ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-1

Ο “δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε της Ένωσης με 2-1, για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι οφ. Οι δυο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, μετά τις αποβολές των Μάκου και Γκαρσία.
Λήξη αγώνα

93′ Ο διαιτητής απέβαλε τον Γκαρσία, για χτύπημα πάνω στον Μίτσελ. Ο Ουρουγουανός χτύπησε και δεύτερη φορά τον Ισπανό, ενώ στην συνέχεια πήγε να πιαστεί στα χέρια με τον Ντιόπ.

92′ Καθαρό φάουλ του Κοντρέρας στον Δέλλα το οποίο δεν σφυρίζει ο Σπυρόπουλος.

88′ Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Αθανασιάδη σε κεφαλιά του Δέλλα.

87′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Σαλπιγγίδη.

80′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσουκαλάς στη θέση του Φωτάκη

79′ Σέντρα του Γεωργέα από τα αριστερά, η κεφαλιά του Λεονάρντο πέρασε άουτ

76′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο στη θέση του Σκόκο.

70′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάκο και αποβολή. Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ για το υπόλοιπο του αγώνα.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Λίνο

70′ Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά

68′ Κίτρινη κάρτα στον Έττο

64′ Επικίνδυνη σέντρα του Λίνο στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, έδιωξε σε πλάγιο ο Δέλλας.

62′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο στην θέση του Μπλάνκο.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα.

55′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπαχά στη θέση του Λαγού.

54′ Εκπληκτική επέμβαση του Σάχα σε κοντινό σουτ του Σαλπιγγίδη. Ως μη γενόμενη η φάση, αφού υπήρχε οφ σάιντ.

53′ Σούτ του Βιερίνια από θέση αριστερά και λίγο έξω απ’ την περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα χύπησε στον Γεωργέα και πέρασε κόρνερ.

49′ Εκτέλεση φάουλ από τον Λαγό, αποτυχημένη προσπάθεια για ανάποδο ψαλίδι από τον Μανωλά που δεν βρήκε την μπάλα.

47′ Ωραίο δυνατό σουτ του Μίτσελ εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

Έναρξη δευτέρου μέρους

Λήξη πρώτου μέρους

46′ Κίτρινη κάρτα στον Μάκο

44′ Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο από τα αριστερά, ο Χαλκιάς έδιωξε σε κόρνερ με τις γροθιές.

39′ Φάουλ του Σκόκο με γέμισμα στην περιοχή, κεφαλιά του Μπλάνκο και η μπάλα άουτ.

38′ ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 2-1. Ο Βιτόλο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σάχα. Ο γκολκίπερ έπεσε σωστά, αλλά δεν κατάφερε να σώσει την εστία του.

36′ Πέναλτι υπερ του ΠΑΟΚ, για ανατροπή του Φωτάκη και κίτρινη κάρτα στον Σάχα

33′ Κόρνερ του Λαγού, κεφαλιά του Δέλλα, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

Αποβλήθηκαν οι Παντελής Κωνσταντινίδης και Βασίλης Δημητριάδης που είχαν έντονη λογομαχία. Το παιχνίδι ξαναρχίζει.

31′ Ο Λαγός πήγε να χτυπήσει ένα κόρνερ και κάποιος από την Θυρα 4 του πέταξε ένα πυρσό. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος σταμάτησε τον αγώνα και μάζεψε τους βοηθούς του στο κέντρο του γηπέδου, όπου και συνομιλούν.

29′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-1. Ο Γκαρσία εκτέλεσε χαμηλά το φάουλ και η μπάλα πήγε στην αριστερή γωνία της εστίας του Σάχα.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ για χέρι (η μπάλα χτύπησε στο στήθος του Σενεγαλέζου). Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον ΠΑΟΚ.

23′ Πέναλτι ζητάει ο ΠΑΟΚ σε φάση με τον Μανωλά και τον Λίνο, καθώς ο αμυντικός της ΑΕΚ φαίνεται από το ριπλέι να σπρώχνει με το αριστερό χέρι.

20′ Η ΑΕΚ έχει το… πάνω χέρι μετά το γκολ που πέτυχε. Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να συνέλθει, αλλά δεν τα έχει καταφέρει ακόμα.

19′ Ο Έττο έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Αθανασιάδης έγινε δέκτης της μπάλας, αλλά το κακό πλασέ που έκανε δεν νίκησε τον Σάχα. Στην συνέχεια η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε προ του Βιεΐρίνια.

15′ Δυνατό σουτ του Μπλάνκο από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

14′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1. Από πολύ τα 37 μέτρα (!) ο Σκόκο έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πήγε στα δίχτυα του Χαλκιά που φέρει μεγάλη ευθύνη.

10′ Οι ντρίμπλες στα όρια της περιοχής από τον Κοντρέρας, παρολίγο να στοιχίσουν στον ΠΑΟΚ, αλλά ο Σκόκο έστειλε την μπάλα άουτ

9′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Μάκο, ο Ντιόπ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά αυτή πέρασε άουτ

Αρκετές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο

Έναρξη του αγώνα

ΠΑΟΚ (Μ. Χάβος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης, Βιεΐρίνια, Αθανασιάδης, Εττό

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Σάχα, Μανωλάς, Δέλλας, Μίτσελ, Μάκος, Καράμπελας, Λαγός, Ντιόπ, Γεωργέας, Σκόκο, Μπλάνκο

Γήπεδο: Τούμπα