Champions League: “Βασίλισσα” της Μαδρίτης! “Βασίλισσα” της Ευρώπης η ατσαλένια Ρεάλ!

-Η Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στην ιστορία της, στο συγκλονιστικό τελικό του “Σαν Σίρο” που κρίθηκε στα πέναλτι
-Μοιραίος παίκτης για την Ατλέτικο ο Χουανφράν που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο “άφαντος” στον αγώνα Ρονάλντο έγινε ήρωας, καθώς πέτυχε το πέναλτι του τίτλου
-Η “βασίλισσα” στο δεύτερο τελικό της με την Ατλέτικο νίκησε και πάλι. Είχε νικήσει 4-1 πριν από δύο χρόνια
-Η κανονική διάρκεια του ματς έληξε 1-1, η παράταση 0-0 και τα πέναλτι 5-3
-Ο Ζιντάν πήρε τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο ως προπονητής

Το live του τελικού

Αποστολή: Μάκης Μπεκιάρης

Η “βασίλισσα” αυτή δεν ήταν… χρυσή αλλά “ατσαλένια”! Αντεξε στην παράταση και είχε για ήρωα τον Ρονάλντο που αν και εξαφανισμένος σε όλο το ματς, αυτός πέτυχε το πέναλτι του τίτλου σε έναν πραγματικά συγκλονιστικό, αντρικό τελικό. Και βοήθησε πολύ η ομάδα του “Τσόλο” γι’ αυτό το αντρικό προφίλ του αγώνα. Η σκληρή Ατλέτικο -no pasaran- Μαδρίτης… Ναι όντως, εμπόδισε τη Ρεάλ πολύ να περάσει στην επικίνδυνη δική της ζώνη, αλλά στα πέναλτι σκόνταψε στο δοκάρι του Χουανφράν κι έχασε κι αυτή τη φορά τον τίτλο.

Oμως, πρέπει να επισημανθεί ότι η Ρεάλ πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα, ενώ ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ράμος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο. Σκόραρε σχετικά γρήγορα και έπειτα περίμενε την συμπολίτισσα της να της δώσει χώρο.

Στα πρώτα λεπτά η Ατλέτικο έμοιαζε να προσπαθεί ν’ ανακόψει τη φόρα της πραγματικά ορμητικής Ρεάλ. Ομως, τελικά η “βασίλισσα” προηγήθηκε στο 15′, χάρις στο γκολ του Σέρχιο Ράμος, ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος. Ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ από τ’ αριστερά, ο Μπέιλ έκανε την πρώτη κεφαλιά, γύρισε την μπάλα στον Ράμος που σκόραρε με προβολή.

Δέκα λεπτά μετά οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν, είχαν τον έλεγχο της μπάλας αλλά απείλησαν μόνο με κάποια – όχι επικίνδυνα- σουτ του Γκριζμάν.

Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Ατλέτικο έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο όριο της συμπλήρωσης του πρώτου λεπτού του β’ 45λέπτου η ομάδα του “Τσόλο” κέρδισε πέναλτι… Ο Τόρες έπαιξε έξυπνα στο μαρκάρισμα του Πέπε και ο Κλάντενμπεργκ υπέδειξε πέναλτι.

Το εκτέλεσε στο 47′ ο Γκριζμάν και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι με αποτέλεσμα να μην ισοφαρίσει η Ατλέτικο…

Το παιχνίδι όμως φαινόταν ότι έκρυβε πολλές δυνατές στιγμές ακόμα. Το πάθος των “ροχιμπλάνκος” ξεχείλιζε και προφανώς… λανθασμένα η Ρεάλ προσπαθούσε να “καθίσει” πάνω στο 1-0 και να το διατηρήσει. Στο 62′ έχασε τον Καρβαχάλ που “στραβοπάτησε” και έφυγε κλαίγοντας από τον αγωνιστικό χώρο…

Στο μεταξύ, ο Σιμεόνε είχε τρελαθεί! Εκανε νόημα στους οπαδούς να ξεσηκωθούν. Το έλαβαν και το έκαναν πράξη.

Στο 70′ ο Μπενζεμά προσπάθησε για το 2-0, όταν βγήκε τετ α τετ, αλλά πλάσαρε πάνω στον Όμπλακ. Ο Ρονάλντο είχε εξαφανιστεί, ενώ ανέβαινε σταδιακά ο Τόρες, συμπαραστάτης του Γκριζμάν.

Αντί για το 2-0 είχαμε την ισοφάριση στο 79′ όταν ο Χουανφράν έκανε την παράλληλη πάσα από δεξιά και ο Καράσκο με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, “έγραψε” το 1-1 κι έτρεξε στην εξέδρα να φιλήσει τη γυναίκα του.

Στο ίδιο λεπτό, λίγο νωρίτερα, ο Όμπλακ έπιασε το τετ α τετ του Ρονάλντο, η μπάλα έφτασε στον Μπέιλ που σούταρε, αλλά ο Σάβιτς απομάκρυνε πριν η μπάλα μπει γκολ.

Στο 83′ έπειτα από σέντρα του Χουανφράν, ο Τόρες βγήκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τη βρήκε καλά και την έστειλε άουτ.

Το σκορ έμεινε ως είχε στην κανονική διάρκεια και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση, όπως και πριν από δύο χρόνια, στη Λισαβόνα.

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο. Αρχικά, η Ρεάλ έβγαζε περισσότερη κούραση στο παιχνίδι της και ο Καράσκο έμοιαζε ασταμάτητος… Ομως, το ματς ισορρόπησε μετά τα πρώτα λεπτά της παράτασης, της οποίας η α’ περίοδος έληξε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες και των δύο ομάδων έμεναν ο ένας μετά τον άλλο από δυνάμεις… Επιαναν τα πόδια τους, υπέφεραν από κράμπες. Εκει φάνηκε ότι ο Σιμεόνε είχε προβλέψει το ενδεχόμενο της παράτασης και μπορούσε να κάνει αλλαγές κατά τη διάρκειά της, σε αντίθεση με τον Ζιντάν, ο οποίος δεν είχε αυτή τη δυνατότητα.

Οι κατάκοποι παίκτες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και έτσι δεν απέφυγαν τη διαδικασία των πέναλτι.

Ο “Τσόλο” με τη λήξη του έξτρα χρόνου έτρεξε στους οπαδούς. Ζήτησε με το γνωστό νευρικό στιλ του να τα δώσουν όλα στην εξέδρα…