ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Τελευταία ενημέρωση: 14.11.2010 | 07:31
Πρώτη δημοσίευση: 13.11.2010 | 19:18

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι των δικεφάλων. Με γκολ του Φωτάκη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα. Ο Λεονάρντο με πέναλτι ισοφάρισε. Με δέκα η ΑΕΚ από το 78'. Στο 91' ο Βιεϊρίνια έκανε το 2-1. Δείτε βίντεο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

95' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο με δυσκολία ο Κρέσιτς έδιωξε.

94' Κίτρινη στον Μάκο.

93' Κόκκινη κάρτα στον Δέλλα που ήταν στον πάγκο. Ο διεθνής αμυντικός προσπάθησε να πετάξει πίσω μπουκάλι που ήρθε από την εξέδρα και ο Κάκος τον απέβαλε.

93' Ο Ζουέλα στη θέση του Σαλπιγγίδη.

91' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Προσωπική ενέργεια του Βιεϊρίνια, αριστερό σουτ κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σάχα.

88' Κίτρινη κάρτα στον Λυμπερόπουλο.

88' Μαρκάρισμα του Λαγού στον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν καταλόγισε ο Κάκος.

85' Ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Ελ Ζαρ.

81' Τρίλεπτη διακοπή στην Τούμπα. Οπαδοί του ΠΑΟΚ πέταξαν μπουκάλια στον πάγκο της ΑΕΚ, δύο από αυτούς μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και πλησίασαν απειλητικά τους κιτρινόμαυρους με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένταση και να διακοπεί προσωρινά το ματς.

78' Αποβολή για την ΑΕΚ. Απευθείας κόκκινη στον Μανωλά για μαρκάρισμα του στον Κριστιάνο.

76' Ο Κριστιάνο στη θέση του Φωτάκη.

73' Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο που παρεμπόδισε τον Σάχα να δώσει συνέχεια στο ματς.

72' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καφές πήρε τη θέση του Τζιμπούρ.

69' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο ευστοχεί από τα 11 βήματα.

67' Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Κρέσιτς ανέτρεψε τον Τζιμπούρ και ο Κάκος έδειξε την άσπρη βούλα.

66' Ο Λυμπερόπουλος στη θέση του Μπλάνκο.

65' Κίτρινη κάρτα στον Νασούτι.

63'
Ο Τσιρίλο από μακρινή θέση προσπάθησε να κρεμάσει τον Σάχα η μπάλα πέρασε άουτ.

62' Μακρινό σουτ του Φωτάκη με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Σάχα.

55' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Γκερέιρο ο Μπερνς.

54' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στον αγώνα. Μακρινό σουτ του Λεονάρντο η μπάλα πέρασε άουτ.

48' Σέντρα σουτ του Σακελαρίου από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Σάχα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Από γύρισμα του Βιεϊρίνια ο Φωτάκης πετάγεται με προβολή στο ύψος του πέναλτι και νικάει τον Σάχα ανοίγοντας το σκορ. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Βιεϊρίνια φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι.

37' Ένταση ανάμεσα σε Γκαρσία και Τζιμπούρ όταν ο Γαλλοαλγερινός πάτησε τον παίκτη του ΠΑΟΚ την ώρα που τσίμπησε τη μπάλα, ο Ουρουγουανός του ζήτησε το λόγο και Κάκος τους χώρισε δείχνοντας τους από μία κίτρινη κάρτα,

30'
Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, έχει κατοχή μπάλας και πρωτοβουλία των κινήσεων, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που δεν μπορεί να αναπτυχθεί ούτε από τον άξονα ούτε από τις πτέρυγες.

23' Σουτ του Ελ Ζαρ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σάχα.

15' Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Δυνατό σουτ του Βεϊρίνια από μακριά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Σάχα.

10'
Οι δύο ομάδες δεν έχουν βρει ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, αποτέλεσμα και της προσωρινής διακοπής στο 4ο λεπτό όταν Γκερέιρο και Τσιρίλο συγκρούστηκαν στον αέρα και αφού τους παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.