ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Καβάλα 4-2

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Καβάλας με 4-2 και μείωσε στους 5 βαθμούς την διαφορά από την κορυφή. Δείτε βίντεο.

ΤΕΛΙΚΟ 4-2

90+3΄ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ απο δυνατό σουτ του Χριστουδολόπουλο.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

85΄Καλό σουτ του Αμπντούν πάνω από τα δοκάρια.

83΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Μετά από καταπληκτική προσπάθεια του Σισέ ο Χριστοδουλόπουλος απλά σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα. 2 γκολ και 2 ασίστ από τον Γαλλό.

82΄Παρά λίγο αυτογκόλ από τον Σιμάο που πιεζόμενος θέλησε να γυρίσει στον Τζόρβα αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί του δοκάρι.

79΄Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Ναζλίδης στη θέση του Ονουάτσι.

75΄Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης στη θέση του Νίνη.

73΄Ευκαιρία για την Καβάλα. Μακρινό δυνατό σουτ του Ντικρόκ ο Τζόρβας πετάγεται και διώχνει σε κόρνερ.

70΄Αναγκαστική αλλαγή για την Καβάλα. Ο Κατεργιανάκης στη θέση του Βαγιέχο.

67΄Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Γιάννου στη θέση του Βουτσίτσεβιτς.

64΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Σισέ ευστοχεί για τέταρτη φορά φέτος από το σημείο του πέναλτι και δίνει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

63΄ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Νίνης πέφτει μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής δείχνει την βούλα του πέναλτι. Ωστόσο δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή.

63΄Κίτρινη κάρτα στον Χργκόβιτς για μαρκάρισμα στον Μαρίνο.

62΄Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Χριστοδουλόπουλος και Μαρίνος στις θέσεις των Γκουβού και Λουίς Γκαρσία.

60΄Σουτ του Αμπντούν η μπάλα κοντράρει στον Σαριέγκι και φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Τζόρβα.

55΄Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κατσουράνης σέντραρε και ο Σισέ έπιασε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά αλλά ο Βαγιέχο έδιωξε σε κόρνερ.

51΄Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ στην αντεπίθεση γύρισε για τον Γκαρσία ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

47΄Ευκαιρία για την Καβάλα. Μετά από τραγικό λάθος του Σιμάο ο Βουτσίτσεβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Τζόρβα αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα να προλάβει ο Μοζαμβικανός πάνω στην γραμμή και να γλιτώσει το 2-3.

46΄Έναρξη β΄ ημιχρόνου.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένταση μεταξύ Αμντούν και Νίνη που τελείωσε γρήγορα.

43′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ. Ο Αμντούν με πέναλτι αλά Πανέγκα νίκησε τον Τζόρβα.

42′ Πέναλτι υπέρ της Καβάλας. Ο Σιμάο βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

31′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Σισέ με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Βαγιέχο και έβαλε μπροστά στο σκορ του πράσινους.

27′ Κεφαλιά του Σπυρόπουλου μπλόκαρε ο Βαγιέχο.

26′ Ο Περεϊρίνια βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Σαριέγκι και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι.

21′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Σισέ αλλά ο Γάλλος πλάσαρε άστοχα.

12′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Ο Σισέ με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Κατσουράνη ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Βαγιέχο. Ο Κατσουράνης πανηγύρισε σηκώνοντας τη φανέλα και από μέσα είχε μπλούζα που έγραφε “Τσίλιας”. Αναφερόταν στον γιο του που τον λένε Βασίλη. Στο χωριό των γονιών της γυναίκας του Έφης, τον Βασίλη τον φωνάζουν Τσίλια.

8′ Ο Αμπντούν δοκίμασε και πάλι την τύχη του αλλά το πλασέ του δεν ήταν εύστοχο.

5′ Κεφαλιά του Καντέ άουτ.

3΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ. Ο Αμπτνούν με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια στον Τζόρβα.

Σέντρα στον αγώνα.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Νίνης, Κατσουράνης, Γκαρσία, Γκοβού, Σισέ.

Καβάλα: Βαγιέχο, Πφερτζέλ, Περεϊρίνια, Βουτσίτσεβιτς, Ντικρόκ, Πετκάκης, Καρντόσο, Χρκόβιτς, Ονουάτσι, Θεοδωρέλλης, Τζαμέλ.