Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Το όγδοο – Η Λίβερπουλ επέστρεψε στο θρόνο της (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Μπορεί να χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι η Λίβερπουλ για να κάμψει την αντίσταση της Κάρντιφ, όμως η ουσία είναι ότι κατέκτησε το 8ο λιγκ καπ της ιστορίας της, επιστρέφοντας μετά από 6 χρόνια στους τίτλους.

Δείτε τι έγινε στα Κυριακάτικα ματς του πρωταθλήματος

Η Λίβερπουλ ήταν το μεγάλο φαβορί στον τελικό του Λιγκ Καπ αλλά η Κάρντιφ προηγήθηκε στο 19′ με το γκολ του Μέισον. Οι Κόκκινοι είχαν δοκάρι με τον Τζόνσον, μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση και τελικά τα κατάφεραν με τον Σκρτέλ στο 60′.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και ο Κάουτ με το γκολ του στο 108′ φάνηκε ότι θα έδινε τον τίτλο στην ομάδα του. Ο Τέρνερ είχε διαφορετική άποψη αφού 2 λεπτά πριν το τέλος και της παράτασης έγραψε το 2-2.

Ο τίτλος κρίθηκε στα πέναλτι με τον αδερφό του Στίβεν Τζέραρντ, Άντονι να αποδεικνύεται μοιραίος για την Κάρντιφ. Η Λίβερπουλ κατέκτησε το 8ο Λιγκ Καπ της ιστορίας της και έγινε η πολυνίκης του θεσμού.