Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Λάτσιο 1-1

Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την ήττα στο 90′ με το γκολ του Τοτσέ και διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League. Ένταση πριν και κατά τη διάρκεια του ματς μεταξύ των οπαδών.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Χειροκρότησε ο κόσμος του Παναθηναϊκού τους παίκτες για την προσπάθεια τους.

Μάριμπορ – Τότεναμ 1-1 (Τελικό)

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ. Μετά από φάσης διαρκείας ο Τοτσέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Καβάντα.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Τσάνα.

87′ Ο Τσάνα στη θέση του Γκονζάλες.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Τοτσέ από την πάσα του Κουίνσι βγήκε απέναντι στον Μπιτσάρι αλλά η προβολή του σταμάτησε στον πορτιέρο της Λάτσιο.

79′ Ο Μαυρίας σρη θέση του Σισοκό.

78′ Ο Ερνάνες έδωσε τη θέση του στον Ονάτζι.

75′ O Τοτσέ στη θέση του Φορναρόλι.

73′ Σουτ του Γκονζάλες που έφυγε άουτ.

72′ Η καλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος. Ατομική προσπάθεια του Κουίνσι ο οποίος επιχείρησε το σουτ με το αριστερό και είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

71′ Ο Χριστοδουλόπουλος προσπάθησε με σουτ έξω από την περιοχή να νικήσει τον Μπιτσάρι όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

70′ Ο Ερνάνες μπήκε στην περιοχή αλλά ο Καρνέζης ήταν σε ετοιμότητα.

67′ Ο Κουίνσι στη θέση του Φουρλάνου.

Η Τότεναμ ισοφάρισε τη Μάριμπορ με το γκολ του Σίγκουρτσον στο 58′.

63′ Κεφαλιά του Φορναρόλι άουτ.

Το ματς έχει διακοπεί λόγω δακρυγόνων που έπεσαν εκτός γηπέδου.

52′ Ευκαιρία για την Λάτσιο. Ο Φλοκάρι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα και έφτασε στον Ζαρατε ο οποίος ήταν πλάγια και έτσι δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Μεγάλης έκτασης επεισόδια εκτός γηπέδου μεταξύ οπαδών του Παναθηναϊκού και οπαδών της Λάτσιο. Τα ΜΑΤ έκαναν χρήση χημικών.

46′ Ο Ζάρατε στη θέση του Μάουρι.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στο 42′ η Μάριμπορ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Τότεναμ με το γκολ του Μπέριτς.

27′ Κεφαλιά του Βελάσκες από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Το απίστευτο αυτογκόλ του Σεϊταρίδη (VIDEO)

25′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΤΣΙΟ. Ο Σεϊταρίδης έκανε ένα ολέθριο λάθος αφού γύρισε τη μπάλα στον Καρνέζη την ώρα που ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είχε βγει από την εστία του και αυτή κατέληξε βασανιστικά στα δίχτυα.

22′ Η πρώτη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Ο Φορναρόλι έβγαλε τον Σισοκό στην κόντρα αλλά ο Ντίας πάνω στη γραμμή έβαλε το κεφάλι του και έδιωξε το πλασέ του Ιβοριανού μεσοεπιθετικού.

18′ Δοκάρι για την Λάτσιο. Ο Ντίας πήρε την κεφαλιά και σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

12′ Επικίνδυνο σουτ του Μάουρι που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καρνέζη.

2′ Πολύ ωραίο σουτ του Καντρέβα, εντυπωσιακή η επέμβαση του Καρνέζη.

Σέντρα στον αγώνα

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σπυρόπουλος, Πίντο, Βελάσκες, Βιτόλο, Ζέκα, Φουρλάνος (67′ Κουίνσι), Σισοκό (79′ Μαυρίας), Χριστοδουλόπουλος, Φορναρόλι (75′ Τοτσέ).

Λάτσιο (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Μπιτσάρι, Σιανί, Αντρέ Ντίας, Κονκό, Καβάντα, Μάουρι (46′ Ζάρατε), Γκονζάλες (87′ Τσάνα), Ερνάνες (78′ Ονάτζι), Λεντέσμα, Καντρέβα, Φλοκάρι

Διαιτητής: Κάρλος Γκόμεζ (Ισπανός)

Ο Σισοκό ενημέρωσε τους ανθρώπους της ομάδας ότι αισθάνθηκε ενοχλήσεις αλλά συνεχίζει το ζέσταμα.

Ο Παναθηναϊκός παίζει ουσιαστικά το τελευταίο του χαρτί στην προσπάθεια του να προκριθεί στην επόμενη φάση του Europa League.

3 Ιταλοί οπαδοί στο νοσοκομείο απ’τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ (VIDEO)

– Ο Παναθηναϊκός έχει παίξει 20 φορές κόντρα σε ιταλικές ομάδες με απολογισμό 6 νίκες, 5

ισοπαλίες και 9 ήττες. Μετράει όμως 3 συνεχόμενες νίκες κόντρα σε ιταλικές ομάδες.

– Ο Παναθηναϊκός μετράει 4 συνεχόμενους ευρωπαϊκούς αγώνες χωρίς νίκη.

– Η Λάτσιο έχει αντιμετωπίσει 7 φορές ελληνική ομάδα (3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες). Στην Ελλάδα έχει χάσει μόνο από το Αιγάλεω με 2-1.

– Η Λάτσιο μαζί με τις Ατλέτικο Μαδρίτης, Μέταλιστ, Μπάγερ Λεβερκούζεν και Νιούκαστλ είναι οι ομάδες που δεν έχουν δεχθεί γκολ στους ομίλους του Europa League.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μάριμπορ υποδέχεται την Τότεναμ.