Χωρίς εκπλήξεις η πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ

Κανένα από τα θεωρητικά φαβορί δεν γνώρισε την ήττα κατά την πρώτη ημέρα του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης Ισπανοί τα βρήκαν… σκούρα με τους Πολωνούς, ενώ στις λεπτομέρειες κατάφεραν Γαλλία και Σλοβενία. Ξεχώρισε η νίκη της Σερβίας επί της Ιταλίας
Στο παιχνίδι που ξεχώριζε από την πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Λιθουανίας η Σερβία πήρε τη νίκη χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στην Ιταλία με 80-68 (Β’ όμιλος). Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι δεν κατάφερε να αμφισβητήσει την κυριαρχία των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο ματς και γνώρισε την ήττα.

Η Ισπανία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πολωνία για τον δεύτερο όμιλο, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 83-78. Οι Πολωνοί έκαναν σπουδαία εμφάνιση και διεκδίκησαν στα ίσια τη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης του 2009.

Για τον τέταρτο όμιλο η Γεωργία έκανε… επίδειξη δύναμης κόντρα στο Βέλγιο, καθώς πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 81-59. Το Μαυροβούνιο με τα Σκόπια οδηγήθηκαν στην παράταση με το πρώτο να είναι εκείνο που πήρε τελικά τη νίκη με 70-65 και ενώ ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε με 61-61.

Δείτε τα αποτελέσματα όλων των ματς και τις βαθμολογίες.