ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Τελευταία ενημέρωση: 08.05.2011 | 21:22
Πρώτη δημοσίευση: 08.05.2011 | 18:25

Το πλεονέκτημα του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ εξαφανίστηκε αφού ο ΠΑΟΚ τον νίκησε με 2-1 και τον έπιασε στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας. Ο Αθανασιάδης στο 57' άνοιξε το σκορ και ο Ελ Ζαρ στο 75' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Σισέ μείωσε στο 79'.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94' Κίτρινη στον Χαλκιά για καθυστέρηση.

93' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έβγαλε άλλη μία ασίστ αλλά ο Μουσλίμοβιτς από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζόρβα.

89' Έξυπνη κομπίνα των παικτών του ΠΑΟΚ με τον Τσιρίλο να κάνει την προβολή στην κίνηση μετά από φάουλ του Γκαρσία και τον Τζόρβα να διώχνει.

86' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς βγήκε εντελώς μόνος του απέναντι στον Τζόρβα, τον πέρασε αλλά καθυστέρησε και ο Ιωαννίδης με σωτήριο τάκλιν έδωσε παράταση ζωής στον Παναθηναϊκό.

83' Ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Αθανασιάδη.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Βύντρα με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Σισέ και αυτός με κεφαλιά νίκησε τον Χαλκιά.

76' Ο Πετρόπουλος στη θέση του Νίνη.

75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζάρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού και νίκησε τον Τζόρβα. εξαιρετική πάσα από τον Βιεϊρίνια.

71' Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Γκαρσία, σε φάση που ο Ουρουγουανός είχε το χέρι του κολλημένο στο σώμα.

70' Ο Σνάουτσνερ στη θέση του τραυματία Έττο ο οποίος αιμόφυρτος αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

67' Κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι.

65' Ο Καραγκούνης στη θέση του Σιμάο.

65' Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Σαλπιγγίδη.

62' Κεφαλιά του αμαρκάριστου Ίβιτς που πέρασε άουτ.

61' Κόρνερ του Γκαρσία, έδιωξε ο Τζόρβας.

57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης με γυριστό σουτ σκοράρει σε τρίτο σερί ματς και βάζει φωτιά στην Τούμπα. Η σέντρα από δεξιά του Βιεϊρίνια έφτασε στον Βύντρα ο οποίος με κεφαλιά έστρωσε στον Αθανασιάδη και αυτός τελείωσε ιδανικά τη φάση.

55' Ο Γκοβού στη θέση του τραυματία Μαρίνου.

51' Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη.

50'
Κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου άουτ.

48' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, η μπάλα αναπήδησε μέσα στην περιοχή και πέρασε λίγο άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση για την τεράστια επιτυχία της ομάδας μπάσκετ:

"Η ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ εκφράζει τα θερμά της συγχαρητήρια στην ομάδα μπάσκετ του Συλλόγου (διοίκηση, τεχνικό επιτελείο και αθλητές) για την κατάκτηση του 6ου Ευρωπαϊκού της τίτλου. Οι προσπάθειες και οι επιτυχίες αυτής της ομάδας αποτελούν οδηγό και έμπνευση για όλη την Παναθηναϊκή οικογένεια."

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44'
Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Γκαρσία στον Νίνη, αλλά ο Σιδηρόπουλος δεν έδωσε κάρτα.

40'
Μακρινό σουτ του Νίνη πέρασε άουτ.

39'
Επικίνδυνη σέντρα του Βιεϊρίνια πέρασε χωρίς να βρει τη μπάλα κάποιος πάικτης του ΠΑΟΚ.

32'
Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης από το σημείο του πέναλτι σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

30'
Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς. Ο Τσιρίλο προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ζωής του, με γυριστό σουτ από πλάγια, αλλά ο Τζόρβας έκλεισε τη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Πολύ μέτριο παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο απειλητικός αλλά χωρίς να μπορεί να έχει χάσει μχρι τώρα τη μεγάλη φάση.

12'
Ωραία πάσα του Νίνη στον Σισέ ο οποίος νικήθηκε από τον Χαλκιά.

5'
Δύο μακρινά σουτ του Σισέ που πέρασαν άουτ είναι οι μόνες αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες ως τώρα,