Βήμα… πρόκρισης για Σίτι και Αϊντχόφεν

ΦΩΤΟ REUTERS

Μεγάλη νίκη σε βάρος της κατόχου του Γιουρόπα Λιγκ, Πόρτο πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι στο “Ντραγκάο” (1-2). Με το ίδιο σκορ η Αϊντχόφεν επικράτησε στην Τουρκία της Τραμζοσπόρ. Δείτε τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων, για τη φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ.

“Διπλά” για Γιουνάιτεντ – Ατλέτικο – “Περιμένει” τον Ολυμπιακό η Μέταλιστ

Προβάδισμα με… ανατροπή για Λοκομοτίβ

Δύο ομάδες από το δεύτερο “σετ” αγώνων του Γιουρόπα Λιγκ μπορούν να θεωρούν εαυτούς… περασμένες στους «16» της διοργάνωσης.

Με το ίδιο σκορ (2-1), Μάντσεστερ Σίτι και την Αϊντχόφεν πέτυχαν εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Πόρτο και Αϊντχόφεν αντίστοιχα κι έκαναν σημαντικό βήμα για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο “Ντραγκάο”, οι “πολίτες” άργησαν να μπουν στο ματς και η Πόρτο το εκμεταλλεύτηκε, ανοίγοντας το σκορ με τον Βαρέλα (27’).

Αλλά η επανάληψη ήταν μονόλογος για τους Αγγλους, που έφεραν το ματς στα ίσα με αυτογκόλ του Περέιρα (55’) -χάρη στην πίεση του Μπαλοτέλι- και πήραν το “διπλό” με το πλασέ του Αγκουέρο (84’).

Η P.S.V. επικράτησε με 2-1 της Τραμπζονσπόρ μέσα στην Τουρκία, και αγκάλιασε την πρόκριση. Η Αϊντχόφεν πήρε προβάδισμα στο 6′ με τον Ματαβάζ και διπλασίασε τα τέρματα της πέντε λεπτά αργότερα με τον Τόιβονεν. Οι Τούρκοι μείωσαν απλά με τον Αντίν (33′).