ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟ – Άρης 1-0

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε. Νίκησε με 1-0 τον Άρη και πλησίασε στους δύο βαθμούς από την κορυφή. Ο Νίνης στο 19′ το χρυσό τέρμα των πράσινων. Ακυρώθηκε γκολ του Άρη στο 66′. Δείτε βίντεο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

91′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Χαβίτο με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Τζόρβα να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

2 λεπτά οι καθυστερήσεις.

88′ Ο Τσεσνάουσκις βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το δεξί σουτ του ήταν εντελώς άστοχο.

Το γκολ του Άρη που δεν μέτρησε

87′ Κεφαλιά του Λαζαρίδη από καλή θέση άουτ.

85′ Κίτρινη στον Τόχα.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα.

80′ Ο Αραβίδης στη θέση του Βαγγέλη.

79′ Απευθείας κετέλεση φάουλ του Ρουίζ, μπλόκαρε ο Τζόρβας.

76′ Σουτ του Κατσουράνη άουτ.

75′ Πολύ ωραία ενέργεια του Νίνη, το σουτ του όμως έφυγε μακριά από την εστία.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ βρέθηκε απέναντι στον Σηφάκη αλλά ο πορτιέρο του Άρη τον νίκησε.

73′ Ο Σισέ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο.

67′ Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Γκοβού.

66′ Ο Μίσελ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Σταθόπουλος σταμάτησε τη φάση για φάουλ μακριά από τη μπάλα για τράβηγμα της φανέλας του Βύντρα από τον Οριόλ. Οι κίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

60′ ΟΙ Τσεσνάουσκις στη θέση του Καζναφέρης.

59′ Κεφαλιά του Γκοβού άουτ.

56′ Ο Σισέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά σωστά το τέρμα δεν μέτρησε αφού ο Γάλλος ήταν σε θέση οφσάιντ.

54′ Κεφαλιά του Σισέ άουτ, μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ρουίζ γύρισε στο σημείο του πέναλτι όπου ήταν ο Νέτο, το πλασέ του οποίου απέκρουσε με δυσκολία ο Τζόρβας.

47′ Σουτ του Νίνη με το αριστερό μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σηφάκης.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Μαρίνος στη θέση του Ζιλμπέρτο και ο Κατίδης αντί του Πρίττα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

41′ Σουτ του Χαβίτο έξω από την περιοχή, εύκολα ο Τζόρβας.

35′ Ο Άρης έχει ισορροπήσει το ματς και στα τελευταία λεπτά προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.

32′ Ο Καζναφέρης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Τόχα αλλά το αριστερό σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

24′ Ο Παναθηναϊκός κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλευόμενος και τις πολλές απουσίες που έχει ο Άρης.

19′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ. Ο Σισέ έγινε δημιουργός αυτή τη φορά, σέντραρε και ο Νίνης με αριστερό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σηφάκη.

15′ Άψυχο σουτ του Καζναφέρη από καλή θέση πέρασε μακριά από την εστία του Τζόρβα.

2′ Πολύ όμορφη ενέργεια του Γκοβού, γύρισε τη μπάλα στον Κατσουράνη το πλασέ του οποίου πέρασε άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Νίνης, Σισέ, Γκοβού (67′ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο, Ζιλμπέρτο (46′ Μαρίνος), Βύντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος.

Άρης: Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Τόχα, Ρουίζ, Μίσελ, Καζναφέρης (60′ Τσεσνάουσκις), Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βαγγέλη (80′ Αραβίδης), Πρίττας (46′ Κατίδης).

Διαιτητής: Σταθόπουλος