Το NewsIt στην Αυστρία – ΤΕΛΙΚΟ: Σλοβενία – Ελλάδα 1-1 (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Ισόπαλο έληξε το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας ενόψει του Euro. Ο Τοροσίδης πέτυχε το γκολ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος που τελείωσε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κονέ.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ NEWSIT ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ – ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΜΕΓΑΣ

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΝΕ. Ο Κονέ εκνευρίστηκε και χτύπησε τον αντίπαλο του.

89′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΛΟΒΕΝΙΑ. Καταπληκτικό φάουλ του Κούρτιτς, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Χαλκιά.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Μπίρσα.

82′ Υπάρχει ένταση στις εξέδρες μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων.

79′ Ο Βελίκονια στη θέση του Μάταβζ.

72′ Ο Κονέ στη θέση του Νίνη. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Σάντος.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Σλοβενία. Ο Χαλκιάς απέκρουσε ασθενώς το φάουλ του Ίλισιτς αλλά ο ίδιος διόρθωσε τα πράγματα κάνοντας σπουδαία επέμβαση στο κοντινό σουτ του Σούλερ.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο.

69′ Σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς.

68′ Ο Παπασταθόπουλος έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε τη μπάλα και ο Μήτρογλου στη συνέχεια δεν μπόρεσε να σκοράρει.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Κούρτιτς.

66′ Ο Ίλισιτς στη θέση του Κιρμ.

64′ Ο Μήτρογλου και ο Λυμπερόπουλος στη θέση των Μανιάτη, Γκέκα.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Μπρέσκο.

55′ Μακρινό σουτ του Καραγκούνη που έφυγε άουτ.

53′ Ο Φορτούνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από φάση διαρκείας αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

50′ Ωραία πάσα του Νίνη, ο Γκέκας έκανε το κοντρόλ αλλά το πλασέ του κάτω από πίεση δεν ήταν εύστοχο.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σλοβενία. Ο Σούλερ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Μαλεζάς στη θέση του Κατσουράνη και ο Φορτούνης αντί του Σαμαρά.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η Εθνική προηγήθηκε στην πρώτη της φάση στο ματς με το όμορφο γκολ του Τοροσίδη και στη συνέχεια κράτησε με ευκολία το υπερ της σκορ. Προς το τέλος του ημιχρόνου είχε δύο καλές προσπάθειες με σουτ του Κατσουράνη και του Καραγκούνη. Εξαιρετική αμυντική λειτουργία για την ομάδα του Σάντος που θέλει δουλειά από τη μέση και μπροστά. Ο τραυματισμός του Τοροσίδη δεν φαίνεται να είναι σοβαρός.

45′ Ωραίο μακρινό σουτ του Κατσουράνη που έφυγε λίγο πάνω από την εστία της Σλοβενίας.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Μάταβζ.

43′ Ωραίο πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή που έφυγε λίγο άουτ.

41′ Ευκαιρία για την Σλοβενία. Ο Χαλκιάς απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Κούρτιτς.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Κιρμ.

23′ Ο Τζιόλης στη θέση του τραυματία Τοροσίδη.

21′ Ο Κέλχαρ στη θέση του τραυματία Τζόκιτς.

17′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.

8′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Τοροσίδης μπήκε από δεξιά μετά από πάσα του Μανιάτη και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Χαντάνοβιτς.

7′ Ο Βρσιτς με απευθείας εκτέλεση κόρνερ θέλησε να σκοράρει, αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε.

3′ Η πρώτη φάση του ματς. Ο Μάταβζ αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Χαλκιά.

Σέντρα στον αγώνα

Ελλάδα (Σάντος):  Χαλκιάς, Τοροσίδης (23′ Τζιόλης), Α.Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Κατσουράνης (46′ Μαλεζάς), Καραγκούνης, Μανιάτης (64′ Λυμπερόπουλος), Σαμαράς (46′ Φορτούνης), Γκέκας (64′ Μήτρογλου), Νίνης (72′ Κονέ).

Στον πάγκο: Τζόρβας, Σηφάκης, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Κ. Παπαδόπουλος, Τζιόλης, Λυμπερόπουλος, Μήτρογλου,  Σαλπιγγίδης, Φωτάκης, Κονέ, Μάκος, Φετφατζίδης, Φορτούνης

Σλοβενία (Στογιάνοβιτς): Σ.Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σούλερ, Σέζαρ, Τζόκιτς (21′ Κέλχαρ), Κούρτιτς, Ραντοσάβλεβιτς, Βρσιτς, Κιρμ (66′ Ίλισιτς), Σίσιτς, Μάταβζ (79′ Βελίκονια).

ΦΩΤΟ NEWSIT.

Δείτε την άφιξη της Εθνικής

Ο αγώνας θα γίνει στο Κουφαστάιν, γήπεδο ομάδας της 3ης κατηγορίας. Οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες για τους εκπροσώπους του Τύπου αφού δημοσιογραφικά δεν υπάρχουν και έτσι οι δημοσιογράφοι κάθονται στις εξέδρες χωρίς να μπορούν να ακουμπήσουν κάπου τα πράγματα τους για να κάνουν τη δουλειά τους.

Αρκετοί Έλληνες βρίσκονται στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.