ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στην άδεια, λόγω τιμωρίας, Λεωφόρο, στο ματς που άνοιξε το Κυριακάτικο πρόγραμμα της Σούπερ Λίγκας.

ΛΗΞΗ αγώνα

90+4′ Ο Καπίνω νίκησε τον Ίλιτς στο τετ-α-τετ

90+1′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Κάθετη μπαλιά από το κέντρο, με προσποίηση ο Καρέλης άφησε να πάρει τη μπάλα ο Μπεργκ. Οι δύο επιθετικοί βγήκαν μόνοι τους προ του Βελλίδη, με τον Σουηδό να δίνει έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του!

86′ Ο Καπίνο δείχνει ακόμα επηρεασμένος από σύγκρουση με τον Σίλντενφελντ νωρίτερα, αλλά είναι αναγκασμένος να συνεχίσει, όπως και ο Πράνιτς που έχει ενοχλήσεις!

83′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 2-1. Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Καρελη, που με ωραίο σουτ νίκησε τον Βελλίδη

82′ Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για διαμαρτυρία

81′ Νέα προσπάθεια του Ατζαγκούν με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει πάνω από την εστία του ΠΑΣ

80′ Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Μετά από λάθη της άμυνας του ΠΑΣ, ο Ατζαγκούν έκανε ανενόχλητος το πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής (μπορούσε να μπει και πιο μέσα), αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Βελλίδη

75′ Σέντρα του Ατζαγκούν, ο Μπεργκ έ[ιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης ήταν στο σωστό σημείο και μπλόκαρε

74′ Η προσπάθεια του Ίλιτς κατέληξε σε κόρνερ για τον ΠΑΣ

73′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρέλης σούταρε, ο Κολοβέτσιος απέκρουσε σε νέο κόρνερ

70′ Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Λαγού πέρασε ο Ατζαγκούν

69′ Κίτρινη κάρτα στον Μέντες για μαρκάρισμα στον Ίλιτς

62′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης στη θέση του Φιγκερόα, που αντιμετωπίζει πρόβληα τραυματισμού

61′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Σίλντενφελντ, που χτύπησε στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε ο Κουτρουμπής

60′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Στη θέση του Ρουμπουλάκου πέρασε ο Κεϊτά

60′ Κίτρινη κάρτα σε Σίλντενφελντ και Ντε Βινσέντι

59′ Τρόμαξαν για λίγο στον Παναθηναϊκό με Καπίνο. Ο Ντε Βινσέντι πίεσε τον Σίλντενφελντ, ο Καπίνο έκανε έξοδο και ο Κροάτης χτύπησε τον διεθνή τερματοφύλακα με το γόνατο στο κεφάλι(στην προσπάθεια του να πηδήξει από πάνω του). Μετά από λίγο ο Καπίνο σηκώθηκε κανονικά

51′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ, 1-1. Φοβερή ενέργεια από τον Ίλιτς που άδειασε τον Μαρινάκη από δεξιά, γύρισε στον ανενόχλητο Ντε Βινσέντι που πλάσαρε για την ισοφάριση

46′ Παραλίγο αυτογκόλ από τον ΠΑΣ, καθώς ο Ντάσιος λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του ΠΑΣ, ξέφυγε από τον Τζημόπουλο αλλά μόνος του προ του Βελλίδη με το αριστερό σούταρε πάνω απ’ τα δοκάρια και άουτ.

Αυτό ήταν το 5ο γκολ του Μπεργκ στο πρωτάθλημα

32′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-0. Ωραίο γκολ με τακουνάκι από τον Μάρκους Μπεργκ μετά από σουτ του Πράνιτς και πρώτη απόκρουση από τον Βελλίδη.

29′ Λάθος γύρισμα από τον Σίλντενφελντ, ο Καπίνο προλαβαίνει τον Ίλιτς.

28′ Ο Ίλιτς πήγε να γίνει επικίνδυνος στην περιοχή αλλά κόπηκε πριν εκτελέσει

24′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Τσάβες έχει πρόβλημα και θα αντιατασταθεί από τον Ρουμπουλάκου.

22′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, με τον Κοροβέση να σουτάρει από καλή θέση αλλά τον Καπίνο να αποκρούει.

21΄Σέντρα Νάνο, ο Λαγός πήγε να σουτάρει με τη μία αλλά δεν τα κατάφερε, η μπάλα έφτασε στον Ζέκα αλλά η κάθετη μπαλιά του κόπηκε

13′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Την στιγμή που ξεκίνησε να βρέχει καταρρακτωδώς ο Νάνο σέντραρε από αριστερά, ο Μπεργκ πήρε υπό πίεση την κεφαλιά αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε με το ένα χέρι.

8′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τον Παναθηναϊκό. Ο Φιγκερόα μπήκε με πολύ όμορφη ενέργεια στην περιο0χή του ΠΑΣ, πήγε να πλασάρει τον Βελλίδη από πλάγια θέση δεξιά, αλλά κόπηκε από τον Κολοβέτσιο την ώρα που σούταρε

Χωρίς κάποια καλή φάση στο 5λεπτο. Ο Παναθηναϊκός δείχνει να πατά καλύτερα και να πιέζει τον ΠΑΣ.

Έναρξη του αγώνα

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Μαρινάκης, Νάνο, Λαγός, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Μπεργκ, Φιγκερόα.