Σάββατο, 27 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-0

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Ζιλμπέρο είπε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το αντίο στους φίλους του Παναθηναϊκού, χχρίζοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του που τη φέρνει στην πρώτη θέση των πλέι οφ.

Υπόκλιση των παικτών του Παναθηναϊκού αλλά και των φίλων της ομάδας στον μεγάλο Ζιλμπέρτο Σίλβα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Σουτ του Λέτο μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

90′ Κίτρινη στον Τζόρβα για καθυστέρηση.

84′ Σέντρα του Βιεϊρίνια για τον Μουσλίμοβιτς που πετάχτηκε στη μικρή περιοχή, έπιασε την κεφαλιά αλλά  έστειλε τη μπάλα άουτ.

75′ Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Σαλπιγγίδη ο οποίος αποθεώνεται από τους φίλους του Παναθηναϊκού.

74′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζιλμπέρτο πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Σισέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ιδανικό “αντίο” για τον Βραζιλιάνο στον κόσμο του Παναθηναϊκού.

73′ Από πολύ μακριά ο Βύντρα σημάδεψε εστία αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε δύσκολα.

68′ Μαρίνος, Καραγκούνης στη θέση των Νίνη, Σπυρόπουλου. Ο Σνάουτσνερ αντί του Έτο.

61′ Κίτρινη στον Σιμάο.

59′ Ο Καντέ με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ζιλμπέρτο αλλά ο Χαλκιάς αντέδρασε γρήγορα.

58′ Κίτρινη στον Κοντρέρας

53′ Ωραίο σουτ του Λέτο, ο Χαλκιάς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

50′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτο που πέρασε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46′ Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Λουίς Γκαρσία

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Ο Παναθηναϊκός ασκεί μεγάλη πίεση αλλά δεν μπορεί να ολοκληρώσει τις επιθέσεις του.

44′ Πολύ ωραίο μακρινό σουτ του Νίνη, έπεσε ο Χαλκιάς και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

42′ Σουτ του Γκαρσία από μακριά, η μπάλα έφυγε άουτ.

39′ Ο Σισέ από πλάγια έπιασε την κεφαλιά η οποία δεν απείλησε τον Χαλκιά.

27′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης έκανε τη σέντρα, ο Βύντρα πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Αθανασιάδη και στη εξέλιξη της φάσης το σουτ του Βεϊρίνια κόντραρε.

24′ Μετά το κόρνερ ο Τσιρίλο απομάκρυνε με το σώμα, ο Κάκος έδωσε αρχικά πέναλτι αλλά αφού συμβουλεύτηκε τον Βοσκάκη πήρε πίσω την απόφαση του.

23′ Ο Βύντρα έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια αλλά τελευταία στιγμή ο Τσιρίλο έδιωξε σε κόρνερ.

5′ Ο Βύντρα θέλησε να τηρήσει την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κόντρα στον ΠΑΟΚ. Με δυνατό σουτ απείλησε την εστία του Δικεφάλου του Βορρά, αλλά ο Χαλκιάς αντέδρασε σωστά.

Σέντρα στον αγώνα

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Νίνης, Γκαρσία, Λέτο, Σισέ.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης, Βιερίνια, Τσουκαλάς, Αθανασιάδης, Έτο.

Διαιτητής: Κάκος