ΤΕΛΙΚΟ: Βέροια – Ολυμπιακός 1-2

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξεκίνησαν με νίκη την προσπάθεια τους για την κατάκτηση του 40ου πρωταθλήματος στην ιστορία τους, επικρατώντας με 2-1 στην Βέροια της τοπικής ομάδας.

ΛΗΞΗ αγώνα

90′ Τρία θα ειναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

87′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκρέκο στη θέση του Μοντέστο

82′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου στη θέση του Τζεμπούρ

77′ Τρίτη αλλαγή για την Βέροια. Ο Πέρεζ στη θέση του Λαϊτάν

76′ Εκπληκτική ευκαιρία για την Βέροια. Λάθος απομάκρυνση από τον Μοδέστο, η μπάλα να στρώθηκε στον Ιωάννου -στη μικρή περιοχή- αλλά το σουτ που έκανε ο τελευταίος να πέρασε μόλις άουτ!

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ζε Βιτόρ

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. O Φουστέρ αντικαθιστά τον Αμπντούν

71′ Μετά από αντεπίθεση της Βέροιας, ο Ζε Βιτόρ έπιασε το σουτ μέσα απ’ την περιοχή, αλλά ο Κάρολ απέκρουσε

61′ Δοκάρι και για τον Ολυμπιακό. Σέντρα -σουτ του Ιμπαγάσα μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κάρολ

58′ ΔΟΚΑΡΙ για την Βέροια! Το δυνατό σουτ του Ολαϊτάν βρήκε στη συμβολή των δοκών του Δασκαλάκη

53′ Εντυπωσιακή επέλαση του Μασάδο από πλάγια θέση δεξιά, ο οποίος πέρασε σαν… σταματημένους δύο παίκτες της Βέροιας, αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε από τον Δασκαλάκη.

49′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Βέροια. Ο Τζημογιάννης αντί του Καλί που μάλλον υπέστη τράβηγμα.

48′ Μακρινό σουτ του Μασάδο, ο Δασκαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′ Αλλαγή για την Βέροια. Ο Καλστάς στη θέση του Γεωργιάδη

“Γεμάτο” πρώτο 45άλεπτο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας άνοιξαν το σκορ στο 19′ με τον Τζεμπούρ, ο Ιωάννου ισοφάρισε στο 30′ (στο 0-0 του είχε ακυρωθεί λανθασμένα γκολ) και ο Μοδέστο ξαναέδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 42′. “Δώρο” του Κάρολ το γκολ της ισοφάρισης της Βέροιας, τον μιμήθηκε ο Δασκαλάκης στο 2-1

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Βέροια

Τρία γκολ μέχρι τώρα στον αγώνα, τα δυο ήρθαν από λάθη των τερματοφυλάκων!

42′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-2. Ο Δασκαλάκης έχασε την μπάλα, υπό την πίεση του Σιόβα μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Μοδέστο έστειλε άνετα την μπάλα σε κενή εστία.

33′ Μετά από σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά οι αμυντικοί της Βέροιας μπερδεύτηκαν, δεν πήγαν προς την μπάλα και αυτή πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη. Πολύ κοντά στο 1-2 ο Ολυμπιακός!

ΦΩΤΟ Newsports

30′ ΓΚΟΛ για την Βέροια, 1-1. Τραγικό λάθος του Κάρολ στο φάουλ του Μπαρκάν και ο Ιωάννου πλάσαρε ανενόχλητος σε κενή εστία.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Κάρολ απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ την μπάλα, σε κεφαλιά του Μπαρκάν.

19′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-1. Σέντρα του Χολέμπας από τα αριστερά και λίγο πριν η μπάλα βγει έξω, ο Τζεμπούρ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη

19′ Τρίτη καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς. Γυριστό σουτ του Τζεμπούρ μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Δασκαλάκη

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Μοντέστο. Κόρνερ του Μασάδο, ο Κορσικανός έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στα πόδια του Τόμας και στη συνέχεια το δοκάρι του Δασκαλάκη.

11′ Δυνατό σουτ του Χολέμπας μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση, ο Δασκαλάκης απέκρουσε δύσκολα, η μπάλα κόρνερ

10′ Ο διαιτητής ακύρωσει ως οφσάιντ το γκολ της Βέροιας. Το ριπλέι δείχνει τον Ιωάννου να καλύπτεται! ΛΑΘΟΣ απόφαση του διαιτητή.

8′ Ο Κάρολ βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές, στην συνέχεια το βολέ του Ολαϊτάν σε κενή εστία πέρασε άουτ.

2′ Σέντρα του Σνάουτσνερ από τα αριστερά, κεφαλιά του Μπαρκάν, μπλόκαρε εύκολα ο Κάρολ

1′ Έναρξη του αγώνα

Βέροια (Μάκης Χάβος): Δασκαλάκης, Γεωργιάδης, Σνάουτσνερ, Καλί, Τόμας, Καλογέρης, Γεωργέας, Ζε Βίτορ, Ολαϊτάν, Μπαρκάν, Ιωάννου

Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Αμαρατίδης, Βεργώνης, Παυλίδης, Καλτσάς, Τζημογιάννης, Γκιγέρμο

Ολυμπιακος (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Σιόβας, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μοντέστο, Μανιάτης, Ιμπαγάσα, Αμπντούν, Μασάδο, Τζεμπούρ.

Στον πάγκο: Μέγερι, Παπζάζογλου, Πάντελιτς, Μήτρογλου, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Γκρέκο.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Τσολάκης (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Βέροιας