To πρώτο… αίμα – Ο Σίσκα “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός και ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδωσαν την πρώτη τους μάχη, αλλά σίγουρα όχι τελευταία, με τους Ρώσους να επικρατούν στην παράταση με 78-76. Ένα τρίποντο του Σισκάουσκας, ένα χαμένο καλάθι του Βουγιούκας και τα πέντε φάουλ του Διαμαντίδη έκριναν το νικητή. Οι δύο ομάδες πάντως έδειξαν ότι είναι από τα μεγάλα φαβορί για το φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μία ανάσα από τη μεγάλη νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων αλλά στο τέλος λύγισε.

Οι πράσινοι που είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν να προηγούνται και με 9 πόντους, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά.

Η αντεπίθεση των Ρώσων στο τρίτο δεκάλεπτο τους επέτρεψε να κλείσουν την ψαλίδα και στο τέταρτο έγινε πραγματικό ντέρμπι.

Ο Σβεντ, που έπαιξε σχεδόν σε όλο το δεύτερο εικοσάλεπτο αντί του Τεόντοσιτς, ήταν ο παίκτης που με τρίποντο έδωσε τη δυνατότητα στην ΤΣΣΚΑ να μείνει ζωντανή στο ματς 1 λεπτό πριν το τέλος. Ο Κρίστιτς ήταν αυτός που όχι μόνο κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Διαμαντίδη αλλά ισοφάρισε κιόλας με δύο βολές σε 71-71. Ο Παναθηναϊκός δεν αξιοποίησε τα 6 δευτερόλεπτα που είχε στη διάθεση του και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η ΤΣΣΚΑ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και με τρίποντο του Σισκάουσκας 1 λεπτό πριν τη λήξη πήρε τη νίκη, μιας και ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση.

Μεγάλο ματς έκανε ο Καϊμακόγλου και ο Καλάθης που όμως στο τέλος της παράτασης έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή αλλά με τρόπο που χρεώθηκε με παράβαση. Ο Διαμαντίδης έκανε πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο αλλά δεν επιχείρησε ούτε ένα σουτ. Από την άλλη ο Κιριλένκο ήταν εκπληκτικός στην άμυνα με 5 κοψίματα σε κρίσιμα σημεία, ενώ Κρίστιτς, Σισκάουσκας και Σβεντ τράβηξαν το σκορ στην επίθεση.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού που έμεινε δεύτερος στον όμιλο πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που διατηρεί το απόλυτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-32, 57-54, 71-71, 76-78

Παναθηναϊκός: Μάριτς 4 (4 ριμπάουντ), Μπατίστ 9 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λόγκαν 5(1), Σάτο 7 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τσρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6 (6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 ασίστ), Βουγιούκας 4 (2/6 βολές), Καλάθης 11 (4/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 9 (2/3 τρίποντα), Καϊμακόγλου 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ),

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 3 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 ασίστ),  Σισκάουσκας 14 (2/5 τρίποντα), Κρίστιτς 13 (4.10 σουτ, 11 ριμπάουντ), Κιριλένκο 9 (3/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 ασίστ, 5 κοψίματα), Βοροντσέβιτς 4 (4 ριμπάουντ), Σβεντ 10 (4/12 σουτ), Καούν 6, Χριάπα 11 (5/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), γκόρντον 8 (2.3 τρίποντα, 3 ασίστ).