Τετάρτη, 17 Απρ.

Ανεξήγητη χαλάρωση – Πήρε τη νίκη…όχι τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είχε ρίξει στα… σχοινιά την Κάχα Λαμποράλ σε όλο το ματς, έφτασε και στο +20 στο τέταρτο δεκάλεπτο και… κατάφερε με συνεχόμενα λάθη να της επιτρέψει να μειώσει στο 82-74 που είναι το ίδιο σκορ με τον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων. Στην πρώτη τριάδα του ομίλου τους στην Ευρωλίγκα, για πρώτη φορά οι ερυθρόλευκοι.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπορεί να χάλασαν στο τέλος της εικόνα τους, επιτρέποντας αδικαιολόγητα στην Κάχα να ρίξει τη διαφορά στους 8 πόντους, αλλά η ουσία είναι ότι πήραν μία σημαντική νίκη που τους δίνει τη δυνατότητα, όχι μόνο να κοιτάζουν την πρόκριση, αλλά να σκέφτονται τις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι… στο γκάζι, πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και αν ήταν πιο προσεκτικός στα τελειώματα των αιφνιδιασμών θα μπορούσε να είχε διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Τελικό έκλεισε την περίοδο στο +7 (18-11).

Με ένα γρήγορο 5-0 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (23-11) και λίγο αργότερα στους 18 (32-14), με την άμυνά του να μην επιτρέπει στην Κάχα να φτάσει στο καλάθι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασαν για λίγο τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα και η Κάχα κατάφερε να μειώσει στους 11 πόντους πριν ο Σπανούλης με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώσει το 41-27.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, τον Σπανούλη να ξεκουράζεται αρκετή ώρα στον πάγκο και τη διαφορά να διατηρείται σε διψήφια τιμή. Οι Ισπανοί άρχισαν να βρίσκουν λύσεις έξω από τα 6.75 και γι’ αυτό μπόρεσαν να μείνουν… ζωντανοί, τουλάχιστον στην προσπάθεια να διατηρήσουν τη διαφορά των 8 πόντων που είχαν νικήσει στη Βιτόρια. Η περίοδος έκλεισε με 62-50, χάρη σε πολύ δύσκολο τρίποντο του Κοσέ.

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν στην αρχή της τελευταίας περιόδου να δυσκολεύονται στην επίθεση και χρειάστηκε το πρώτο εύστοχο σουτ του Περπέρογλου για να αποκαταστήσει την τάξη (65-52), 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ένα κάρφωμα του Χάινς κι ακόμη ένα “μεγάλο” σουτ του Περπέρογλου διατήρησαν τη διαφορά που ήθελαν οι ερυθρόλευκοι.

Ο Σπανούλης εμφανώς επηρεασμένος από την ασθένεια του δεν μπορούσε να βοηθήσει και έτσι ο Λο πήρε τη… μπαγκέτα και οδήγησε την ομάδα του στο +18 (76-58) με ένα τρίποντο, ένα κλέψιμο και μία ασίστ στον Περπέρογλου.

Η Κάχα θέλησε να υπερασπιστεί το 82-74 του πρώτου ματς, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στο +20. Η χαλάρωση του στο τελευταίο τρίλεπτο έδωσε την ευκαιρία στην Κάχα Λαμποράλ να μειώσει στους 15 πόντους και παρά το δύσκολο καλάθι του Σλούκα, οι ερυθρόλευκοι δείχνοντας τάσεις αυτοχειρίας, έκαναν συνεχόμενα λάθη και έδωσαν τη δυνατότητα στους Ισπανούς να φτάσουν στο -9 (80-71). Ο Σλούκας έβαλε δύο βολές, οι Κοσέ και Άντιτς δεν τον μιμήθηκαν και ο Ερτέλ με λέι απ έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους. Ο Λο έχασε το τελευταίο σουτ και οι δύο ομάδες κατάφεραν να επαναλάβουν το σκορ του πρώτου ματς (82-74).

Ο Ολυμπιακός έχει μία νίκη παραπάνω από την Κάχα και είναι στην τρίτη θέση του ομίλου, ισόβαθμος με την Κίμκι. Την επόμενη εβδομάδα παίζει στην Τουρκία, με την Μπεσίκτας που μετράει 8 ήττες ως τώρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 41-27, 62-50, 82-74

Ολυμπιακος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 4 (3 ριμπάουντ), Λο 18 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντιτς 8 (1/3 τρίποντα, 3 λάθη), Σπανούλης 9 (3/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα, 5 ασίστ), Περπέρογλου 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σερμαντίνι 3 (3/6 βολές), Σλούκας 9 (1/2 τρίποντα), Πάουελ 2 (2 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους (0/2 τρίποντα), Πρίντεζης 11 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 3 ασίστ), Κατσίβελης.

Κάχα Λαμποράλ (Ζαν Τάμπακ):
Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 7 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 λάθη, 5 ριμπάουντ), Μίλκο Μπιέλιτσα (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 7 (1/4 τρίποντα), Πλάις 2, Ερτέλ 16 (4/4 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη), Λάμπε 12 (5/14 σουτ, 5 λάθη), Νεμάνια Μπιέλιτσα 12 (4/5δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοσέ 15 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 λάθη)