παπανικολάου.

57-49 Δύσκολη προσπάθεια του Μπατίστ.

Δύο χαμένες βολές του Παπανικολάου.

57-47 Λέι απ του Σπανούλη.

55-47 Καλάθι του Περπέρογλου.

55-45 Μακρινό σουτ του Μπατίστ στη λήξη του χρόνου.  2-12 επι μέρους σκορ για τον Παναθηναϊκό.

55-43 Καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ο Καϊμακόγλου.

55-41 Φόλοου κάρφωμα του Μπατίστ.

Δύο χαμένες βολές από τον Ντόρσεϊ.

Ο Ντόρσεϊ έφτασε τα 8 επιθετικά ριμπάουντ.

55-39 Δύσκολο καλάθι του Σπανούλη.

53-39 Καλάθι ο Γιασικεβίτσιους.

53-37 Λέι απ του Βουγιούκα.

Δύο χαμένες βολές του Άντιτς.

Τρίτο φάουλ ο Διαμαντίδης.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο

Ολυμπιακός: 13/25 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 9/13 βολές, 19 ριμπάουντ (6 αμ.-13 επ.), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 λάθη, 2 τάπες.

Παναθηναϊκός: 10/19 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 14( 9 αμ. – 5 επ.), 7 ασίστ, 11 λάθη, 3 τάπες.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός κυριαρχεί απόλυτα στο ματς. Ξεκίνησε με το πόδι στο… γκάζι και δεν σταμάτησε καθόλου. Άνοιξε το ρυθμό, έβγαλε αιφνιδιασμούς, πήρε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ και ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε πολλά λάθη. Από την άλλη οι πράσινοι δείχνουν “υπνωτισμένοι”, ο Διαμαντίδης παλεύει μόνος του στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό. Το εντυπωσιακό στοιχείο του αγώνα είναι ότι ο Παναθηναϊκός έχει καλύτερα ποσοστά ευστοχίας αλλά χάνει με 18 πόντους, λόγω του ότι έχει πολύ λιγότερες επιθέσεις από τον Ολυμπιακό εξαιτίας των λαθών αλλά και των επιθετικών ριμπάουντ των ερυθρόλευκων.

53-35
Καλάθι από κοντά του κορυφαίου του Παναθηναϊκού, Διαμαντίδη. Στους 12 πόντους ο αρχηγός των πράσινων.

53-33 Δύσκολο καλάθι του Μάντζαρη. Για πρώτη φορά στο +20 η διαφορά.

51-33 Με δύο βολές του Άντιτς.

49-33 Ωραία κίνηση του Διαμαντίδη.

49-31 Με δύο βολές του Σπανούλη. Στους 11 πόντους ο αρχηγός του Ολυμπιακού.

Τεχνική ποινή σε Γιασικεβίτσιους και Σπανούλη.

47-31 Καλάθι του Γιασικεβίτσιους.

47-29 Εξαιρετική κίνηση του Σπανούλη.

Το πρώτο λάθος του Ολυμπιακού στο ματς 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έχει 9.

45-29 Κάρφωμα του Μπατίστ.

45-27 Καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Χάινς.

43-27 Μία βολή ο Χάινς.

42-27 Τρίποντο ο Διαμαντίδης.

42-24 Μία βολή ο Χάινς.

8 λάθη ο Παναθηναϊκός, κανένα για τον Ολυμπιακό.

41-24 Στον αιφνιδιασμό ο Λο.

39-24 Καλάθι στη λήξη του χρόνου της επίθεσης ο Λο.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ.
Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς έχει κάνει ο Ολυμπιακός. Ο Κέσελ πέτυχε τους 10 από τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του και ο Σπανούλης ανέλαβε δράση στη συνέχεια. Καϊμακόγλου και Περπέρογλου προσπαθούν να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό. 4/9 τρίποντα οι ερυθρόλευκοι που έχουν και 5 επιθετικά ριμπάουντ. 3/5 τρίποντα οι πράσινοι που έχουν 4 λάθη.

20-11 Με μία βολή του Βουγιούκα.

20-10 Ωραία κυκλοφορία της μπάλας και καλάθι του Περπέρογλου.

20-8 Τρίποντο του Σπανούλη.

17-8 Από κοντά ο Καϊμακόγλου.

17-6 Τρίποντο του Άντιτς.

14-6 Καλάθι από κοντά του Άντιτς.

12-6 Τρίποντο του Καϊμακόγλου.

12-3 Τρίποντο του Κέσελ. 10 πόντους ο Σέρβος.

9-3 Ωραίο καλάθι του Κέσελ. Στους 7 πόντους ο Σέρβος.

7-3 Τρίποντο του Διαμαντίδη.

7-0 Τζαμπ σουτ του Σπανούλη.

5-0 Καλάθι και φάουλ από τον Κέσελ.

2-0 Τζαμπ σουτ του Κέσελ στο τέλος της επίθεσης.

Τζάμπολ στο ματς

Οι πεντάδες

Ολυμπιακός: Μάντζαρης, Σπανούλης, Κέσελ, Άντιτς, Ντόρσεϊ

Παναθηναϊκός: Διαμαντίδης, Γιασικεβίτσιους, Σάτο, Σμιθ, Μάριτς

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς)
: Χάινς, Λο, Άντιτς, Σπανούλης, Ντόρσεϊ, Κέσελ, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Σλούκας.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σάτο, Μάριτς, Λόγκαν, Γιασικεβίτσιους, Βουγιούκας, Περπέρογλου, Μπατίστ, Καϊμακόγλου, Καλάθης, Τσαρτσαρής, Σμιθ, Διαμαντίδης

Διαιτητές του αγώνα: Χριστοδούλου, Κορομηλάς και Καρακατσούνης.

Έντονες αποδοκιμασίες όταν βγήκαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού για να κάνουν το ζέσταμα τους.

Ο Έισι Λο είναι για πρώτη φορά στους τελικούς στη δωδεκάδα και εκτός έμεινε ο Κατσίβελης.

Βγήκε στο παρκέ ο Βουγιούκας και αποδοκιμάστηκε. Βγήκε και ο Παπανικολάου, παίρνοντας το “ζεστό” χειροκρότημα του κόσμου. Σιγά σιγα βγαίνουν κι άλλοι παίκτες των δυο ομάδων.

ΦΩΤΟ NewsIt Διμοιρίες συνοδεύουν το πούλμαν του Παναθηναϊκού

Η άφιξη της αποστολής του Παναθηναϊκού κάτω από αυστηρά μέτρα και χωρίς το παραμικρό παρατράγουδο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Game 1: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 84-78 (1-0)
Game 2: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 81-79 (1-1)
Game 3: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 27/5 19:00 (ΝΕΤ)
Game 4: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 30/5 19:00 (ΝΕΤ)
Game 5: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2/6 19:00 (ΝΕΤ)

ΦΩΤΟ NewsIt Ελικόπτερο της ΕΛΑΣπάνω απ' το ΣΕΦ

17:23 Έφτασαν οι αποστολές των δυο ομάδων στο ΣΕΦ

ΦΩΤΟ NewsIt Περιμένοντας το πούλμαν του Παναθηναϊκού

ΦΩΤΟ NewsIt Δρακόντεια μέτρα ξανα στο ΣΕΦ

– Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς των τελικών θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ (19:00). Εφόσον χρειαστεί και πέμπτο ματς για να αναδειχθεί πρωταθλητής, θα γίνει το Σάββατο στο ΣΕΦ (19:00).