Παρασκευή, 29 Μαρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Τότεναμ – ΠΑΟΚ 1-2

ΦΩΤΟ REUTERS.

Απίστευτη νίκη του ΠΑΟΚ μέσα στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν που έπαιξε αδίκως με δέκα παίκτες από το 37′ αλλά άντεξε και προκρίθηκε στους “32” του Europa League.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

93′ Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.

92′ Κεφαλιά του Ντεφόε, έδιωξε ο Χαλκιάς.

5 λεπτά οι καθυστερήσεις.

84′ Ο Αρίας στη θέση του τραυματία Λαζάρ.

83′ Σουτ του Φαλκέ άουτ.

81′ Άλλη μία λάθος εκτίμηση του Χαλκιά αλλά ευτυχώς οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ είχαν στήσει… τοίχο μπροστά στη γραμμή.

81′ Ο Τσιρίλο στη θέση του Κοντρέρας.

Ο Κοντρέρας είναι τραυματίας και ο ΠΑΟΚ παίζει για λίγο με 9.

77′ Τεράστια ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Φαλκέ σούταρε εξαιρετικά αλλά ο Κοντρέρας με αυτοθυσία έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στη δυνέχεια του έγινε φάουλ που όμως ο Ολλανδός έδωσε με μεγάλη καθυστέρηση και αφού πρώτα ο Ντεφόε είχε σκοράρει. Τουλάχιστον ο Νίχαους είδε το φάουλ.

76′ Ο Αθανασιάδης έκανε την προβολή μετά το φάουλ του Γκαρσία αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Σαλπιγγίδη.

72′ Ο Φαλκέ στη θέση του Κέιν.

70′ Άστοχη έξοδος του Χαλκιά, η μπάλα έφτασε στον Μπέιλ αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

67′ Ο Γουόκερ στη θέση του Πιέναρ.

67′ Καλό σουτ του Λίβερμορ η μπάλα πέρασε άουτ.

63′ Ο Μπέιλ στη θέση του Ρόουζ.

62′ Ο Σνάουτσνερ στη θέση του Γεωργιάδη.

Ο ΠΑΟΚ όπως ήταν λογικό έχει κλειστεί στα καρέ του και η Τότεναμ αναζητεί το γκολ της ισοφάρισης.

57′ Ο Πιέναρ από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

51′ Κεφαλιά του Κέιν από καλή θέση πέρασε πάνω από την εστία του Χαλκιά.

47′ Ο Γκαλάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά αλλά… όλη η ομάδα της Τότεναμ ήταν οφσάιντ που ευτυχώς είδε ο οηθός.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Λήξη ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-1 αλλά παίζει από το 37′ με δέκα παίκτες λόγω της άδικης αποβολής του Σταφυλίδη στη φάση του 37′ που ο Ολλανδός ρέφερι έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στην Τότεναμ, αλλάζοντας τις ισορροπίες του αγώνα. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος ήταν απολαυστικός. Δεν είναι μόνο τα δύο τέρματα που σημείωσε στα πρώτα 14 λεπτά με τους Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη αλλά η συνολική του εικόνα.

39′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ. Ο Μόντριτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά.

Και ο Μόντριτς θα πρέπει να απόρησε με το πέναλτι που έδωσε ο Ολλανδός ρέφερι κατά του ΠΑΟΚ. ΦΩΤΟ REUTERS.

37′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΤΟΤΕΝΑΜ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΑΦΥΛΙΔΗ. Η μπάλα μετά από κόρνερ και προβολή του Ντεφόε πήγαινε προς την ανυπεράστη εστία του Χαλκιά. Ο Σταφυλίδης έβαλε το σώμα του και έδιωξε αλλά ο διαιτητής είδε πέναλτι αν και ο παίκτης του ΠΑΟΚ είχε κολλημένα τα χέρια του. Εντελώς άδικη απόφαση που αλλάζει τα πάντα στο ματς.

35′ Μεγάλη ευκαιρίαγια την Τότεναμ με τον Χαλκιά να εξουδετερώνει το σουτ του Ντεφόε.

30′ Όλα κυλούν όπως θέλει ο ΠΑΟΚ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι παίκτες του Μπόλονι κρατούν τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και οι ποδοσφαιριστές της Τότεναμ δείχνουν ακόμη σοκαρισμένοι από το εις βάρος τους 0-2.

Τελευταία φορά που η Τότεναμ έχανε με 2-0 μέχρι το 14ο λεπτό, ήταν πριν ένα χρόνο στο ματς Ίντερ – Τότεναμ 4-3 για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ονειρεμένο 20λεπτο για τον ΠΑΟΚ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν που όχι μόνο προηγείται με 2-0 αλλά έχει επιβάλει το ρυθμό που θέλει και δεν έχει απειληθεί καθόλου από την Τότεναμ.

19′ Το πρώτο σουτ της Τότεναμ. Ο Ντεφόε προσπάθησε από μακριά να νικήσει τον Χαλκιά αλλά αστόχησε.

17′ Ωραία κίνηση του Έτο από δεξιά που γύρισε στον Φωτάκη αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

14′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Απίστευτο ξεκίνημα στον αγώνα για τον Δικέφαλο του βορρά. Ο Γεωργιάδης με τη δεύτερη ασίστ του πάσαρε στον Αθανασιάδη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

7′ Σουτ του Αθανασιάδη, μπλόκαρε ο Γκόμες.

6′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής της Τότεναμ μετά τη σέντρα του Γεωργιάδη και με κεφαλιά πάγωσε το Γουάιτ Χαρτ Λέιν.

Σέντρα στον αγώνα

Τότεναμ: Γκόμες, Γκαλάς, Μπασόνγκ, Τσόρλουκα, Λένον, Μόντριτς, Ρόουζ (63′ Μπέιλ), Λίβερμορ, Πιέναρ (67′ Γουόκερ), Ντεφόε, Κέιν (72′ Φαλκέ)

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σταφυλίδης, Μαλεζάς, Κοντρέρας (81′ Τσιρίλο), Έττο, Γκαρσία, Λαζάρ (84′ Αρίας), Φωτάκης, Γεωργιάδης (62′ Σνάουτσνερ), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Μπας Νίχαους (Ολλανδός)

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ρούμπιν Καζάν όπως αναμενόταν νίκησε εύκολα με 4-1 την Σάμροκ Ρόβερς και την τελευταία αγωνιστική θα αναμετρηθεί με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Ρούμπιν Καζάν – Σάμροκ Ρόβερς 4-1 (10′, 51′ Βαλντέζ, 36′ Νάτσο, 62′ Μάρτινς – 13′ Ομάν)