Το… τρίποντο της χρονιάς δεν έφτασε στον Ολυμπιακό (VIDEO)

Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε τρίποντο πίσω από το κέντρο και έστειλε το ματς με τη Γαλατά στην παράταση όμως ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίες για να κλέψει τη νίκη. Έτσι γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο Top 16 της Ευρωλίγκας και πλέον η υπόθεση πρόκρισης δυσκολεύει ιδιαίτερα.

Οι δύο ομάδες είχαν ηττηθεί στον πρώτο τους αγώνα και γνώριζαν ότι ο ηττημένος θα είχε μεγάλο μειονέκτημα για τη συνέχεια. Η Γαλατά με τη βοήθεια του κόσμου της πήρε μεγάλες διαφορές στο ματς, αλλά με επική αντεπίθεση ο Ολυμπιακός και το μεγάλο τρίποντο του Σλούκα έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί όμως παρά το ότι είχε τις ευκαιρίες δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε δύο σουτ με καλές προϋποθέσεις του Σλούκα και του Γκετσεβίτσιους και έφυγε ηττημένος από την Κωνσταντινούπολη με 78-77.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού τα δημιούργησε ο Γκόρντον που πήρε όλες τις κρίσιμες επιθέσεις της Γαλατά και κατάφερε τελικά να… σκοτώσει την πρώην ομάδα του. Ο Λάκοβιτς αποδείχθηκε ιδιαίτερα ψύχραιμος στις βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας και φάνηκε ότι θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Απέμεναν μόλις 2 δευτερόλεπτα, ο Ίβκοβιτς δεν είχε τάιμ άουτ και οι Τούρκοι όρθιοι περίμεναν να λήξει το ματς. Ο Σλούκας όμως είχε διαφορετική άποψη και με τρίποντο κάτω από το κέντρο έγραψε το 69-69, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν στην τελευταία τους επίθεση και πλέον θέλουν νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Εφές για να ξαναμπούν δυνατά στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, αφού η πρώτη είναι “καπαρωμένη” από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 42-28, 57-47, 69-69, 78-77

Γαλατασαράι: Σιπ 8, Λάκοβιτς 16 (1/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 3 ασίστ), Σούμπερτ 5, Άντριτς 10, Αλντεμίρ 6, Γκόρντον 17 (8/16 σουτ), Οζέρ 10, Σάβοβιτς 6.

Ολυμπιακός: Χάινς 11 (4/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντιτς 2, Σπανούλης 24 (8/19 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Ντόρσεϊ 5 (5 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 9 (1/4 σουτ), Πρίντεζης 14 (5/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Σλούκας 10 (3/7 σουτ, 3 ασίστ).