ΤΕΛΙΚΟ: Τότεναμ – Παναθηναϊκός 3-1

ΦΩΤΟ REUTERS.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Τότεναμ και αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το γκολ της τιμής από τη Μάριμπορ με τον Ταβάρες στο 84′. Μάριμπορ – Λάτσιο 1-4.

88′ Ο Λίβερμορ στη θέση του Λένον.

83′ Ο Φορναρόλι στη θέση του Μαυρία.

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ. Ο Ντεφόε κινήθηκε στο όριο, πήρε την ασίστ από τον Λένον και ψύχραιμα πλάσαρε τον Καρνέζη.

80′ Ο Σίγκουρτσον στη θέση του Ντέμπσεϊ.

78′ Ο Πετρόπουλος στη θέση του Τοτσέ.

76′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ. Ο Ντέμπσεϊ πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στην πλάτη του Καρνέζη και στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

75′ Ο Ντεμπελέ στη θέση του Κάρολ.

70′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Τοτσέ κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Φρίντελ.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

66′ Κίτρινη κάρτα στον Νότον.

Το πάρτι της Λάτσιο στη Σλοβενία συνεχίζεται. Οι Λατσιάλι προηγούνται 4-0 με το δεύτερο τέρμα του Φλοκάρι. Το ματς δεν έχει σημασία για τον Παναθηναϊκό αφού οι “πράσινοι” γνωρίζουν πως αν κερδίσουν θα περάσουν ως δέυτεροι στην επόμενη φάση.

60′ Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Σο.

60′ Άστοχο σουτ του Σισοκό.

56′ Έχει τραυματιστεί ο Σο και δείχνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει.

54′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Σπυρόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Ζέκα με εξαιρετική κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

49′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ. Ο Ντεφόε πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά είδε τη μπάλα να χτυπάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και να φεύγει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Φερτόχεν έπιασε την κεφαλιά και ο Βύντρα έδιωξε πάνω στη γραμμή.

44′ O Αντεμπαγιόρ μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε την προβολή και έσωσε τον Παναθηναϊκό.

Η Λάτσιο κάνει πάρτι απέναντι στην Μάριμπορ αφού στο 38′ είναι μπροστά στο σκορ με 3-0. Ο Φλοκάρι το τρίτο τέρμα.

37′ Η Τότεναμ απειλεί. Ο Λένον σέντραρε, μετά την απομάκρυνση του Τριανταφυλλόπουλου, ο Ντεφόε έκανε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα… έξω από το Γουάιτ Χαρτ Λέιν.

34′
Άστοχο σουτ του Σο.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μάριμπορ – Λάτσιο 0-2 (16′ Κότζακ, 32′ Ραντου)

29′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ. Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη ευκαιρία των Άγγλων δέχτηκε γκολ. Ο Ντέμπσεϊ πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Αντεμπαγιόρ ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Καρνέζη και άνοιξε το σκορ.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Σεϊταρίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Τοτσέ πετάχτηκε, δεν ήταν οφσάιντ, αλλά έκανε αδύναμο πλασέ και ο Φρίντελ μπλόκαρε.

20′ Οι “πράσινοι” σιγά σιγά κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούν να απειλήσουν την Τότεναμ/

8′ Ο Παναθηναϊκός πιέζει ψηλά και δεν επιτρέπει στην Τότεναμ να κάνει το παιχνίδι της.

Σέντρα στον αγώνα

Τότεναμ (Βίλας-Μπόας): Φρίντελ, Φερτόνχεν, Νότον, Γουόκερ, Κόκερ, Ντέμπσεϊ (80′ Σίγκουρτσον), Λένον (88′ Λίβερμορ), Σάντρο, Κάρολ (75′ Ντεμπελέ), Αντεμπαγιόρ, Ντεφόε.