13oC Αθήνα

Τους… κάρφωσαν οι Γάλλοι και έδωσαν ραντεβού με τους Ισπανούς

ΦΩΤΟ REUTERS.
Ο Μπατούμ με τα εντυπωσιακά αλλά και ουσιαστικά του καρφώματα και ο γεννημένος νικητής, Πάρκερ οδήγησαν τη Γαλλία στη νίκη με 79-71 επί της Ρωσίας και στον πρώτο τελικό της ιστορίας της.
Η “βόμβα” δεν έσκασε λόγω Λα Μπόμπα

Οι Γάλλοι πήγαν αποφασισμένοι στη Λιθουανία να γράψουν ιστορία και θα έχουν την ευκαιρία διεκδικήσουν για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο σε Ευρωμπάσκετ.

Ο ημιτελικός κόντρα στη Ρωσία είχε χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι τουλάχιστον το 36ο λεπτό. Πάρκερ και Μπατούμ έκαναν μεγάλη εμφάνιση, με τον πρώτο να αποδεικνύει ότι μπορεί να εκτελέσει και από την περιφέρεια και τον δεύτερο να καρφώνει στο καλάθι των Ρώσων χωρίς να λογαριάζει ποιόν είχε να αντιμετωπίσει κάθε φορά.

Ένα 8-0 σερί στην τρίτη περίοδο έδωσε στους τρικολόρ την ευκαιρία να ξεφύγουν λίγο στο σκορ και να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς. Από εκεί και μετά οι Ρώσοι που τα περίμεναν όλα από τον Κιριλένκο, είχαν μόνο αναλαμπές και οι Γάλλοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Την Κυριακή στις 21.00 οι δύο καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ, Ισπανία και Γαλλία θα παλέψουν με έπαθλο το χρυσό μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-34, 55-47, 79-71

Γαλλία: Νοά 7 (8 ριμπάουντ), Μπατούμ 19 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καουντί 2, Πάρκερ 22 (3/4τρίποντα, 5 λάθη), Τραορέ 8, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 9 (5 ριμπάουντ), Ντιαό 6, Ζελαμπάλ 2.

Ρωσία: Μοζγκόφ 12 (4 ριμπάουντ), Μπίκοφ 7, Φριτζόν 3, Σβεντ 7, Χριάπα 9 (5 ασίστ), Αντόνοφ 4, Μόνια 8, Κιριλένκο 21 (2/4 τρίποντα)