ΤΕΛΙΚΟ: Σάμροκ Ρόβερς – ΠΑΟΚ 1-3

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Ο “δικέφαλος του Βορρά” εφυγε με το “διπλό από το Δουβλίνο, αφού επικράτησε της Σάμροκ με 3-1.

ΤΕΛΟΣ αγώνα

90+1′ Ο Βιεϊρίνια έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα της Σάμροκ, αλλά το πλασέ που έκανερ πέρασε άουτ

90′ Κεφαλιά του Τουίγκ, ο Τσιρίλο έδιωξε πάνω στη γραμμή

89′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου στη θέση του Σαλπιγγίδη

88′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αποστολόπουλος στη θέση του Γεωργιάδη

86′ Ο Λάζαρ βρέθηκε σε θέση βολής -από τα αριστερά- αλλά ο Μιούρι έδιωξε τελευταλια στιγμή. Αμέσως μετά, το σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε ελάχιστα άουτ

83′ Μονοκόμματο σουτ του Ντένεχι από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ

81′ Σουτ του Γεωργιάδη από τα δεξιά, η μπάλα μόλις άουτ

80′ Ο Σαλπιγγίδης μπήκε στην περιοχή της Σάμπροκ, γύρισε την μπάλα στον Βιεϊρίνια, αλλά αμυντικός της Ρόβερς ΄πεδιωξε πριν ο Πορτογάλος γίνει απειλητικός

72′ Συνεργασία του Σαλπιγγίδη με τον Βιείρίνια, το σουτ του δεύτερου μέσα απ’ την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ

70′ Αλλαγή για την Σάμροκ. Ο Ράις στη θέση του Μακ Κόρμακ

69′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ σε σουτ του Βιεϊρίνια. Απίθανη επέμβαση του τερματοφύλακα που έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό

64′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπαλάφας στη θέση του Φωτάκη

62′ Κίτρινη κάρτα στον Λίνο

55′ Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο

51′ ΓΚΟΛ για την Σάμροκ, 1-3. Εκτέλεση φάουλ απο τον Ντένεχι, η μπάλα πέρασε χαμηλά, δίπλα από το τείχος, χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Χαλκιά και κατέληξε στα δίχτυα

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ρούμπιν κέρδισε την Τότεναμ στη Ρωσία με 1-0.

46′ Δύο αλλαγές για την Σάμροκ. Ο Κιλντούφ στη θέση του Τέρνερ και ο Τουίγκ σε αυτή του ΜακΚέιμπ

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Δουβλίνο

41′ Ο Χαλκιάς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ προσπάθεια της Ρόβερς

39′ Πρόβλημα τραυματισμού με τον Αρίας. Συνεχίζει ο παίκτης του ΠΑΟΚ

38′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-3. Σέντρα του Γεωργιάδη από δεξιά, “πετάχτηκε” ο Σαλπιγγίδης και με αριστερό πλασέ νίκησε με ευκολία τον Τόμσον

35′ ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-2. Ο Σαλπιγγίδης έδωσε στον αμαρκάριστο Φωτάκη κι αυτός με σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

28′ Πάσα στον Γεωργιάδη, που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Τόμσον έδιωξε δύσκολα τη σέντρα σουτ που έγινε

27′ Υπέροχη πάσα του Βιεϊρίνια στον Λίνο, που βγήκε από τα αριστερά, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Σάμροκ έδιωξε σε κόρνερ

Κεφάτος ο Βιεϊρίνια στο 20λεπτο. Καλή η ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από τις πτέρυγες

16′ Ο Βιεϊρίνια μπήκε στην περιθοχή της Ρόβερς, αλλά στο γύρισμα που έκανε δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης των Θεσσαλονικέων για να απειλήσει

Στο Καζάν άνοιξε το σκορ. 1-0 η Ρούμπιν στο 56′ με το Νάτσο

Πιέζει ψηλά ο ΠΑΟΚ και έτσι περιορίζει την Σάμροκ

7′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-1. Σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια “έκοψε” την μπάλα για τον Σάλπιγγίδη, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ!

6′ Σούτ του Βιεϊρίνια, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυντικού που απέκρουσε το σουτ του Σαλπιγγίδη

Ο Χαλκιάς μπλόκαρε το σου του Τέρνερ, μόλις στο πρώτο λεπτό

Στο πρώτο 45λεπτο στο Καζάν, η Ρούμπιν είναι ισόπαλη 0-0 με την Τότεναμ

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Σάμροκ (Ο’ Νιλ ): Τόμσον, Σάλιβαν, Στίβενς, Σάιβς, Μούρεϊ, Ο’ Ντόνελ, Τέρνερ, Ντένεχι, Μακ Κόρμακ, Μακ Κέιμπ, Σέπαρντ

ΠΑΟΚ (Μπόλονι): Χαλκιάς, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Σνάουτσνερ, Γεωργιάδης, Φωτάκης, Λαζάρ, Αρίας, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια

Διαιτητής: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)
Γήπεδο: Ταλάτ

* Εκτός μάχης ο Έτο, αφού παρά το γεγονός ότι έκανε ένεση για να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούσαν, τελικά δεν τα κατάφερε. Την θέση του πήρε ο Σνάουτσνερ.Αρκετά τα προβλήματα για τον Λάσλο Μπόλονι, που δεν μπορεί να υπολογίζει στους Αθανασιάδη, Γκαρσία, Κοντρέρας, Ίβιτς και Τσουκαλά.

* Στα πέντε τελευταία του ματς εκτός έδρας στην Ευρώπη, ο “δικέφαλος του Βορρά”ΠΑΟΚ είναι αήττητος! Μετά την ήττα με 1-0 από την Βιγιαρεάλ στις 21 Οκτωβρίου του 2010, έχει δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

* Στη Σάμροκ Ρόβερς, που πριν λίγες μέρες πανηγύρισαν το πρωτάθλημα Ιρλανδίας, ευελπιστούν πως θα πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στη διοργάνωση, αφού μέχρι τώρα δεν έχουν σημειώσει ούτε νίκη, ούτε ισοπαλία.

* Ο 32χρονος ρέφερι δεν έχει σφυρίξει ποτέ στο παρελθόν ελληνική ομάδα.