Τελικό: Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 5-1

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο νίκησε με 5-1 τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Δείτε βίντεο.

90′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Ο Άλβες με κεφαλιά νίκησε τον Τζόρβα.

Τελικό Κοπεγχάγη – Ρούμπιν Καζάν 1-0.

Την ίδια ώρα η Κοπεγχάγη ανοίγει το σκορ με τον Ντόι, απέναντι στην Ρούμπιν Καζάν.

87′ Κίτρινη στον Καραγκούνη.

83′ Σουτ του Μέσι, έδιωξε εντυπωσιακά ο Τζόρβας.

80′ Ο Νίνης στη θέση του Λέτο.

78′ Ο Μασεράνο στη θέση του Τσάβι

77′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Πέδρο από κοντά μετά από διπλό δοκάρι του Μέσι έκανε το 4-1.

75′ Ο Μιλίτο στη θέση του Πικέ.

71′ Ο Λουίς Γκαρσία στη θέση του Γκοβού.

70′ Ο Μπόγιαν στη θέση του Βίγια.

67′ Παράλληλη σέντρα του Αμπιντάλ στον Βίγια οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

65′ Ο Καραγκούνης στη θέση του Κατσουράνη.

59′ Ο Πέδρο έφτασε στη μικρή περιοχή πέρασε τον Τζόρβα αλλά δεν ολοκλήρωσε ποτέ την προσπάθεια του.

Την ίδια ώρα στο άλλο ματς του τέταρτου ομίλου κοντράρονται Κοπεγχάγη και Ρούμπιν Καζάν (0-0).

57′ Γύρισε ο Μέσι στην καρδιά της περιοχής αλλά ο Βίγια δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του.

54′ Ο Τζόρβας έπιασε το πέναλτι του Μέσι.

53′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Καντέρ ανέτρεψε τον Μέσι και ο Ριτσόλι έδωσε το πέναλτι.

52′ Σουτ του Άλβες άουτ.

51′ Σέντρα σουτ του Βίγια, λάθος του Μπουμσόνγκ και παραλίγο αυτογκόλ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 3-1.

44′ ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι έκρυψε τη μπάλα και την εμφάνισε στα δίχτυα του Τζόρβα.

42′ Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι βρέθηκε απέναντι στον Τζόρβα αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Τζόρβα.

34′
Κεφαλιά του Πέδρο πέρασε άουτ. 215 πάσες έχει ολοκληρώσει η Μπαρτσελόνα και 25 ο Παναθηναϊκός.

32′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Βίγια βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή μετά την κεφαλιά του Μπούσκερς και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε για λίγα δευτερόλεπτα το προβάδισμα στο σκορ, αφού δεν πρόσεξε στην άμυνα και το πλήρωσε.

21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με πλασέ ισοφαρίζει άμεσα. Η ασίστ από τον Τσάβι.

19′ ΓΚΟΟΟΛ. Ο Γκοβού με εξαιρετικό πλασέ ανοίγει το σκορ στην πρώτη επίσκεψη του Παναθηναϊκού στα καρέ του Βαλντές. Η φάση ξεκίνησε μετά από εκπληκτικό τακουνάκι του Σισέ.

14′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Τζόρβα.

12′ Σουτ του Βίγια στην κίνηση πέρασε άουτ.

11′ Σουτ του Μέσι, εύκολα ο Τζόρβας.

Το ματς κυλάει όπως θα περίμενε ο καθένας. Οι Ισπανοί έχουν συνεχώς τη μπάλα στα πόδια τους και ο Παναθηναϊκός αμύνεται μαζικά.

5′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι πλάσαρε αλλά ο Τζόρβας έδιωξε και πάλι.

2′ Κεφαλιά του Μέσι μετά από σέντρα του Πέδρο, έδιωξε ο Τζόρβας. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα.

Σέντρα στον αγώνα.

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ (75′ Μιλίτο), Πουγιόλ, Τσάβι (78′ Μασεράνο), Ινιέστα, Βίγια (70 Μπόγιαν), Μέσι, Μπούσκετς, Πέδρο, Αμπιντάλ

Στον πάγκο: Ζοσέ Πίντο, Μπόγιαν, Μασεράνο, Κεϊτά, Μιλίτο, Γκάμπριελ, Αντριάνο

Παναθηναϊκός:Τζόρβας, Μαρίνος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Κατσουράνης (65′ Καραγκούνης), Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Γκοβού (71′ Λουίς Γκαρσία), Λέτο (80′ Νίνης), Σισέ.

Στον πάγκο: Καρνέζης, Σαριέγκι, Νίνης, Ιωαννίδης, Λουίς Γκαρσία, Δημούτσος, Καραγκούνης

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλός)

Ο Νίκος Νιόπλιας αποφάσισε να αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Καραγκούνη και να χρησιμοποιήσει τρία αμυντικά χαφ. Από την άλλη δεν ξεκινάει ο Μασεράνο και στη θέση του θα παίξει ο Μπούσκετς.

Το ταξίδι του Παναθηναϊκού στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ ξεκινάει από τη Βαρκελώνη. Αντιμετωπίζει τη Μπαρτσελόνα που προέρχεται από την ήττα με 2-0 από την Έρκουλες με στόχο την καλύτερη δυνατή εμφάνιση.

– Για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ θα υπάρχουν 5 διαιτητές.

– Περίπου 2500 Έλληνες θα βρεθούν στις εξέδρες του Καμπ Νου.

– Στις δύο προηγούμενες επισκέψεις του στο Καμπ Νου ο Παναθηναϊκός γνώρισε ισάριθμες ήττες με 3-1 και 5-0. Ας ελπίσουμε αυτή τη φορά τα πράγματα να εξελιχθούν καλύτερα για τους “πράσινους”.