Απίστευτο κι όμως αληθινό – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-6!(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Εξωπραγματικό σκορ στο Ολντ Τράφορντ. Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε τη συμπολίτισσα της που έπαιξε για 45 λεπτά με δέκα παίκτες, πήρε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της και ξέφυγε με 5 βαθμούς από την Γιουνάιτεντ.

“Λύγισαν” στο Λόφτους Ρόουντ οι 9 της Τσέλσι

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ μετατράπηκε σε ένα ατελείωτο πάρτι για τους “πολίτες”. Ο Μάριο Μπαλοτέλι άνοιξε το σκορ στο 22′ αλλά ουδείς μπορούσε να φανταστεί τη συνέχεια.

Η αποβολή του Έβανς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 47′, για ανατροπή εκτός περιοχής του Μπαλοτέλι που έφευγε μόνος του απέναντι στον Ντε Χέα, αποδείχθηκε καθοριστική.

Οι παίκτες του Μαντσίνι έκαναν ότι ήθελαν στο Ολντ Τράφορντ και στο 60′ ο Μπαλοτέλι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. 9 λεπτά αργότερα ο Αγκουέρο ανέβασε το δείκτη του σκορ και όλοι πίστεψαν ότι η Σίτι θα σταμάταγε.

Στο 81′ ο Φλέτσερ πέτυχε το γκολ της τιμής για την Γιουνάιτεντ αλλά στις καθυστερήσεις το πάρτι ολοκληρώθηκε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Ο Τζέκο σκόραρε δύο φορές, άλλη μία ο Νταβίντ Σίλβα και ο πίνακας έγραψε το εξωπραγματικό Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-6.

Η προηγούμενη φορά που η Γιουνάιτεντ είχε χάσει 6-1 στο Ολντ Τράφορντ ήταν το μακρινό 1926 και πάλι από την Σίτι, ενώ αυτή η ήττα έβαλε τέλος στο αήττητο εντός έδρας σερί των 37 αγώνων!

Στα υπόλοιπα ματς της Κυριακής, η Άρσεναλ με 2 γκολ του Φαν Πέρσι νίκησε με 3-1 την Στόουκ, φτάνοντας στα 201 γκολ στον 100ο αγώνα πρωταθλήματος στο Έμιρεϊτς.Η Έβερτον με τον Βέλλιο βασικό για πρώτη φορά επικράτησε εκτός έδρας της Φούλαμ με 3-1.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε και η Τότεναμ χάρη στα δύο γκολ του Φαν Ντερ Φάαρτ.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Γουλβς – Σουόνσι 2-2 (85΄Ντόιλ, 86΄Ο΄ Χάρα – 24΄Γκρέιχαμ, 35΄Άλεν)
Άστον Βίλα – Γουέστ Μπρομ 1-2 (23΄Μπεντ – 45΄Όλσον, 57΄Σάρνερ)
Μπόλτον – Σάντερλαντ 0-2 (83΄Σεσενιό, 90+2΄Μπέντνερ)
Νιούκαστλ – Γουίγκαν 1-0 (81΄Καμπάιγ)
Λίβερπουλ – Νόριτς 1-1 (45′ Μπέλαμι – 60′ Χολτ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-6 (81′ Φλέτσερ – 22′, 60′ Μπαλοτέλι, 69′ Αγουέρο, 89′, 93′ Ντζέκο, 91′ Σίλβα)
Άρσεναλ – Στόουκ 3-1 (27′ Ζερβίνιο, 73′, 82′ Φαν Πέρσι – 34′ Κράουτς)
Φούλαμ – Έβερτον 1-3 (68′ Γκονζάλες – 3′ Ντρέντε, 90′ Σαχά, 92′ Ρόντγουελ)
Μπλάκμπερν – Τότεναμ 1-2 (27′ Φορμικα – 15′, 53′ Φαν Ντερ Φάαρτ)
ΚΠΡ – Τσέλσι 1-0 (10′ πεν. Χέλγκασον)