22oC Αθήνα

Το NewsIt στην Κωνσταντινούπολη – ΤΕΛΙΚΟ: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 66-64

– Αν και ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από την ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από τον τελικό της Ευρωλίγκας
– Πλήρωσε τα σοβαρά λάθη των διαιτητών στα τελευταία λεπτά. Μοιραίος ο Διαμαντίδης στην τελευταία επίθεση. Συγκλονιστικός ο Γιασικεβίτσιους.
– Στον τελικό της Κυριακής η ΤΣΣΚΑ του εκπληκτικού Κιριλένκο. Περιμένει τον αντίπαλο της από ζευγάρι Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα.

Ο Διαμαντίδης καθυστέρησε, μπερδεύτηκε και έκανε λάθος πάσα. Η ΤΣΣΚΑ είναι στον τελικό. Κρίμα. Πολύ μεγάλη προσπάθεια από τους παίκτες του Ομπράντοβιτς.

Όλα θα κριθούν στα τελευταία 8,3. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή. Η λογική λέει Γιασικεβίτσιους ή Διαμαντίδης.

Άστοχος και στην δεύτερη ο Τεόντοσιτς!

Άστοχος στην πρώτη βολή ο Σέρβος.

Φαουλ του Διαμαντίδη στον Τεόντοσιτς.

Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Παναθηναϊκό για βήματα του Τεόντοσιτς.

Τάιμ άουτ ο Ομπράντοβιτς.

66-64 με 1/2 βολές του Σβεντ, διώχνει ο Μπατίστ και η κατοχή πηγαίνει στην ΤΣΣΚΑ.

Στις βολές ο Σβεντ 20΄΄ ακόμα.

Άστοχος ο Γιασικεβίτσιους.

65-64 δίποντο μαχαιριά του Τεόντοσιτς.

41΄΄ ακόμα για το φινάλε.

Άστοχος ο Μπατίστ.

Τάιμ άουτ ο Ομπράντοβιτς 1΄και 26΄΄ πριν το τέλος.

63-64 με 1/2 βολές του Σβεντ.

Τρομερό στοπ στον Μπατίστ από τον Κρίστιτς.

62-64 ο Σβέντ.

2΄12΄΄ ακόμα για το τέλος.

60-64 με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους. Είναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ ο Λιθουανός που φτάνει τους 19 πόντους.

Κλέβει ο Γιασικεβίτσιους!!!

60-61 με τον καταπλητικό Σάρας που φτάνει τους 16.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παίζεται μπάσκετ. Δεν υπάρχουν τακτικές. Μόνο ψυχή.

Λάθος του Κρίστιτς.

Βήματα ο Γιασικεβίτσιους.

4ο φάουλ του Τεόντοσιτς.

Πάμε για θρίλερ.

60-59 ο Σβεντ.

Επιθετικό φάουλ του Μάριτς μακριά από τη μπάλα. Διαμαρτυρίες ξανά. 3΄30΄ ακόμα.

Ο Γιασικεβίτσιους κανεί μεγαλύτερο ματς και από τον Κιριλένκο.

άστοχο τρίποντο του Τεόντοσιτς.

3ο φάουλ του Γιασικεβίτσιους. Τάιμ αουτ ο Καζλάουσκας.

4ο φάουλ του Μπατίστ, ο Μάριτς στη θέση του.

58-59 ο Γιασικεβίτσιους.

Απίστευτη τάπα του Περπέρογλου στον Κιριλένκο.

Ανενόχλητος αστοχεί στο τρίποντο ο Καλάθης.

7-0 σερί η ΤΣΣΚΑ.

58-57 ο Κρίστιτς.

Τάπα στον Μπατίστ.

56-57 Τρίποντο τραβηγμένο από τα μαλλιά του Τεόντοσιτς.

Επιθετικό φάουλ του Μπατίστ, διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Παναθηναϊκό.

53-57 ο Κιριλένκο εξακολουθεί να κρατάει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ την ΤΣΣΚΑ.

51-57 με 2/2 βολές του Μπατίστ.

Ο Τσαρτσαρής τραυματίζεται και αποχωρεί ζαλισμένος. Δύσκολα θα παίξει άλλο.

Ο Τσαρτσαρής παίρνει το τρίτο φάουλ του Κριάπα.

Με άστοχο τρίποντο του Γκόρντον ξεκινάει η τελευταία περίοδος.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ (Ο Παναθηναϊκός άντεξε, έμεινε κοντά στο σκορ όταν η ΤΣΚΚΑ πίεσε και εξακολουθεί να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα. Στην επίθεση πήρε σημαντικές βοήθειες από τον Καϊμακόγλου. Αν το ματς κριθεί στο τέλος οι “πράσινοι” θα είναι το φαβορί. Ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν μπορεί να χάσει μόνο από έναν παίκτη.)

51-55 με γκολ φάουλ του Διαμαντίδη.

51-52 με τρίποντο του Σβεντ.

48-52 με 2/2 βολές του Καϊμακόγλου.

48-50 2 άστοχα τρίποντα του Βοροντσέβιτς, αλλά ο Κιριλένκο παίρνει το επιθετικό και κερδίζει το γκολ φάουλ. Έχασε τη βολή.

46-50 με γκολ φάουλ του Καλάθη.

46-47 με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη μετά από 6 προσπάθειες.

46-44 ο Τεόντοσιτς.

44-44 με 2/2 βολές του Καϊμακόγλου.

44-42 με 1/2 βολές του Σισκάουσκας.

4ο φάουλ για τον Βουγιούκα.

43-42 ο Κιριλένκο με κάρφωμα φτάνει τους 13 πόντους.

41-42 άμεση η απάντηση του Καϊμακόγλου.

41-39 με τρίποντο του Κιριλένκο.

Τρίτο φάουλ για τον Κρίστιτς.

38-39 ο Σισκάουσκας.

36-39 ο Κρίστιτς.

34-39 με τρίποντο ο Γιασικεβίτσιους που φτάνει τους 12 πόντους.

34-36 ο Γιασικεβίτσιους.

34-34 ο Κρίστιτς με κάρφωμα.

Άστοχος ο Διαμαντίδης στην πρώτη επίθεση.

Ξεκινάει το τρίτο δεκάλεπτο.

Και συρτάκι στην Κωσνταντινούπολη…

Καλύτερος σε ριμπάουντ (21-17) και ασίστ (9-4) ο Παναθηναϊκός, που σουτάρει με υψηλά ποσοστά στο δίποντο (50%).

Πρώτος σκόρερ για την ώρα είναι ο Μπατίστ με 9 πόντους, ακολουθεί ο Κιριλένκο με 8.

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

ΤΕΛΟΣ Β΄ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ (Ο Παναθηναϊκός κόλλησε στην επίθεση, η ΤΣΣΚΑ με πρωταγωνιστή τον Κιριλένκο αντέδρασε και το ματς ξεκινάει από την αρχή. Οι “πράσινοι” πέτυχαν μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ είχαν 29 στο πρώτο. Αυτό συνέβη γιατί σταμάτησαν να βάζουν τη μπάλα στο καλάθι και δεν μπήκαν τα σουτ του Διαμαντίδη.)

Ο Κρίστιτς αστοχεί εξ επαφής.

32-34 ο Μπατίστ σπάει τον γόρδιο δέσμο.

13-0 το σέρι της ΤΣΣΚΑ. 17-3 το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός ψάχνει λύσεις στην επίθεση.

32-32 με τρίποντο του Κριλένκο.

Νέο άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη, φάουλ του Τεόντοσιτς (2ο) πάνω σατον Γιασικεβίτσιους.

29-32 με 2/3 βολές του Κιριλένκο.

Άστοχος ο Διαμαντίδης, παίρνει φάουλ ο Κιριλένκο και ο Τεόντοσιτς κάνει νόημα στους οπαδούς του Ολυμπιακού να ξεσηκωθούν. Το γήπεδο παίρνει φωτιά…

27-32 με 1/2 βολές του Τεόντοσιτς.

7-0 το σερί της ΤΣΣΚΑ.

26-32 ο Τεόντοσιτς.

24-32 o Λαβρινόβιτς.

Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει μόλις τρεις πόντους μετά από 5,5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο με την εξαιρετική του άμυνα κρατάει χαμηλά την ΤΣΣΚΑ.

22-32 με γκολ φάουλ του Κιριλένκο.

3/5 τρίποντα έχει ο Παναθηναϊκός. 1/7 η ΤΣΣΚΑ, 0/4 ο Τεόντοσιτς.

19-32 με τρίποντο του Καλάθη.

Συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και από τις δύο ομάδες.

10 από τους 19 πόντους της ΤΣΣΚΑ έχουν έρθει από τις βολές.

19-29 με 2/2 βολές του Γκόρντον.

Στοπ του Κρίστιτς στον Τσαρτσαρή και φάουλ του Περπέρογλου στη συνέχεια.

17-29 με 2/2 βολές του Κρίστιτς.

ΤΕΛΟΣ Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ (Φανταστικός Παναθηναϊκός, έχει επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του, έχει αγχώσει τους αστέρες της ΤΣΣΚΑ και είναι πολύ διαβασμένος στο παιχνίδι των Ρώσων μέσα στην ρακέτα. Σε συνδυασμό με το κρεσέντο του Γιασικεβίτσιους στην επίθεση έχει χτίσει ένα +14 και πήρε το πάνω χέρι από νωρίς.)

15-29 ο Λόγκαν που έτρεξε το γήπεδο σε 4΄΄!

15-27 με 2/2 βολές του Σβεντ.

13-27 ο Διαμαντίδης.

13-25 ο Σβεντ.

11-25 ο Γιασικεβίτσιους που κάνει μεγάλο δεκάλεπτο.

11-23 ο Καούν.

9-23 ο Γιασικεβίτσιους.

4 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα για την ΤΣΚΚΑ!

9-21 ο Μπατίστ.

9-19 με 2/2 βολές του Τεοντοσιτς.

Φάουλ του Μπατίστ πάνω στον Τεόντοσιτς.

0/2 ο Κιριλένκο.

2ο φάουλ του Σάτο, ξανά πάνω στον Κιριλένκο που πάει στις βολές.

2ο φάουλ για τον Κιριλένκο.

Συνεχόμενα άστοχα τρίποντα από τους Ρώσους.

2-8 από τις βολές του Μπατίστ.

Καταπλητική πάσα του Σάρας, ο Μπατίστ πήγε να καρφώσει, πήρε το φάουλ από τον Κιριλένκο.

Φάουλ του Σισκάουσκας στον Μάριτς.

2-6 ο Μάριτς καρφώνει!

Συμπληρώνει γρήγορα 3 φάουλ ο Παναθηναϊκός.

2-4 με 2/2 βολές του Τεόντοσιτς.

Φάουλ του Διαμαντίδη, στον Τεόντοσιτς.

Φάουλ του Μάριτς.

Φάουλ του Καϊμακόγλου στον Κρίστις.

0-4 ο Μάριτς.

Αστοχεί ο κρίστις.

0-2 ο Μάριτς καρφώνει μετά από ασίστ του Γιασικεβιτσιους.

Κερδίζει φάουλ ο Σάτο.

Ξεκίνησε ο ημιτελικός. Πρώτη επίθεση για την ΤΣΣΚΑ, άστοχη.

Τεόντοσιτς, Κιριλένκο, Κριάπα, Κρίστιτς και Σισκάουσκας αποτελούν την πεντάδα της ΤΣΣΚΑ. Διαμαντίδης, Καλάθης, Σάτο, Σμιθ και Μπατίστ οι πέντε του Παναθηναϊκού.

Οι 12αδες των δύο ομάδων:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Γιόνας Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς, Λαβρίνοβιτς, Σισκάουσκας, Μεχία, Κρστιτς, Κιριλένκο, Βορόνοφ, Βορόντσεβιτς, Σβεντ, Κάουν, Χριάπα, Γκόρντον

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου, Μπατίστ, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Βουγιούκας, Νικ Καλάθης, Σμιθ, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους.

Διαιτητές: Καρλ Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Χοσέ Μαρτίν (Ισπανία), Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία)

17:52 Όλα έτοιμα για το τζάμπολ. Πραγματικά εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στις εξέδρες από 4.000 φίλους του Παναθηναϊκού. Τα φώτα σβήνουν . Ξεκινά η παρουσίαση των δύο ομάδων.

ΦΩΤΟ NEWSIT

17:38 Αυτή την ώρα είναι σχεδόν γεμάτο το πάνω διάζωμα, έχουν έρθει και αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού, ενώ είναι ελάχιστος ο κόσμος στο κάτω.

Τελικά ο Κριάπα είναι στην 12αδα της ΤΣΣΚΑ, αν και και αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα σε ένα δάχτυλο του δεξιού του χεριού.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για την ΤΣΣΚΑ! Ο Κριάπα αντιμετωπίζει πρόβλημα (άγνωστο τι) και ενδεχεμένως να βρίσκεται εκτός 12αδας.

17:26 Ο Παναθηναϊκός μπαίνει στο παρκέ και αποθεώνεται

Κάποιοι ανεγκέφαλοι προσπάθησαν να χαλάσουν το εξαιρετικό μέχρι στιγμής κλίμα. Την ώρα που έφταναν πούλμαν με οπαδούς του Ολυμπιακού κάποιοι οπαδοί του Παναθηναϊκού πέταξαν μπουκάλια, οι “ερυθρολευκοι” απάντησαν αλλά με την άμεση παρέμβαση της αστυνομίας το συμβάν έλαβε τέλος.

Η άφιξη του Παναθηναϊκού στο γήπεδο:

17:06 Η “Σινάν Ερντέν” αρχίζει να αποκτά χρώμα καθώς οι πρώτοι φίλαθλοι παίρνουν θέση. Κυρίαρχο χρώμα, τουλάχιστον για την ώρα, το πράσινο.

Οπαδοί του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού προσέρχονται δίπλα δίπλα στο γήπεδο. Τραγουδούν μαζί και φωνάζουν για τις ομάδες τους. Εικόνες σχεδόν πρωτόγνωρες για τα δεδομένα μας.

ΦΩΤΟ EUROLEAGUE.NET

1 ώρα και 15 λεπτά πριν το τζάμπολ οι εξέδρες ακόμα είναι άδειες, ωστόσο υπάρχει κινητικότητα έξω από το γήπεδο.

Λίγες ώρες πριν τον πρώτο ημιτελικό και στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης επικρατεί ηρεμία. Σε αντίθεση με προηγούμενα φάιναλ φορ και προφανώς επηρεασμένοι από την κρίση, αρκετοί Έλληνες οπαδοί έφτασαν στην Τουρκία αυθημερόν ώστε να γλιτώσουν την διανυκτέρευση.