Τρίποντος “βομβαρδισμός” από ΑΕΚ! Συγκλονιστικός Ντίξον στην Ουγγαρία

ΦΩΤΟ Eurokinissi (Aρχείο)

Ο Μάικ Ντίξον εμφανίστηκε σαν να μη μεσολάβησε το τροχαίο δυστύχημα στο οποίο ενεπλάκη και η ΑΕΚ ξεπέρασε εύκολα -με 89-76- το εμπόδιο της Ζολνόκι στην Ουγγαρία, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα από τους “κιτρινόμαυρους”.

Με τον Μάικλ Ντίξον να κάνει απίθανη εμφάνιση, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 89-76 της Ζολνόκι στην Ουγγαρία και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο Basketball Champions League.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 29 πόντους με 8/12 τρίποντα, καθώς επίσης 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης στο σκοράρισμα ο Ούκιτς, που έφτασε τους 20 πόντους. Η Ένωση βρήκε… αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στην δεύτερη περίοδο… πάτησε γκάζι, έβαλε “μεγάλα” σουτ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (37-50 στο ημίχρονο), έλεγξε τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο τέλος έφτασε στην νίκη.

Το 15/30 στα τρίποντα ήταν αυτό που την βοήθησε στο να φτάσει εύκολα στη νίκη…

Δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89.

Ζολνόκι (Ίβκοβιτς): Μπάρνις 4, Ράιτ 5, Άιλινγκσφελντ, Βίτμαν 6 (2), Βόιβοντα 11 (1), Τοτ 9, Μπορίσοφ 13 (1), Πόποβιτς 6, Παβλίσεβιτς 22 (6).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 20 (4 ασίστ), Σάκοτα 10 (4 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 3 (4 ριμπ.), Ντίξον 29 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (5 ριμπ.), Φόλκερ 4 (5 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 2, Γουίλιαμς 2.