Ειδήσεις SURVIVOR· ΤΖΟΚΕΡ· ΣΕΙΣΜΟΣ· ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2017· ΚΑΙΡΟΣ Λίγα Σύννεφα 26 Αθήνα ΚΑΙΡΟΣ

Βήμα πρόκρισης για το Καμερούν

Ίδρωσαν αλλά πήραν τη νίκη οι Καμερουνέζοι, ΦΩΤΟ REUTERS

Τελευταία ενημέρωση: 17.01.2010 | 22:40
Πρώτη δημοσίευση: 17.01.2010 | 22:40

Με γκολ του Ιντρισού στο 86΄ το Καμερούν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ζάμπια και να πάρει την πρώτη του νίκη στο Κόπα Άφρικα.

Η Ζάμπια προηγήθηκε με τον Μουλένγκα στο 8ο λεπτό, όμως το Καμερούν κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Γκέρεμι στο 68΄ και τον Ετό στο 72΄, πριν ο Κατόνγκο ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι στο 81΄ για το 2-2. Τελικά τα “λιοντάρια” πήραν τη νίκη χάρη στο τέρμα του Ιντρίσου στο 86΄.

Νωρίτερα Γκαμπόν και Τυνησία είχαν μείνει στο 0-0. Μετά από δύο αγωνιστικές στον 4ο όμιλο προηγείται το Γκαμπόν με 4 βαθμούς, στην δεύτερη θέση είναι το Καμερούν με 3, η Τυνησία έχει δύο βαθμούς και η Ζάμπια έναν.