Σάββατο, 27 Απρ.

“Υγιεινός περίπατος” στη Δράμα για Παναθηναϊκό

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.
Χρειάστηκαν περίπου δέκα λεπτά καλής απόδοσης στον Παναθηναϊκό για να επικρατήσει του νεοφώτιστου ΚΑΟΔ στη Δράμα με 95-74, για τη δεύτερη αγωνιστική της Α1. “Άλωσε” το Αλεξάνδριο ο Κολλοσός
Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν για ένα δεκάλεπτο, ωστόσο δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο. Για τους “πράσινους” αρκούσε ένα ξέσπασμα στη β’ περίοδο προκειμένου να ξεφύγει στο σκορ.

Οι έμπειροι Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης καθάρισαν το ματς στην τρίτη περίοδο, ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Νικ Καλάθης, Ντέιβιντ Λόγκαν. Στο τρίτο ματς της ημέρας, ο Πανιώνιος επικράτησε 76-66 του Ηλυσιακού εντός έδρας και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 40-51, 58-71, 74-95

ΚΑΟΔ (Γιώργος Καλαφατάκης): Σάντερς 17 (3), Καρύδας 11 (2), Χαραλαμπίδης 8 (9 ριμπάουντ), Αθηναίου, Ιωακειμίδης, Μισέλ 8, Κιτσούλης 4, Τσέρανιτς 10, Φλάουερς 12 (10 ριμπάουντ), Κακαρούδης 2, Μπένας, Στυλίδης 2.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 6, Λόγκαν 15 (1), Σάτο 9 (11 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 15, Διαμαντίδης 16 (6 ασίστ), Βουγιούκας 5, Ν. Καλάθης 11, Κυρίτσης, Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 8 (1)

Νωρίτερα, την πρώτη νίκη της ιστορίας του μέσα στο Αλεξάνδρειο πήρε ο Κολοσσός, ο οποίος επικράτησε του Άρη με σκορ 75-66.