Απίστευτη ανατροπή της Σουηδίας στο Βερολίνο! (VIDEOS)

Η Γερμανία βρέθηκε να κερδίζει με 4-0 στο 56ο λεπτό, όμως οι Σουηδοί με μία επική αντεπίθεση κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας στο συγκλονιστικότερο ματς της 4ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ. Στο 94΄πήρε βαθμό στην Ισπανία η Γαλλία. Νίκη με δέκα για την Ιταλία. Αναβλήθηκε το Πολωνία-Αγγλία. Όλα τα αποτελέσματα.

Η Γερμανία προηγήθηκε με 4-0 στο Βερολίνο της Σουηδίας, αλλά οι Σκανδιναβοί κατάφεραν να πάρουν ισοπαλία με 4-4. Με δύο γκολ του Κλόζε και ένα του Μέρτεζακερ τα “πάντσερ” προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο και το 4-0 έκανε ο Μεσούτ Εζίλ στο 56′.Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πέτυχε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 62′ και δύο λεπτά αργότερα ο Λούστιγκ έκανε το 4-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον.Ο Γιόχαν Ελμάντερ έβαλε το 3ο γκολ των Σουηδών στο 76′ και στο 93′ ο Ράσμους Ελμ ισοφάρισε για το τελικό 4-4.

Με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 94′ η Γαλλία κατάφερε να πάρει σπουδαία ισοπαλία με 1-1 από την Ισπανία μέσα στην Μαδρίτη. Το σκορ στο “Βιθέντε Καλντερόν” άνοιξε ο Σέρχιο Ράμος στο 25′ και η “Furia Roja” έχασε τεράστια ευκαιρία πριν το ημίχρονο για 2ο γκολ, καθώς ο Ουγκό Λορίς απέκρουσε πέναλτι του Φάμπρεγκας στο 42′.

Η Ιταλία επικράτησε με 3-1 της Δανίας στο Μιλάνο, αν και από το 1ο λεπτό (16ο δευτερόλεπτο) του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Οσβάλντο για αγκωνιά.Ρικάρντο Μοντολίβο και Ντανιέλε Ντε Ρόσι σκόραραν στο 33′ και το 37′ για την Ιταλία και μείωσε ο Κβιστ στο 45’+1, αλλά παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Μπαλοτέλι έκανε το 3-1 στο 54′.

Να σημειωθεί πως το Πολωνία-Αγγλία αναβλήθηκε λόγω της έντονης βροχόπτωσης.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ στη ζώνη της Ευρώπης:

Τρίτη
Ρωσία – Αζερμπαϊτζάν 1-0 (84′ πέν. Σιρόκοβ)
Λευκορωσία – Γεωργία 2-0 (6′ Μπρεσάν, 28′ Ντράγκουν)
Ισραήλ – Λουξεμβούργο 3-0 (13′ και 48′ Χεμέντ, 35′ Μπεν Μπασάτ)
Λετονία – Λίχτενσταϊν 2-0 (29′ Κάμες, 77′ Γκάουρακς)
Ανδόρα – Εσθονία 0-1 (57′ Όπερ)
Νησιά Φαρόε – Ιρλανδία 1-4 (68′ Χάνσεν / 47′ και 52′ Γουόλτερς, 73′ αυτ. Γιουστίνουσεν, 88′ Ο’Ντι)
Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Λιθουανία 3-0 (28′ Ιμπίσεβιτς, 35′ Ντζέκο, 40′ Πιάνιτς)
Κύπρος – Νορβηγία 1-3 (42′ Αλωνεύτης / 44′ Χάνγκελαντ, 82′ Ελιουνουσί, 83′ Τζόσουα Κινγκ)
Ουκρανία – Μαυροβούνιο 0-1 (45′ Νταμιάνοβιτς)
Κροατία – Ουαλία 2-0 (27′ Μάντζουκιτς, 57′ Εντουάρντο)
Τσεχία – Βουλγαρία 0-0
Ρουμανία – Ολλανδία 1-4 (39′ Μάρικα / 9′ Λενς, 29′ Μάρτινς Ίντι, 45′ πέν. Φαν ντερ Φάαρτ, 86′ Φαν Πέρσι)
Αυστρία – Καζαχστάν 4-0 (23′ και 64′ Γάνκο, 71′ Αλάμπα, 90′ Χάρνικ)
Σλοβακία – Ελλάδα 0-1 (63′ Σαλπιγγίδης)
Ισλανδία – Ελβετία 0-2 (66′ Μπαρνέτα, 79′ Γκαβράνοβιτς)
Σαν Μαρίνο – Μολδαβία 0-2 (73′ πέν. Ντάντου, 78′ Επουρεάνου)
Σκόπια – Σερβία 1-0 (59′ πέν. Ιμπραΐμι)
Ουγγαρία – Τουρκία 3-1 (31′ Κόμαν, 50′ Σαλάι, 57′ πέν. Γκέρα / 22′ Μεβλιούτ Ερντίντς)
Γερμανία – Σουηδία 4-4 (8′ και 15′ Κλόζε, 39′ Μέρτεζακερ, 56′ Μεσούτ Εζίλ / 62′ Ιμπραχίμοβιτς, 64′ Λούστιγκ, 76′ Ελμάντερ, 93′ Ράσμους Ελμ)
Αλβανία – Σλοβενία 1-0 (36′ Ρόσι)
Βέλγιο – Σκωτία 2-0 (69′ Μπεντέκ, 71′ Κομπανί)
Ιταλία – Δανία 3-1 (33′ Μοντολίβο, 37′ Ντε Ρόσι, 54′ Μπαλοτέλι / 45’+1 Κβιστ)
Ισπανία – Γαλλία 1-1 (25′ Σέρχιο Ράμος / 94′ Ζιρού)
Πολωνία – Αγγλία (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΒΡΟΧΗΣ)

*οι 9 πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2014
**οι 8 καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν μπαράζ για τις υπόλοιπες 4 θέσεις στα τελικά του Μουντιάλ 2014
***επειδή ο 9ος όμιλος έχει μία ομάδα λιγότερη (5) η κατάταξη για τους δεύτερους θα βγει χωρίς να υπολογιστούν στους 8 πρώτους ομίλους τα δύο ματς με την τελευταία της βαθμολογίας