Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

“Αφεντικό” της Ρώμης η Λάτσιο – Παραπαίει η Μίλαν (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ρόμα προηγήθηκε, αλλά η Λάτσιο πήρε τελικά με 3-2 στο ντέρμπι της Ρώμης. Τέταρτη εντός έδρας ήττα για την Μίλαν, σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα. Νίκη στο τέλος για την Νάπολι, 4-2 την Τζένοα εκτός έδρας.

Την πρώτη της νίκη ύστερα από τρία παιχνίδια χωρίς επιτυχία πήρε η Λάτσιο, η οποία στο κατάλληλο σημείο κατάφερε να κάνει μία μεγάλη εμφάνιση και να επικρατήσει 3-2 της Ρόμα στο μεγάλο ντέρμπι της πρωτεύουσας της Ιταλίας.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 9′ με τον Λαμέλα. Ωστόσο από εκεί και πέρα η Λάτσιο ανέβασε στροφές κι έφτασε στην ισοφάριση στο 35′ με τον Καντρέβα. Οι “λατσιάλι” πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ, καθώς στο 43΄ο Κλόζε έκανε το 2-1.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα του πρώτου μέρους αποβλήθηκε και ο Ντε Ρόσι.

Έτσι στην επανάληψη η Λάτσιο πίεσε κι άλλο και στο 47′ έκανε το τελικό 3-1 με τον Μάουρι, ενώ στη συνέχεια είχε κι άλλες ευκαιρίες. Ωστόσο στο 85′ αποβλήθηκε ο Μάουρι και στο 3πόμενο λεπτό ο Πιάνιτς έξανε το 3-2.

Στο “Σαν Σίρο”, η Φιορεντίνα έκανε για μία ακόμα φορά επίδειξη δύναμης καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Μίλαν.

Δύσκολο αποδείχθηκε το έργο της Νάπολι στην έδρα της Τζένοα αφού οι φιλοξενούμενοι αγχώθηκαν ιδιαίτερα και χρειάστηκαν δύο τέρματα στις καθυστερήσεις για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με σκορ 4-2.