Πέμπτη, 2 Μαΐ

Τσέλσι: Συγκίνηση για Τέρι και μια ανάσα από το μεγάλο ρεκόρ!

H πρωταθλήτρια Τσέλσι νίκησε 4-3 τη Γουότφορντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» σε εξ’ αναβολής παιχνίδι…

Ο εμβληματικός αρχηγός των «μπλε», Τζον Τέρι, που ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά μετά την 11η Σεπτεμβρίου 2016 καταγράφοντας την όγδοη συμμετοχή του στο φετινό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό.

Στην επόμενη φάση, όμως, ήταν ο ίδιος που πρόσφερε στο «πιάτο» την ισοφάριση στον Ετιέν Καπουέ δίνοντας… ασίστ με το κεφάλι για το 1-1, στο 24΄. Στο 36΄ ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα ξανάδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε, στο 49΄ ο Μίτσι Μπατσουαγί έγραψε το 3-1, αλλά στο 51΄ ο Ντάριλ Γιάνμαατ και στο 74΄ ο Στέφανο Οκάκα ισοφάρισαν για τις «σφήκες». Ο αγώνας είχε όμως κι άλλο δρόμο, καθώς στο 88΄ ο Σεσκ Φάμπρεγας χάρισε τη νίκη στην Τσέλσι, που απόψε αγωνίστηκε με πάρα πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της.

Η Γουότφορντ έμεινε με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σεμπάστιαν Πρεντλ.

Τώρα θέλει ακόμη μία νίκη για να γίνει η πρώτη ομάδα στα χρονικά της Premier League με 30 νίκες στην τρέχουσα σεζόν.

Το σχετικό ρεκόρ με 29 νίκες ανήκει επίσης στην Τσέλσι, η οποία επί εποχής Μουρίνιο (σεζόν 2004/2005 και 2005/2006) έφτασε τις 29 νίκες μέσα στη σεζόν.