ΤΕΛΙΚΟ: Χάιντουκ – ΑΕΚ 1-3

Θρίαμβος της ΑΕΚ στο Σπλιτ που την φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση.. Δοκάρι στο 3′ είχαν οι Κροάτες. Ο Σκόκο με πέναλτι στο 51′ έδωσε προβάδισμα, ο Μανωλάς 10 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ και ο Μπλάνκο στο 84′ έγραψε το 3-0 και το μόνο που κατάφεραν οι Κροάτες ήταν να μειώσουν με τον Μπούλιατ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Στο άλλο ματς Ζενίτ – Άντερλεχτ 3-1 στο 90′.

90′ ΓΚΟΛ για την Χάιντουκ. Ο Μπούλιατ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το γκολ της τιμής.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Ίμπρισιτς.

Στο άλλο ματς του ομίλου Ζενίτ – Άντερλεχτ 2-1 στο 87′.

84′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Μπλάνκο με ωραίο σουτ, μετά από ασίστ του Λεονάρντο, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΚ.

80′ Ο Μπλάνκο στη θέση του κουρασμένου Λυμπερόπουλου.

77′ Ο Λεονάρντο στη θέση του εξαιρετικού Σκόκο.

71′ Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκέντσογλου μετά από πάσα του Σκόκο, δεν μπόρεσε από καλή θέση να βρει δίχτυα.

70′ Ο Λαγός στη θέση του Μπερνς.

70′ Ο Σκόκο βρέθηκε σε καλή θέση αλλά προτίμησε να σουτάρει μόνος του, αν και είχε καλύτερες επιλογές, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ζενίτ έκανε 2 τα τέρματα της με τον Μπουκάροφ στο 65′.

61′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο εκτέλεσε κόρνερ, ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

53′ Τσοπ και Άντριτς στη θέση των Τόμασοφ και Λιούμπισιτς.

51′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο ανοίγει το σκορ.

50′ Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Ο Μάλουτσα ανέτρεψε τον Σκόκο και ο Ντιν έδωσε σωστά το πέναλτι.

48′ Ο Μπερνς μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε καθαρά αλλά ο Ντιν δεν υπέδειξε το πέναλτι.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Στο άλλο ματς του ομίλου Ζενίτ – Άντερλεχτ 1-0 (ΗΜ)

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+3′ Μεγάλη ευακιρία για την Χάιντουκ. Μετά από κόρνερ, ο Τόμασοφ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το αριστερό σουτ του ήταν άστοχο.

45+2′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπερνς έκανε εκπληκτική κίνηση από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Γκέντσογλου που ήταν μόνος του δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Λιούμπισιτς.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Γκέντσογλου.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούλιατ.

Πολλά προβλήματα έχει η ΑΕΚ στην άμυνα. Οι Κροάτες επιχειρούν συνεχώς από τα αριστερά, όπου ο Γιάχιτς βρίσκεται ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και έχει πολλά προβλήματα μέχρι τώρα.

21′ Ο Σαρμπίνι από τα αριστερά απέφυγε τον Γιάχιτς έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Τόμασοφ για λίγο δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

19′ Λάθος του Γιάχιτς στην άμυνα της ΑΕΚ ο Βούκουσιτς όμως από πολύ καλή θέση, με την πίεση του Δέλλα, έκανε κάκιστο πλασέ.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ζενίτ προηγείται 1-0 από το 12′, με γκολ του Ιόνοφ, της Άντερλεχτ.

16′ Ωραίο σουτ του Λυμπερόπουλου στην κλειστή γωνία του Ραντόσεβιτς, αλλά ο τερματοφύλακας της Κροατίας έδιωξε με το πόδι.

15′ Ο Τομάσοφ έκανε ωραία κίνηση από δεξιά όμως ο Μανωλάς με αποτελεσματικό τάκλιν έσωσε την ΑΕΚ.

12′ Μεγάλη ευκαίρια για την ΑΕΚ. Ο Γκέντσογλου μέσα στην περιοχή έκαε το σουτ η μπάλα κόντραρε και ο Λυμπερόπουλος που έκανε την προβολή δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Μάλουτσα.

3′ ΔΟΚΑΡΙ για την Χάιντουκ. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Σαρμπίνι έπιασε το διαγώνιο σουτ με το αριστερό, η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Σάχα και στην επιστροφή ο Τομάσοφ από καλή θέση αστόχησε απελπιστικά.

2′ Ο Σκόκο μπήκε στην περιοχή των Κροατών από τα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.