ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Θρασύβουλος 3-0

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Θρασύβουλου με 3-0 στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

ΛΗΞΗ αγώναΟ

90′ Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Σύρος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι με τον Μέγιερι να μπλοκάρει

86′ Κίτρινη κάρτα στον Φουστέρ

79′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

78′ Αλλαγή για τον Θρασύβουλο. Ο Βλάχος στη θέση του Ροκάστλ.

74′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλεριάνος στη θέση του Παπαδόπουλου

66′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. O Μακούν στη θέση του Μοδέστο

66′ Κίτρινη κάρτα στον Ζουμπουλάκη

65′ Σέντρα του Ποτουρίδη από αριστερά, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, έδιωξε σε κόρνερ ο Κασμερίδης

63′ Πολύ καλό σουτ του Χαβίτο αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

62′ Αλλαγή για τον Θρασύβουλο. Ο Νικολάου στη θέση του Βασιλείου

59′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Πάντελιτς

57′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου για μαρκάρισμα στον Πάντελιτς. Το γόνατο του Σέρβου μάτωσε μετά σκληρό μαρκάρισμα και ο παίκτης θα γίνει αλλαγή. Αποχώρησε με φορείο

55′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 3-0. Γύρισμα του Μοντέστο από δεξιά, ο Πάντελιτς έπιασε το δυνατό σουτ από δεξιά της μικρής περιοχής και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι

52′ Κίτρινα κάρτα στον Μόνχε

51′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα

Έναρξη δεύτερου μέρους

Αλλαγή για τον Θρασύβουλο. Ο Βαγγελής στη θέση του Σταμπολζίεφ

Ημίχρονο στο “Γ. Καραϊσκάκης”

45 +1′ Κίτρινη κάρτα στον Παγώνη

Ο Θρασύβουλος δεν έχει καταφέρει να κρατήσει για αρκετή ώρα την μπάλα στην κατοχή του

34′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Θρασύβουλο. Ο Ζουμπουλάκης μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού από τα δεξιά, έπιασε το σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγιερι

33′ Κίτρινη κάρτα στον Καλαμιώτη

32′ Καλό σουτ του Αμπντούν από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

31′ Σουτ του Φουστέρ από αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

27′ Δυνατό σουτ του Μόνχε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

24′ Κάθετη πάσα του Πάντελιτς, γύρισμα του Μόνχε από αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε από τον Κασμερίδη και τον Φουστέρ που δε κατάφερε να σουτάρει από πολύ καλή θέση.

21′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-0. Γύρισμα του Αμπντούν από δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Φουστέρ που από το ύψος της περιοχής έπιασε του σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Παγώνη, να βρίσκει στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Κασμερίδη

20′ Κεφαλιά του Πάντελιτς για τον Ολυμπιακό, μπλόκαρε ο Κασμερίδης

Στο 67%-33% υπέρ του Ολυμπιακού η κατοχή της μπάλας.

10′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0. Ο Αμπντούν μπήκε στην περιοχή από δεξιά, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Πάντελιτς δε δυσκολεύθηκε να ανοίξει το σκορ

7′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γέστε, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κασμερίδης

Κυκλοφορούν την μπάλα οι “ερυθρόλευκοι” στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται. Περίπου 6.000 είναι πια στις εξέδρες

1′ Έναρξη του αγώνα

Ολυμπιακός
: Μέγιερι, Χαβίτο, Ποτουρίδη, Παπαδόπουλος, Παπάζογλου, Μοδέστο, Γέστε, Φουστέρ, Πάντελιτς, Αμπντούν, Μόνχε.

Θρασύβουλος: Κασμερίδης, Καλαμιώτης, Παγώνης, Βασιλείου, Σύρος, Ψιάνος, Ροκάστλ, Σταμπολζίεφ, Ντακόλ, Σκόνδρας, Ζουμπουλάκης

Περίπου 4.000 οπαδοί βρίσκονται στο “Γ. Καραϊσκάκης”

* Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έχει κάνει πολλές αλλαγές και εκπλήξεις στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Ο Χαβίτο παίζει δεξί μπακ, ο Παπάζογλου σέντερ μπακ, ο Γέστε (θεωρείται τελειωμένος) ξεκινά βασικός, ενώ στα πλάγια της επίθεσης είναι το δίδυμο Αμπντούν-Μόνχε.