Στο παιχνίδι που ξεχώριζε από την πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Λιθουανίας η Σερβία πήρε τη νίκη χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στην Ιταλία με 80-68 (Β’ όμιλος). Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι δεν κατάφερε να αμφισβητήσει την κυριαρχία των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο ματς και γνώρισε την ήττα.
Η Ισπανία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πολωνία για τον δεύτερο όμιλο, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 83-78. Οι Πολωνοί έκαναν σπουδαία εμφάνιση και διεκδίκησαν στα ίσια τη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης του 2009.
Για τον τέταρτο όμιλο η Γεωργία έκανε… επίδειξη δύναμης κόντρα στο Βέλγιο, καθώς πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 81-59. Το Μαυροβούνιο με τα Σκόπια οδηγήθηκαν στην παράταση με το πρώτο να είναι εκείνο που πήρε τελικά τη νίκη με 70-65 και ενώ ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε με 61-61.
Δείτε τα αποτελέσματα όλων των ματς και τις βαθμολογίες.
Τα αποτελέσματα
Α’ όμιλος
Ισπανία – Πολωνία 83-78
Τουρκία – Πορτογαλία 79-56
Λιθουανία – Μεγάλη Βρετανία 80-69
Β’ όμιλος
Σερβία – Ιταλία 80-68
Γαλλία – Λετονία 89-78
Γερμανία – Ισραήλ 91-64
Γ’ όμιλος
Μαυροβούνιο – Σκόπια 70-65
Ελλάδα – Βοσνία 76-67
Κροατία – Φινλανδία 84-79
Δ’ όμιλος
Βέλγιο – Γεωργία 59-81
Σλοβενία – Βουλγαρία 67-59
Ρωσία – Ουκρανία 73-64
Η επόμενη αγωνιστική
Α’ όμιλος
Πορτογαλία – Ισπανία (15:15)
Μεγάλη Βρετανία – Τουρκία (17:45)
Πολωνία – Λιθουανία (21:00)
Β’ όμιλος
Λετονία – Σερβία (15:15)
Ισραήλ – Γαλλία (17:45)
Ιταλία – Γερμανία (21:00)
Γ’ όμιλος
Βοσνία – Μαυροβούνιο (15:30)
Φινλανδία – Ελλάδα (18:00)
Σκόπια – Κροατία (21:00)
Δ’ όμιλος
Βουλγαρία – Βέλγιο (15:30)
Γεωργία – Ρωσία (18:00)
Ουκρανία – Σλοβενία (21:00)
Οι Βαθμολογίες
Α’ όμιλος
1. Τουρκία 79-56 2
2. Λιθουανία 80-69 2
3. Ισπανία 83-78 2
4. Πολωνία 78-83 1
5. Μεγάλη Βρετανία 69-80 1
6. Πορτογαλία 56-79 1
Β’ όμιλος
1. Γερμανία 91-64
2. Σερβία 80-68 2
3. Γαλλία 89-78 2
4. Λετονία 78-89 1
5. Ιταλία 68-80 1
6. Ισραήλ 64-91 1
Γ’ όμιλος
1. Ελλάδα 76-67 2
2. Κροατία 84-79 2
3. Μαυροβούνιο 70-65 2
4. Σκόπια 65-70 1
5. Φινλανδία 79-84 1
6. Βοσνία 67-76 1
Δ’ όμιλος
1. Γεωργία 81-59 2
2. Ρωσία 73-64 2
3. Σλοβενία 67-59 2
4. Βουλγαρία 59-67 1
5. Ουκρανία 64-73 1
6. Βέλγιο 59-81 1