Τελικό: Παναθηναϊκός – Κοπεγχάγη 0-2

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ψυχρολουσία για τον Παναθηναϊκό. Η Κοπεγχάγη νίκησε με 2-0. Εντόι και Βίνγκαρντ τα τέρματα των Δανών. Με δέκα παίκτες ο Παναθηναϊκός από το 48′. Δείτε βίντεο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

79′ Ντιλέινι στη θέση του Κβιστ.

78′ Από κοντά ο Σαριέγκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γουίλαντ.

76′ Ο Σαντίν στη θέση του Εντόι.

76′ Προβολή του Σισέ μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου πέρασε άουτ.

71′ Κίτρινη για τον Καραγκούνη.

69′ ΔΟΚΑΡΙ για την Κοπεγχάγη. Οι Δανοί κάνουν ότι θέλουν μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Νόρεγκαρντ με πλασέ δημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.

61′ Σουτ του Εντόι άουτ.

58′ Ο Νέρεγκαρντ στη θέση του Μπολάνος και ο Πλεσί στη θέση του Νίνη.

50′ Κίτρινη στον Εντόι.

48′ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Ζιλμπέρτο Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής τον έστειλε στα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Λουίς Γκαρσία και Κατσουράνης έδωσαν τη θέση τους στους Καραγκούνη και Σπυρόπουλο.

Νικόλας Πατέρας και Χρήστος Παπουτσής στα επίσημα του ΟΑΚΑ δεν μπορούν να πιστέψουν την εξέλιξη του αγώνα

Έκδηλη η απογοήτευση στο πρόσωπο του Νίκου Νιόπλια

Ημίχρονο στον αγώνα. Έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους του Παναθηναϊκού. Χειρότερο ημίχρονο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο απαισιόδοξος φίλος του τριφυλλιού. Ασύνδετος, χωρίς τρεξίματα στη μεσαία γραμμή και με τον Σισέ να μοιάζει μόνος στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός χάνει με 2-0 από την Κοπεγχάγη. Οι Δανοί παίζουν εξαιρετικά στην αντεπίθεση και εκτός από τα δύο τέρματα (φέρει ευθύνη ο Τζόρβας και στα δύο) έχουν χάσει κι άλλες ευκαιρίες.

44′ Μακρινό σουτ του Σίσε, πέρασε ψηλά άουτ.

41′ Σουτ του Κλάουντεμιρ από το ύψος της περιοχής, κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

35′ ΓΚΟΛ για την Κοπεγχάγη. Ο Βίνγκαρντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Τζόρβα που έκανε λάθος εκτίμηση της πορείας της μπάλας.

34′ Κίτρινη στον Ζιλμπέρτο Σίλβα.

32′ Αντεπίθεση της Κοπεγχάγης, μετά από λάθη της άμυνας του Παναθηναϊκού. Ο Εντόι δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να βρεθεί απέναντι στον Τζόρβα.

31′ Καλό σουτ του Λέτο με το δεξί, κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

28′ ΓΚΟΛ για την Κοπεγχάγη. Ο Εντόι βγήκε στην κόντρα και πλάσαρε τον Τζόρβα ο οποίος βγήκε από την περιοχή, ανοίγοντας το σκορ.

24′ Επικίνδυνη σέντρα σουτ από τον Βίνγκαρντ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

21′ Μακρινό σουτ του Βύντρα, έπεσε στη γωνία του ο Γουίλαντ και έδιωξε σε κόρνερ.

16′ Σουτ του Νίνη εύκολα ο Γουίλαντ.

9′ Κίτρινη στον Κλάουντεμιρ.

1′ Εκπληκτικό σουτ του Σισέ, ο Γουίλαντ έδιωξε με δυσκολία.

Σέντρα στον αγώνα.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

ΠΑΟ: Τζόρβας, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σαριέγκι, Μαρίνος, Βύντρα, Νίνης (58′ Πλεσί), Σισέ, Λέτο, Λουίς Γκαρσία (46′ Καραγκούνης), Σιμάο, Κατσουράνης (46′ Σπυρόπουλος).

Κοπεγχάγη: Γουίλαντ, Πόσπετς, Κλάουντεμιρ, Κβιστ (79′ Ντιλέινι), Γκρόνκιερ, Εντόι (76′ Σαντίν), Άντονσον, Βεντ, Βινγκάαρντ, Ζάνκα, Μπολανος (58΄Νέρεγκαρντ).

Διαιτητής: Ουίλιαμ Κόλουμ (Σκοτία)

Στον άλλη αγώνα του ομίλου Η Ρούμπιν Καζάν πήρε τον βαθμό από τον Μπαρτσελόνα. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Νομπόα στο 30′ και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 60΄, με τον Βίγια.

Ο Παναθηναϊκός μετά τη φυσιολογική ήττα στην πρεμιέρα από την Μπαρτσελόνα έχει την ευκαιρία να πάρει τα δύο συνεχόμενα ματς εντός έδρας και να γίνει το αφεντικό για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του ομίλου.

Η Κοπεγχάγη μετά τη νίκη επί της Ρούμπιν Καζάν, θα είναι ευχαριστημένη και με την ισοπαλία.

Πρόσωπο του αγώνα ο Νταμ Εντόι που επιθστρέφει ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ.