Τελικά αποτελέσματα: Ξάνθη-ΠΑΟΚ 1-0 – Άρης-Εργοτέλης 1-0

Η Ξάνθη νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ που τελειώσε με δέκα παίκτες το ματς. Λύτρωση για τον Άρη, το γκολ του Τσέζαρεκ στο 90′. Ο Εργοτέλης από το 39 ήταν με δέκα παίκτες.

ΞΑΝΘΗ – ΠΑΟΚ 1-0 (25′ Πόι πεν.)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

86′ Σουτ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ.

76′ Ο Κρέσιτς πρόλαβε τη μπάλα πτιν ο Σουάνης τη στείλει στα δίχτυα.

73′ Κόκκινη ο Κοντρέρας. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα,

60′ Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γκσπούρνινγκ αντέδρασε σωστά.

55′ Ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ελ Ζαρ μέσα στην περιοχή.

52′ Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Φιλομένο.

47′ Ο Κρέσιτς έδιωξε το σουτ του Μπόατενγκ

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σαλπιγγίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Γκσπούρνινγκ.

37′ Ο Κρέσιτς έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Πόι.

30′ Προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω καθισμάτων που έπεσαν από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

25′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. Ο Πόι άνοιξε το σκορ.

24′ Πέναλτι για την Ξάνθη. Ο κοντρέρας ανέτρεψε τον Μαρσελίνιο και ο Σιδηρόπουλος έδωσε το πέναλτι.

21′ Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ και ο Ίβιτς δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

14′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βλάνταν Ίβιτς βρέθηκε σε πλεονεκτικότατη θέση αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

9′ Σουτ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Γκσπούρνινγκ.

Σέντρα στον αγώνα

Γήπεδο: Πηγαδίων

Ξάνθη: Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Γκλέισον, Μπόατενγκ, Τζάγκι, Πόι, Βασιλακάκης, Κατόνγκο, Μαρσελίνιο, Βάλλας, Στρμπα

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο. Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Φιλομένο (52′ Ελ Ζαρ).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

ΑΡΗΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-0 (90′ Τσέζαρεκ)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ ΓΚΟΛ για τον Άρη. Ο Τσέζαρεκ λύτρωσε τους κίτρινους.

54′ Ο Χαβίτο έχασε μεγάλη ευκαιρία. Μετά από λάθος του Ρουμπάκη ο Ισπανός βρέθηκε σε πλεονεκτικότατη θέση αλλά δεν πλάσαρε σωστά.

47′ Σέντρα σουτ του Χαβίτο, δεν πρόλαβε ο Ρουίς.

46′ Ο Κ΄λαλβο στη θέση του Μενδρινού και ο Χρυσοφάκης αντί του Καρέλη.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

39′ Κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στον Ολίσε. Ο Εργοτέλης έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Ολίσε έπιασε τη μπάλα με τα χέρια ενώ ο διιατητής δεν είχε σφυρίξει.

38′ Σουτ του Χαβίτο μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.

37′ Ακυρώθηκε γκολ του Ρουίς λόγω υπόδειξης του βοηθού για οφσάιντ.

26′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπούντιμιρ έκανε την πορβολή μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά αστόχησε.

25′ Ο Λεάλ βρέθηκε απέναντι στον Μπαρέρα αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

10′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Χαβίτο έκανε εξαιρετική κίνηση, αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση πέρασε άουτ.

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Άρης: Μπαρέρο, Ρονάλντο Γκιάρο, Κόκε, Ρουίς, Φατί, Μισέλ, Μενδρινός (46′ Κάλβο), Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βαγγελί, Πρίττας.

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Ρουμπάκης, Μπέτο, Ρομάνο, Καρέλης (46′ Χρυσοφάκης), Ολίσε, Λεάλ, Μπούντιμιρ.

Διαιτητής: Γιάχος