ΤΕΛΙΚΟ: Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-0

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Πανιώνιος νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Χαμένο πέναλτι για τους Νεοσμυρνιώτες. Με δέκα η ΑΕΚ από το 35′. Στο 50′ ο Ριέρα εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ.

93′ Σουτ ο Μάκος, πέρασε άουτ.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Μπλάνκο.

88′ Σουτ του Χίκα μπλόκαρε ο Μάχο.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Γουνδουλάκη

78′ Ο Βαρό στη θέση του Μπάλαμπαν.

72′ Ο Χίκα στη θέση του τραυματία Ριέρα.

65′ Κίτρινη στον Μάχο.

64′ Ο Μπλάνκο στη θέση του Λεονάρντο.

61′ Ο Βαζ Τε στη θέση του Κουμορτζί.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Σιόβα.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ.

50′ ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο. Ο Μανιάτης σέντραρε και ο Ριέρα με κεφαλιά εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος.

46′ Πολύ καλό σουτ του Αργυρίου από πολύ μακριά, έφυγε λίγο άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Πανιώνιος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε αρκετές περιπτώσεις. Η σημαντικότερη στιγμή του ήταν στο 33′ όταν ο Ριέρα δεν μπόρεσε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον Σάχα. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους αφού έσωσε ουκ ολίγες φορές την ομάδα του. Στο 35′ ο Νταντόμο με μία “ανόητη” κίνηση χτύπησε εκτός φάσης τον Σάμαρη και ο Τσινιάρης του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Σαν να μην έφτανε αυτό στον Χιμένεθ είδε και δύο παίκτες του να τραυματίζονται (Ντιόπ, Δέλλας) και να αναγκάζεται να κάνει γρήγορα δύο αλλαγές.

45′ Και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο τραυματίας Δέλλας έδωσε τη θέση του στον Μανωλά.

44′ Σέντρα του Λεονάρντο, ο Τζιμπούρ από πολύ δύσκολη θέση δεν μπόρεσε να τη γυρίσει προς την εστία.

35′ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Νταντόμο για χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Σάμαρη.

34′ Κίτρινη στον Τσότσαλιτς.

33′ Χαμένο πέναλτι για τον Πανιώνιο. Ο Σάχα νίκησε τον Ριέρα από τα 11 βήματα.

32′ Πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου σε αναττροπή του Μπάλαμμπαν από τον Αργυρίου ο οποίος είδε και κίτρινη κάρτα.

27′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντιόπ αποχώρησε τραυματίας και ο Γκέντσογλου μπήκε στη θέση του.

25′ Κίτρινη στον Νασούτι.

21′ O Πανιώνιος πιέζει ασφυκτικά την ΑΕΚ. Ο Γουνδουλάκης βρέθηκε απέναντι στον Σάχα αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

16′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπάλαμπαν μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έπιασε το σουτ αλλά ο Σάχα έδιωξε εντυπωσιακά.

14′ Λάθος του Σάχα, ο Ριέρα από πλάγια δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

11′ H πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Μπάλαμπαν με ωραία εκτέλεση φάουλ απείλησε τον Σάχα, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ.

Σέντρα στον αγώνα

Πανιώνιος: Μάχο, Μανιάτης, Λάτκα, Ριέρα (72′ Χίκα), Μπάλαμπαν, Γουνδουλάκης, Κουμορτζί (61′ Βαζ Τε), Σάμαρης, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς.

ΑΕΚ: Σάχα, Καφές, Νασούτι, Δέλλας (45′ Μανωλάς), Λεονάρντο (64′ Μπλάνκο), Τζιμπούρ, Νταντόμο, Μάκος, Αργυρίου, Λαγός, Ντιόπ (27′ Γκέντσογλου).

Διαιτητής: Τσινιάρης