Υπάρχει και η… κυνική Μπάρτσα

Ένα γκολ του Τσάβι ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα που με “σβηστές μηχανές” επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Γρανάδας με 1-0.

Πολύ περίμεναν ένα ξέσπασμα μετά την ισοπαλία κόντρα στην Σεβίλλη, όμως οι Καταλανοί αρκέστηκαν στη νίκη με 1-0 κόντρα στη νεοφώτιστη Γρανάδα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τσάβι στο 34ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν με 9 παίκτες, καθώς ο Ρομέρο στο 54΄ και ο Μπενίτεθ στις καθυστερήσαν αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με αυτή τους τη νίκη οι “μπλαουγκράνα” ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας όμως αγώνα περισσότερο απο τις Λεβάντε και Ρεάλ Μαδρίτης.

Το ματς ήταν ιστορικό για τον Τσάβι αφού έφτασε στις 392 συμμετοχές στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε τον Μιγκέλι που ήταν ο πρώτος σε συμμετοχές με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Σεβίλλη γλίτωσε στις καθυστερήσεις από εντός έδρας ήττα, χάρη στο τέρμα του Μανού.