ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε θριαμβευτής από την Τούμπα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Κλέιτον με εκπληκτικό γκολ στο 33′ άνοιξε το σκορ, ο Κουίνσι στο 56′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Λέτο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 70′. Με πέναλτι μείωσε ο Βιεϊρίνια.

Μολότοφ και δακρυγόνα στην Τούμπα πριν το ΠΑΟΚ-ΠΑΟ(VIDEO)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

94′ Ο Μαυρίας στη θέση του Ζέκα.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη.

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έστειλε στην άλλη γωνία τον Καπίνο και μείωσε.

84′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΟΚ. Βιτόλο και Βιεϊρίνια διεκδίκησαν τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο παίκτης του Παναθηναϊκού βρήκε τη μπάλα αλλά ο Κουκουλάκης είδε πέναλτι. Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο για διαμαρτυρία.

75′ Ο Τοτσέ στη θέση του Κλέιτον.

74′ Βιτόλο που αποδοκιμάζεται έντονα στη θέση του Κατσουράνη.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Λέτο με το όγδοο γκολ του δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Αργεντινό.

67′ Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια, έδιωξε δύσκολα ο Καπίνο.

65′ Σουτ στην κίνηση του Ζέκα, η μπάλα έφυγε άουτ.

65′ Σουτ του Γιάννου μέσα από την περιοχή, ο Καπίνο μπλόκαρε.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζέκα βγήκε απέναντι στον Χαλκιά, προτίμησε να γυρίσει τη μπάλα προς το πέναλτι αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ έδιωξαν.

61′ O Γιάννου στη θέση του Παπάζογλου.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Έττο.

58′ Ο Σπαντάτσιο στη θέση του Αρίας.

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Κατσουράνης έκλεψε τη μπάλα από τον Σνάουτσνερ, γύρισε στο σωστό σημείο και ο Κουίνσι σκόραρε με τη βοήθεια και της κόντρας.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Τσιρίλο στη θέση του Κοντρέρας ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΥΣ.

45′ Σέντρα του Σαλπιγγίδη επικίνδυνη απομάκρυνση του Μπουμσόνγκ.

42′ Άστοχο σουτ του Αρίας.

41′ Μακρινό σουτ του Σαλπιγγίδη δεν ανησύχησε τον Καπίνο.

35′ Ο ΠΑΟΚ έψαξε τη γρήγορη απάντηση αλλά το σουτ στην κίνηση του Φωτάκη κατέληξε στην αγκαλιά του Καπίνο.

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Εκπληκτικό φάουλ του Κλέιτον από το σημείο που είχε σκοράρει πέρυσι με τον ίδιο τρόπο ο Νίνης.

23′ Εκπληκτικό σουτ του Βιεϊρίνια που πέρασε λίγο άουτ.

13′ Ο Σαλπιγγίδης έκανε ωραία κίνηση από δεξιά, γύρισε με δύναμη τη μπάλα στην περιοχή, ο Καπίνο έδιωξε και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπουμσόνγκ. Διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι οι παίκτες του ΠΑΟΚ.

11′ Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς. Ο Αρίας έκανε το λάθος,  ο Λέτο έκλεψε αλλά το μακρινό σουτ του ήταν άστοχο.

1′ Κεφαλιά του Παπάζογλου εύκολα μπλόκαρε ο Καπίνο.

Σέντρα στον αγώνα

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Εττό, Μαλεζάς, Κοντρέρας (46′ Τσιρίλο), Σνάουτσνερ, Αρίας (58′ Σπαντάτσιο), Φωτάκης, Λαζάρ, Βιερίνια, Σαλπιγγίδης, Παπάζογλου (61′ Γιάννου).

Παναθηναϊκός: Καπίνο, Μαρίνος, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (74′ Βιτόλο), Σιμάο, Ζέκα (94′ Μαυρίας), Κουίνσι, Λέτο, Κλέιτον (75′ Τοτσέ).

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Ο Βλάσης Τσάκας βρίσκεται στο γήπεδο της Τούμπας. ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Επεισόδια έγιναν δύο ώρες πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ οπαδών του ΠΑΟΚ και της αστυνομίας έξω από τη Θύρα 4 της Τούμπας.

O ΠΑΟΚ μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με ΟΦΗ και Άρη θέλει τη νίκη που θα του επιτρέψει να βρεθεί πάνω από τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία. Από την άλλη οι πράσινοι με την ψυχολογία στα ύψη λόγω των καλών εμφανίσεων τους στο πρωτάθλημα θέλουν τους τρεις βαθμούς που θα τους κρατήσουν στην κορυφή μαζί με τον Ατρόμητο.