ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε στην πρώτη του απώλεια βαθμών στη Σούπερ Λίγκα. Ο Βελάσκες άνοιξε το σκορ, ο Ντε Βισέντι πετυχε το γκολ της… χρονιάς και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Με δέκα παίκτες από το 52΄οι “πράσινοι” λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Κατσουράνη.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94′ Σουτ με το αριστερό του Μαυρία, ο Φεγκρούς μπλόκαρε.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Πατσατζόγλου.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σισοκό, μπλόκαρε εύκολα ο Φεγκρούς.

88′ Ο Ντάσιος στη θέση του Πάντου.

85′ Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Ο Ζέκα γύρισε ιδανικά τη μπάλα αλλά η προβολή του Πετρόπουλου πέρασε λίγο ουτ.

84′
Αδύναμη και άστοχη κεφαλιά του Πετρόπουλου από σέντρα του Σπυρόπουλου.

83′ Ο Ίλιτς σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Καρνέζη.

80′ Άστοχο σουτ του Σισοκό.

77′ Ο Τζάνης στη θέση του Ντε Βισέντι.

75′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Φεγκρούς έκανε μεγάλο λάθος, ο Πετρόπουλος του έκλεψε τη μπάλα, τον πέρασε αλλά καθυστέρησε και ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ απέκρουσε.

73′ Ο Πετρόπουλος στη θέση του Σεϊταρίδη.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βισέντι.

68′ Στην αντεπίθεση ο Ίλιτς σούταρε αλλά ο Καρνέζης έδιωξε στη γωνία του.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο.

65′ Μακρινό άστοχο σουτ του Πατσατζόγλου.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Φορναρόλι εντελώς αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Φεγκρούς.

61΄Ο Μαυρίας στη θέση του Τοτσέ.

59′ Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού πετάνε αντικείμενα και δεν επιτρέπουν στον Ντε Βισέντι να εκτελέσει το κόρνερ.

56′ Ο Ζέκα στη θέση του Μπαρμπαρούση.

56′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Βίλα έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά ο Τσουκαλάς από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

52′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Σιδηρόπουλος έδειξε αρχικά κιίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη για διαμαρτυρία και στη συνέχεια την κόκκινη. Πιθανότατα κάτι είπε ο αρχηγός των “πράσινων” στο διαιτητή.

51′ Διαγώνιο σουτ του Φορναρόλι που πέρασε άουτ.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Σεϊταρίδη.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ. Καταπληκτικό σουτ στην κίνηση του Ντε Βισέντι που νίκησε τον Καρνέζη. Ο Αργεντινός εισέπραξε χειροκρότημα και από τους φίλους του Παναθηναϊκού για το υπέροχο τέρμα που σημείωσε.

36′ Ατομική προσπάθεια του Φορναρόλι όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Φεγκρούς.

35′ Όμορφη κίνηση του Σισοκό που έκανε τη σέντρα αλλά ο Φεγκρούς απέκρουσε πριν η μπάλα φτάσει στον Τοτσέ.

28′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Σισοκό σέντραρε και ο Βελάσκες με εξαιρετικό σουτ στον αέρα έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.

26′ Ο Βίλα από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ που πέρασε άουτ.

22′ Ο Ίλιτς γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά το σουτ του Ντε Βισέντι βρήκε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.

16′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κολοβέτσιος στη θέση του Τζημόπουλου.

14′ Μακρινό σουτ του Γεωργίου που έφυγε άουτ.

11′ Ο Κατσουράνης έβγαλε τον Τοτσέ στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ αλλά το πλασέ του Ισπανού στην κίνηση έφυγε άουτ.

2′ Κεφαλιά του Λίλα πάνω από την εστία του Καρνέζη.

Σέντρα στον αγώνα

Ενός λεπτού σιγή για τη συμπλήρωση 40 ημερών από το θάνατο του Απόστολου Παπουτσάκη.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καρνέζης, Σεϊταρίδης (73′ Πετρόπουλος), Σπυρόπουλος, Πίντο, Βελάσκες, Βιτόλο, Κατσουράνης, Σισοκό, Φορναρόλι, Μπαρμπαρούσης (56′ Ζέκα), Τοτσέ (61′ Μαυρίας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Λίλα, Πάντος (88′ Ντάσιος), Μιχαήλ, Πατσατσόγλου, Τζημόπουλος (16′ Κολοβέτσιος), Ίλιτς, Ντε Βισέντι (77′ Τζάνης), Βίλα, Γεωργίου, Τσουκαλάς.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος